Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення щодо деяких питань оподаткування податком на прибуток, та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), у межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні платник податків повідомив, щоТовариство є сільськогосподарським товаровиробником, що перебувало на єдиному податку 4-ї групи. У зв’язку із внесенням змін Законом України від 30 листопада 2021 року № 1914-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень»з 01.01.2022 Товариство перейшло на загальну систему оподаткування.
Товариство займається вирощуванням свійської птиці (індиків), продажем м’яса та іншої продукції з м’яса індиків.
Враховуючи вищевикладене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
Відповідно до п. 57 підрозділу 4 розділу ХХ Кодексу тимчасово, до 1 січня 2027 року, звільняється від оподаткування прибуток сільськогосподарських товаровиробників, що провадять виключно такі види діяльності згідно з КВЕД-2010: клас 01.47 (розведення та вирощування свійської птиці, за виключенням вирощування курей, одержування яєць курей та діяльності інкубаторних станцій з вирощування курей); клас 01.49 (в частині розведення та вирощування перепелів і страусів) та клас 10.12 (виробництво м’яса свійської птиці, за виключенням виробництва м’яса курей, витоплювання жиру курей, забою, оброблення та фасування м’яса курей), а також здійснюють діяльність з реалізації власно виробленої (вирощеної) такої продукції (за виключенням м’яса курей).
Вивільнені кошти (суми податку, що не сплачуються до бюджету та залишаються в розпорядженні платника податку) використовуються на створення чи переоснащення матеріально-технічної бази, збільшення обсягу виробництва, впровадження новітніх технологій. Використання таких коштів має бути пов’язано з діяльністю платника податку, прибуток від якої звільняється від оподаткування. Порядок контролю за використанням вивільнених коштів встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Суми вивільнених коштів визнаються як отримане цільове фінансування відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.
У разі порушення напрямів цільового використання, порядку використання вивільнених коштів платник податку зобов’язаний нарахувати податкове зобов’язання з податку на прибуток підприємств з суми використаних не за призначенням вивільнених коштів, штрафні санкції та пеню відповідно до норм цього Кодексу.
Податкові зобов’язання, штрафні санкції і пеня нараховуються, починаючи з першого числа місяця, в якому вчинено таке порушення.
Відповідно до наказу Держспоживстандарту України від 11.10.2010 № 457 класифікація видів економічної діяльності (далі - КВЕД) установлює основи для підготовлення та поширення статистичної інформації за видами економічної діяльності. Основний принцип КВЕД полягає в об’єднанні підприємств, що виробляють подібні товари чи послуги або використовують подібні процеси для створення товарів чи послуг (тобто сировину, виробничий процес, методи або технології), у групи.
Основне призначення КВЕД - визначати та кодувати основні та другорядні види економічної діяльності юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців.
Пунктом 5.2 ст. 5 Кодексу встановлено, що у разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням цього Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення цього Кодексу.
Відповідно до КВЕД-2010 клас 10.12 «Виробництво м’яса свійської птиці» включає такі види діяльності:
забій, оброблення та фасування м’яса свійської птиці;
виробництво свіжого, охолодженого або замороженого м’яса (тушки та окремічастини тушок);
витоплювання жиру свійської птиці.
Цей клас також включає:
одержування пір’я та пуху свійської птиці.
Цей клас не включає:
пакування м’яса за винагороду або на основі контракту, див. 82.92;
пакування м’яса за рахунок підприємств оптової торгівлі, див. 46.32;
забій та підготовку м’яса кролів та подібних тварин, див. 10.11.
Щодо питання 1
Діяльність з виробництва і/або реалізації сирих субпродуктів з птиці (індиків, качок, гусей, цесарок, перепелів та страусів) таких, як м’язовий шлунок, печінка, серце, шия, голова, лапи, кисті крила тощо, що призначені для вживання в їжу,підпадає під визначення виду діяльності за КВЕД-2010 клас 10.12 і прибуток від такої діяльності звільняється від оподаткування відповідно до п. 57 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу;
Щодо питання 2
Враховуючи, що п. 57 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу та класом 10.12 КВЕД-2010 включено вид діяльності з одержування пір’я та пуху іншої свійської птиці (індиків, качок, гусей, цесарок, перепелів та страусів), то на такий вид діяльності розповсюджується пільгове оподаткування прибутку,на відміну від діяльності з одержування пір’я та пуху курей.
Щодо діяльності з одержування та реалізації похідних продуктів птахівництва, зокрема посліду та інших побічних продуктів тваринного походження, не призначених для використання в їжу, то такі види діяльності не входять до видів діяльності по КВЕД-2010, визначених нормами п. 57 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, та оподатковуються податком на прибуток підприємств на загальних підставах;
Щодо питання 3
Відповідно до КВЕД-2010 виробництво і/або реалізація напівфабрикатів та готових виробів з власно виробленого м’яса (індика, качок, гусей, цесарок, перепелів та страусів), м’ясних страв з такого м’яса підпадають під вид діяльності класу 10.13 «Виробництво м’ясних продуктів» та не входять до видів діяльності, визначених п. 57 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, і оподатковуються на загальних підставах.
Щодо питання 4
Відповідно доп. 5 Порядку контролю за використанням вивільнених коштів сільськогосподарських товаровиробників, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02.02.2022 № 69«Про затвердження Порядку контролю за використанням вивільнених коштів сільськогосподарських товаровиробників»платники податку ведуть окремий облік та визначають окремо прибуток, отриманий від діяльності згідно з КВЕД-2010: клас 01.47 (розведення та вирощування свійської птиці, за винятком вирощування курей, одержування яєць курей та діяльності інкубаторних станцій з вирощування курей); клас 01.49 (в частині розведення та вирощування перепелів і страусів) та клас 10.12 (виробництво м’яса свійської птиці, за винятком виробництва м’яса курей, витоплювання жиру курей, забою, оброблення та фасування м’яса курей), а також від діяльності з реалізації власно виробленої (вирощеної) продукції (за винятком м’яса курей) та реалізації продукції, виробленої (вирощеної) в рамках такої діяльності, в тому числі внаслідок її переробки.
Прибуток від провадження інших видів діяльності за межами зазначеного окремого обліку визначається без застосування пільги в порядку, визначеному Податковим кодексом України.
Таким чином, згідно з вимогами Кодексу, та з урахуванням КВЕД 2010, підприємство має право на звільнення від оподаткування діяльності із розведення та вирощування свійської птиці, а саме: індиків, качок, гусей, цесарок, перепелів та страусів, одержування яєць такої птиці та діяльності інкубаторних станцій з їх вирощування, виробництва м’яса такої птиці, витоплювання жиру, забою, оброблення та фасування м’яса, а також від діяльності з реалізації такої власно виробленої (вирощеної) продукції.
При цьому у разі якщо платник податку на прибуток є одночасно виробником свійської птиці відповідно до норм Кодексу (індиків, качок, гусей, цесарок, перепелів та страусів)і курей, то такий платник податку не має права застосовувати пільгове оподаткування податком на прибуток відповідно до норм п. 57 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу.
Вказана позиція ДПС була підтримана Міністерством фінансів України листом від 26.05.2022 № 11210-09-62/10764.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |