Державна податкова служба України розглянула звернення щодо питаньоподаткування доходів нерезидента, отриманих від продажу цінних паперів, при здійсненні операцій шляхом переказу коштів з рахунку банка-резидента Українита, керуючись ст. 52Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Відповідно до наданої у зверненні інформації,банк здійснює операції з переказу коштів своїх клієнтів в іноземній валюті за межі України для:
-здійснення інвестицій закордон, в тому числі для придбання резидентами України цінних паперів емітентів-нерезидентів;
-для здійснення купівлі у нерезидентів за межами України облігацій зовнішньої державної позики України.
Платника цікавить питання:
1. Чи вважається операція з переказу коштів за кордон у вигляді оплати резидентом зі свого поточного рахунку, відкритого в Банку, на користь нерезидента ціни за договором купівлі-продажу цінних паперів іноземного емітента інших ніж акції, поставка яких буде здійснюватися з рахунку нерезидента за межами України, виплатою доходу, отриманого нерезидентом із джерелом його походження з України;
2. Чи вважається операція з переказу коштів за кордон у вигляді оплати резидентом зі свого поточного рахунку, відкритого в Банку, на користь нерезидента ціни за договором купівлі-продажу акцій іноземного емітента інших ніж акції, що відповідають умовам, визначеним у підпунктах «а» та «б» п.п. «е» п.п. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу, поставка яких буде здійснюватися з рахунку нерезидента за межами України, виплатою доходу, отриманого нерезидентом з джерелом його походження з України?
3. Чи вважається операція з переказу коштів за кордон у вигляді оплати резидентом зі свого поточного рахунку, відкритого в Банку, на користь нерезидента ціни за договором купівлі-продажу облігацій зовнішньої державної позики України, поставка яких буде здійснюватися з рахунку нерезидента за межами України, виплатою доходу, отриманого нерезидентом із джерелом його походження з України?
4. Чи вважається виплатою доходу, отриманого нерезидентом із джерелом його походження з України операція з переказу резидентом зі свого поточного рахунку, відкритого в Банку, коштів на банківський рахунок іноземного брокера/торговця цінними паперами (внесення коштів на брокерський рахунок) для вчинення в подальшому за межами України операцій з іноземними інвестиційними активами?
5. Хто має виконувати функцію податкового агента в частині утримання податків з доходу із джерелом його походження з України за операціями з іноземними інвестиційними активами, у випадку якщо такий дохід виплачується на користь нерезидента фізичною особою-резидентом, яка не є фізичною особою підприємцем чи фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, та операція проводиться без участі інвестиційної фірми-резидента (ліцензованого торговця цінними паперами)?
Відповідно до ст. 47 Закону України від 07 грудня 2000 року № 2121-ІІІ «Про банки та банківську діяльність» (далі – Закон № 2121) банк має право надавати банківські та інші фінансові послуги (крім послуг у сфері страхування), а також здійснювати іншу діяльність, визначену в цій статті, як у національній, так і в іноземній валюті.
Пунктом 8 частини восьмої ст. 47 Закону № 2121, зокрема передбачено, надання банкам права здійснювати діяльність щодонадання послуг адміністратора за випуском облігацій відповідно до Закону України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки».
Пунктом 1 частини першої ст. 2 Закону України від 23 лютого 2006 року
№ 3480-IV «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки» встановлено, що адміністратор за випуском облігацій - юридична особа, яка діє від свого імені та в інтересах власників випуску відсоткових чи дисконтних корпоративних облігацій, облігацій внутрішніх місцевих позик, облігацій міжнародних фінансових організацій або іпотечних облігацій відповідно до законодавства, договору про призначення адміністратора, проспекту цінних паперів (рішення про емісію цінних паперів) та рішень зборів власників облігацій.
Пунктом 1 ст. 1067 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) встановлено, що для відкриття клієнтові або визначеній ним особі рахунка у банку на умовах, погоджених сторонами, укладається договір банківського рахунка.
Пунктом 1 ст. 1066 ЦКУ визначено, що за договором банківського рахунка банк зобов’язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові (володільцеві рахунка), грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком.
Пунктом 3 ст. 1066 ЦКУ передбачено, щобанк не має права визначати та контролювати напрями використання грошових коштів клієнта та встановлювати інші обмеження його права щодо розпорядження грошовими коштами, не передбачені законом, договором між банком і клієнтом або умовами обтяження, предметом якого є майнові права на грошові кошти, що знаходяться на банківському рахунку.
Відповідно до п. 1 ст. 1071 ЦКУ банк може списати грошові кошти з рахунка клієнта на підставі його розпорядження.
Грошові кошти можуть бути списані з рахунка клієнта без його розпорядження на підставі рішення суду, а також у випадках, встановлених законом, договором між банком і клієнтом або умовами обтяження, предметом якого є майнові права на грошові кошти, що знаходяться на банківському рахунку (п. 2 ст. 1071 ЦКУ).
Щодо питань 1-2 та 4-5
Підпунктом 14.1.54 п. 14.1 ст. 14 Кодексу встановлено, що дохід з джерелом їх походження з України - будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні.
Відповідно до абзацу «е»п.п. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу доходами, отриманими нерезидентом із джерелом їх походження з України, є, зокрема, прибуток від здійснення операцій з продажу або іншого відчуження наступних інвестиційних активів:
цінних паперів, деривативів або інших корпоративних прав у статутному капіталі юридичних осіб резидентів, крім тих, що знаходяться в обігу на фондовій біржі, що входить до переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту «а» підпункту 141.4.11 пункту 141.4 статті 141 цього Кодексу;
акцій, корпоративних прав, часток в іноземних компаніях, організаціях, утворених відповідно до законодавства інших держав (іноземні юридичні особи), крім тих, що знаходяться в обігу на фондовій біржі, що входить до переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту «а» підпункту 141.4.11 пункту 141.4 статті 141 цього Кодексу, що відповідають таким умовам:
а) у будь-який момент часу впродовж 365 днів, що передують продажу або іншому відчуженню, вартість акцій, часток, корпоративних або інших аналогічних прав іноземної юридичної особи на 50 і більше відсотків утворюється за рахунок акцій, часток в українській юридичній особі, які належать зазначеній іноземній юридичній особі прямо або опосередковано, та
б) у будь-який момент часу впродовж 365 днів, що передують продажу або іншому відчуженню, вартість акцій, часток в українській юридичній особі на 50 і більше відсотків утворюється за рахунок нерухомого майна, яке розташовано в Україні та належить такій українській юридичній особі або використовується такою українською юридичною особою на підставі договору операційної або фінансової оренди (лізінгу) чи аналогічного договору, і таке використання має відображатися в обліку такої юридичної особи як актив, у тому числі актив з права користування, згідно з вимогами національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності;
акцій, корпоративних прав у статутному капіталі юридичної особи - резидента України, за умови що у будь-який час впродовж 365 днів, що передують продажу або іншому відчуженню, вартість таких акцій, корпоративних прав на 50 і більше відсотків утворювалась за рахунок нерухомого майна, яке розташовано в Україні та належить такій юридичній особі - резиденту України або використовується такою юридичною особою - резидентом України на підставі договору операційної або фінансової оренди (лізінгу) чи аналогічного договору, і таке використання має відображатися в обліку такої юридичної особи як актив, у тому числі актив з права користування, згідно з вимогами національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.
Вартість акцій, часток, корпоративних або інших аналогічних прав (для цілей абзаців четвертого та шостого підпункту «е» цього підпункту) та нерухомого майна (для цілей абзаців п’ятого та шостого підпункту «е» цього підпункту) визначається на підставі балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку як найвища сума у будь-який момент часу впродовж 365 днів, що передують продажу або іншому відчуженню, та підлягає порівнянню з вартістю іншого майна (активів) згідно з балансовою (залишковою) вартістю за даними бухгалтерського обліку такої юридичної особи.
Відповідно до п.п. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Кодексу резидент, у тому числі фізична особа – підприємець, фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, або субʼєкт господарювання (юридична особа чи фізична особа – підприємець), який обрав спрощену систему оподаткування, або інший нерезидент, який провадить господарську діяльність через постійне представництво на території України, які здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), утримують податок з таких доходів, зазначених у п.п. 141.4.1 цього пункту, за ставкою в розмірі 15 відсотків (крім доходів, зазначених у підпунктах 141.4.4 – 141.4.6 та 141.4.11 цього пункту) їх суми та за їх рахунок, що сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності. Вимоги цього абзацу не застосовуються до доходів нерезидентів, що отримуються ними через їх постійні представництва на території України.
Таким чином, у разі якщо клієнт банку - резидент здійснює операції з придбання цінних паперів у нерезидентів (юридичних осіб) та здійснює виплату коштів за такі цінні папери через рахунки банку, то утримання податку з доходів нерезидента та його подальшу сплату до бюджету покладається на покупця цінних паперів – власника такого рахунку.
Щодо питання 3
Облігації зовнішньої державної позики України - це цінні папери, що розміщуються на міжнародних ринках капіталу і підтверджують зобов’язання України щодо відшкодування пред’явникам цих облігацій їхньої номінальної вартості з виплатою доходу відповідно до умов розміщення облігацій.
Відповідно доп.п. 141.4.10 п. 141.4 ст. 141 Кодексу не підлягають оподаткуванню доходи, отримані нерезидентами у вигляді процентів або доходу (дисконту) або прибутку від здійснення операцій з продажу або іншого відчуження державних цінних паперів або облігацій місцевих позик, або боргових цінних паперів, виконання зобов’язань за якими забезпечено державними або місцевими гарантіями (крім прибутку нерезидентів, зареєстрованих у державах (на територіях) включених до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до п.п. 39.2.1.2 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексу, від здійснення операцій з продажу або іншого відчуження державних цінних паперів або облігацій місцевих позик, або боргових цінних паперів, виконання зобов’язань за якими забезпечено державними або місцевими гарантіями), або у вигляді інших доходів за державними цінними паперами, що виплачуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику та/або реалізує державну бюджетну політику у сфері управління державним боргом та гарантованим державою боргом, або у вигляді процентів, сплачених нерезидентам за отримані державою або до бюджету Автономної Республіки Крим чи міського бюджету позики (кредити або зовнішні запозичення), що відображаються в Державному бюджеті України або місцевих бюджетах чи віднесені до витрат Національного банку України, або за кредити (позики), що отримані суб’єктами господарювання та виконання яких забезпечено державними або місцевими гарантіями.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 року № 1045 (далі – Перелік № 1045) затверджений перелік держав (територій), які відповідають критеріям, установленим п.п. 39.2.1.2 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексу.
Таким чином, у разі якщо нерезидент, зареєстрований у державі (на території), включеній до Переліку № 1045, здійснюєпродаж або інше відчуження державних цінних паперів або облігацій місцевих позик, або боргових цінних паперів, виконання зобов’язань за якими забезпечено державними або місцевими гарантіями, то прибуток від таких операцій підлягає оподаткуванню податком на доходи нерезидента з джерелом їх походження з України відповідно до п.п. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Кодексу.
Водночас слід зазначити, що у разі якщо банк не виступає торговцем цінними паперами, а здійснює виключно діяльність з переказу коштів з рахунків своїх клієнтів-резидентів в іноземній валюті за межі України для здійснення інвестицій закордон, в тому числі для придбання клієнтом банку-резидентом цінних паперів емітентів-нерезидентів, а також для здійснення купівлі у нерезидентів за межами України облігацій зовнішньої державної позики України, то за такими операціями з виплати доходу з джерелом походження з України банк не виступає податковим агентом для таких операцій.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |