Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення платника податків щодо заповнення акцизної накладної та, керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні платник податків повідомив, що у 2019 році придбав паливо для реактивних двигунів у суб’єкта господарювання – переможця тендерної процедури на закупівлю такого палива, проведеної відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі».
Постачальник палива для реактивних двигунів видав податковий вексель на сплату акцизного податку, який був погашений відповідно до підпункту 229.8.10 пункту 229.8 статті 229 розділу VI Кодексу шляхом підтвердження цільового використання такого палива.
В акцизних накладних, складених постачальником на операції з реалізації платнику палива для реактивних двигунів зазначено реквізити податкового векселя на сплату акцизного податку, виданого продавцем, код операції для складання в одному примірнику «0», умова оподаткування «3», напрям використання пального «0».
Після погашення постачальником податкового векселя платник не може проводити реєстрацію акцизних накладних на операції з власного споживання обсягів пального замовником, який здійснив закупівлю такого пального для забезпечення потреб держави або територіальної громади.
Враховуючи вищевикладене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступного питання.
Які заходи необхідно вжити постачальнику та отримувачу для виправлення ситуації та які умови необхідно зазначати при реєстрації акцизної накладної (умови оподаткування, умова напряму використання пального)?
Щодо зазначеного питання
Пунктом 229.8 статті 229 розділу VI Кодексу визначено особливості оподаткування бензинів авіаційних та палива для реактивних двигунів.
Для ввезення на митну територію України або реалізації вироблених в Україні бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів імпортер бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів, та виробник бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів оформлює податковий вексель (підпункт 229.8.2. пункту 229.8 статті229 розділу VI Кодексу).
Податковий вексель видається на суму акцизного податку, нарахованого на обсяг ввезених на митну територію України або вироблених в Україні бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів, виходячи із ставки, яка визначається як різниця між ставкою, встановленою підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Кодексу із застосуванням підвищувального коефіцієнта 10, та ставкою, встановленою підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Кодексу без застосування підвищувального коефіцієнта 10. До податкового векселя додається розрахунок суми акцизного податку.
Реалізація обсягів бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів суб'єктами господарювання, які отримали акцизні накладні, зареєстровані в Єдиному реєстрі акцизних накладних, із зазначенням в них реквізитів податкового векселя, виданого на суму акцизного податку, нарахованого на такі обсяги, здійснюється без сплати акцизного податку (підпункт 229.8.3.пункту 229.8 статті 229 розділу VI Кодексу).
Підпунктом 229.8.10 пункту 229.8 статті 229розділу VI Кодексу встановлено, що податковий вексель погашається у разі підтвердження факту цільового використання бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів протягом строку, на який виданий такий вексель, шляхом реєстрації акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних на операції, зокрема, але не виключено, з реалізації бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів замовникам, які здійснили закупівлю для забезпечення потреб держави або територіальної громади відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі», складених платником податку, який здійснює таку реалізацію.
Наказом Міністерства фінансів України № 729 від 27.11.2020 «Про затвердження форм заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового та/або акцизних складів, акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового, Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового», затверджено Порядок заповнення акцизної накладної (далі – Порядок № 729).
Відповідно до Розділу II Порядку № 729, у разі використання авіаційного палива, придбаного платником, який здійснив закупівлю для забезпечення потреб держави або територіальної громади відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі», для власного споживання, в акцизній накладній зазначаються:
код операціїдля складанняв одному примірнику– «1» (власнеспоживанняпального);
умоваоподаткування «3»(ввезені на митнутериторію України абовироблені в Українібензиниавіаційніабопаливо для реактивнихдвигунів, щооподатковуються на умовах, встановлених пунктом 229.8 статті 229 розділу VI Кодексу, з оформленнямподаткового векселя за ставкою акцизного податку, визначеноюпідпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Кодексу, без застосуванняпідвищувальногокоефіцієнта 10);
напрямвикористанняпального«16» (власнеспоживанняпальногозамовниками, якіздійснилизакупівлю такого пального для забезпечення потреб державиаботериторіальноїгромади, відповідно до підпункту 229.8.10 пункту 229.8 статті 229 розділу IV Кодексу).
Згідно з пунктом 30 Розділу ІІ Порядку № 729 реквізитиподаткового векселя не зазначаються в акцизнихнакладних, складених, зокрема, але не виключно, на операціїізвласногоспоживанняпальногозамовниками, якіздійснилизакупівлю такого пального для забезпечення потреб державиаботериторіальноїгромади, –реалізаціяпальноговідповідно до підпункту 229.8.10 пункту 229.8 статті 229 розділу IV Кодексу (в таких накладнихзазначаються код операції для складанняв одному примірнику«1», умоваоподаткування «3» та напрямвикористання«16»).
Поряд з цим інформуємо, що пунктом 528 підрозділу 10 розділу XX Кодексу тимчасово, на період по останнійкалендарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусноїхвороби (COVID-19), зупиняєтьсяперебігстроків, встановлених, зокремастаттями 52 і 53 розділу II Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу ІІ Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |