X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 20.06.2022 р. № 803/ІПК/99-00-09-04-03-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства щодо скануваннямарки акцизного податку для відображення її реквізитів у розрахунковому документі та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), та в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні Товариство повідомило, що здійснює діяльність за кодом КВЕД 56.10 Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування (основний). Як суб’єкт господарювання роздрібної торгівлі, Товариство здійснює реалізацію підакцизних товарів у ресторані, а саме здійснює роздрібну торгівлю алкогольними напоями на підставі ліцензії.

Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

  1. Яким чином необхідно сканувати акцизну марку алкогольного напою для відображення її реквізитів у розрахунковому документі у випадку відкорковування пляшки алкоголю для приготування з нього порції коктейлю або продажу цього напою на розлив (одноразово при відкупорюванні пляшки або кожен раз при приготуванні із алкогольного напою коктейлю чи продажу його на розлив)?
  2. Який код УКТ ЗЕД необхідно вказувати при продажу алкогольних коктейлів, які виготовлені на основі різних видів підакцизних товарів, що мають різні коди УКТ ЗЕД (наприклад при змішуванні коктейлю із товару на винній основі, сидру і т.д. – код УКТ ЗЕД 2206 00 59 00 та важкого алкоголю – код УКТ ЗЕД 2208 90 69 00)?
  3. Який код УКТ ЗЕД необхідно вказувати при продажу алкогольних коктейлів, які виготовлені при змішуванні коктейлю із товару на винній основі, сидрі і т.д. - код УКТ ЗЕД 2206 00 59 00?

 

Щодо питання 1.

Відповідно до пункту 3 розділу ІІ Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 21.01.2016 № 13 (далі – Положення № 13) рядки 6-10 фіскального чека повторюються відповідно до кількості різних найменувань товарів (послуг), які оплачені за одним касовим чеком.

Законом України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» визначено, що одним з обов’язкових реквізитів первинних документів є зміст, обсяг та одиниця виміру господарської операції. Для товарів це буде їх найменування, кількість та їх одиниця виміру.

У рядку 9 фіскального чека зазначається цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої (зазначається у випадках, передбачених чинним законодавством) (пункт  2 розділу ІІ Положення № 13).

Пунктом 11 статті 3 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» встановлено обов’язок суб’єктів господарювання проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій (далі – РРО) та/або через програмні РРО (далі – ПРРО) для підакцизних товарів з використанням режиму програмування із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, найменування товарів, цін товарів та обліку їх кількості, а також із зазначенням цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку (серія та номер) при роздрібній торгівлі алкогольними напоями.

Отже, для підакцизної групи товарів встановлено особливий режим програмування, який не передбачає можливості використовувати назву однорідної групи (горілка, вино, сигарети, тощо), а вимагає зазначати в чеках РРО/ПРРО, які супроводжують продаж таких товарів, саме найменування конкретної одиниці підакцизного товару, з обов’язковим відображенням в таких чеках, окрім найменування, їх УКТ ЗЕД, ціни та кількості, у тому числі відображення реквізитів марки акцизного податку методом ручного введення (для РРО, що не можуть бути доопрацьовані або використовуються без сканеру) або сканування штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої.

Крім того, Законом України від 30 листопада 2021 року № 1914-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» з 1 січня 2022 року набрали чинності зміни до пункту 11 статті 3 розділу ІІ Закону № 265, згідно з яким суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов’язані проводити розрахункові операції через РРО та/або через ПРРО для підакцизних товарів з використанням режиму програмування із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, найменування товарів, цін товарів та обліку їх кількості, а також із зазначенням цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку (серія та номер) при роздрібній торгівлі алкогольними напоями.

Отже, при продажу алкогольних коктейлів слід забезпечити введення даних/сканування марки для відображення її реквізитів у розрахунковому документі при її відкупорюванні, в межах отримання першої порції для приготування коктейлю або продажу на розлив, тобто передбачає одноразове відображення реквізитів марки акцизного податку, в межах реалізації алкогольного напою частинами, який розлито виробником у тару, що була маркована такою маркою.

 

Щодо питань 2 та 3.

Відповідно до п. 215.1 ст. 215 Кодексу до підакцизних товарів належать, зокрема спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво (крім квасу «живого» бродіння).

Алкогольні напої - продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукровмісних матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 0,5 відсотка об'ємних одиниць, які зазначені у товарних позиціях 2203, 2204, 2205, 2206 (крім квасу "живого" бродіння), 2208 згідно з УКТ ЗЕД, а також з вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об'ємних одиниць та більше, які зазначені у товарних позиціях 2103 90 30 00, 2106 90 згідно з УКТ ЗЕД (п.п. 14.1.5 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Відповідно до п. 2 Вимог до специфікацій товарів із географічними зазначеннями та процедури їх погодження, які затверджені наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 12.04.2021 № 743, спиртний напій – алкогольний напій, вироблений або безпосередньо шляхом дистиляції природно зброджених продуктів, зі смако-ароматичними добавками чи без них, та/або мацерації (настоювання) або подібої переробки рослинної сировини; або шляхом змішування спиртного напою з одним чи кількома іншими спиртними напоями, та/або з етиловим спиртом сільськогосподарського походження або дистилятами сільськогосподарського походження, та/або з іншими алкогольними напоями, та/або напоями, який має визначені органолептичні якості, і вміст спирту якого становить від 15 % об.

Для класифікаціїтоваріввУкраїнівикористовують УКТ ЗЕД, яка є товарною номенклатурою Митного тарифу України, встановленого Законом Українивід 04.06.2020 № 674-VII «Про Митний тариф України».

Класифікація товарів згідно з УКТ ЗЕД здійснюється з урахуванням Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД, відповідних приміток до розділів та груп, текстового опису товарних позицій і тих характеристик товару, які є визначальними для класифікації, а саме: складу товару, способу його виготовлення, призначення, маркування, пакування тощо.

Віднесення товару до алкогольних напоїв можливе лише на підставі інформації про призначення товару, його фракційний склад та фізико-хімічні показники. Зазначену інформацію має бути підтверджено відповідними документами (сертифікатами аналізу, паспортами якості, висновками компетентної експертної установи тощо).

У разі наявності обґрунтованих сумнівів щодо достовірності інформації, зазначеної у паспорті якості/сертифікаті відповідності на товар, необхідно провести лабораторні дослідження зразків зазначеного товару з метою його ідентифікації та підтвердження коду згідно з УКТ ЗЕД.

Згідно з Поясненнями до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, затвердженими наказом Державної митної служби від 14.07.2020 № 256 (далі – Пояснення № 256), до товарної позиції згідно з кодами УКТ ЗЕД 2208 90 69 00  опис товару «Інші напої, що містять спирт» ця товарна категорія також  включає – спиртні напої з доданням газованої води (наприклад, віскі з содовою); чай з алкоголем; спиртні напої,  змішані одне з одним, або спиртні напої, змішані з фруктовими або овочевими соками (коктейлі).

Товар, який  класифікується  за кодом згідно з УКТ ЗЕД 2206 00 31 00, 2206 00 51 00, 2206 00 81 00 опис товару «Сидр і перрі» визначено:

сидр – алкогольний напій, одержаний шляхом зброджування яблучного соку;

перрі, зброджений напій, дещо схожий на  сидр, приготовлений з грушевого соку.

До товарної позиції згідно з кодами УКТ ЗЕД 2206 00 59 00 опис товару «Інші» до товарної категорії включаються – напої, які не є продуктами натурального бродіння сусла свіжого винограду, але виробляються з концентрованого виноградного сусла (Пояснення № 256).

Отже, при реалізації коктейлів, вміст спирту етилового в яких перевищує 0,5 відс. у чеку може зазначатися:

код згідно з УКТ ЗЕД 22089069 00 опис товару «Інші напої, що містять спирт», якщо при їх виготовлені одним із компонентів є спиртні напої, які відносяться до товарної категорії та класифікуються за кодом згідно з УКТ ЗЕД 2208;

код згідно з УКТ ЗЕД 2206 00 59 00 опис товару «Інші», якщо при їх виготовлені використано компоненти на винній основі, сидру і т.д., які відносяться до товарної категорії та класифікуються за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2204, 2205, 2206.

Поряд з цим інформуємо, що пунктом 528 підрозділу 10 розділу XX Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 52 і 53 розділу II Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Відповіднодо пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію.