Державна податкова служба України розглянула звернення
ТОВ …………………………………………..щодо надання індивідуальної податкової консультації стосовно застосування реєстратора розрахункових операцій та/або програмного реєстратора розрахункових операцій(далі – РРО/ПРРО) та в порядку статті 52 Податкового кодексу України(далі – Кодекс) повідомляє.
Відповідно до звернення Підприємство просить надати роз’яснення щодо необхідності застосування РРО/ПРРОпри здійсненні продажутоварів через Інтернет, отримуючи передоплату та доставка товарів відбувається за допомогою кур’єрської служби і у випадку колиоплата за товар здійснюватиметься у момент його отримання на умовах післяплати у відділенні кур’єрської доставки (питання 1 та 2).
Крім того, фінансова установа просить роз’яснити питання щодо необхідності застосування РРО/ПРРО при перерахуванні коштів на поточний рахунок Продавця (питання 3).
Правові засади застосування РРО та ПРРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг встановлені Законом Українивід 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265). Дія його поширюється на усіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.
Відповідно до преамбули цього Закону, встановлення норм щодо незастосування РРО та/або ПРРО у інших законах, крім Кодексу, не допускається.
Відповідно до визначень, наведених у статті 2 Закону № 265, розрахункова операція – це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Відповідно до підпункту 14.1.202 пункту 14.1 статті 14 Кодексу продаж (реалізація) товарів – будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів. Не вважаються продажем товарів операції з надання товарів у межах договорів комісії (консигнації), поруки, схову (відповідального зберігання), доручення, довірчого управління, оперативного лізингу (оренди), інших цивільно-правових договорів, які не передбачають передачі прав власності на такі товари.
Момент виконання продавцем обов’язку передати покупцеві товар визначається згідно з положеннями Цивільного кодексу України про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено цим Законом (частина десята статті 11 Закону України «Про електронну комерцію» від 03 вересня 2015 року
№ 675-VIII, далі – Закон № 675).
Відповідно до статті 664 Цивільного кодексу України обов’язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним у момент:
Частиною другою статті 664 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо з договору купівлі-продажу не випливає обов’язок продавця доставити товар або передати товар у його місцезнаходженні, обов’язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним у момент здачі товару перевізникові або організації зв’язку для доставки покупцеві.
Враховуючи зазначене, та як відповідь на питання 1 та 2,в контексті звернення, повідомляємо, що якщо споживач (клієнт) замовив товар на веб-сайті продавця (Інтернет – магазин), іздійснив передоплату за замовлений товар, а доставка товару здійснюється службою доставки на підставі договору, відповідно до якого товар передається такій службі для доставки покупцю, то у такому випадку РРО/ПРРО застосовується продавцем при оформленні замовлення до моменту передачі товару службі доставки.
Також, у передбачених законодавством випадках, продавець зобов’язаний вкласти у відправлення гарантійний талон, технічний паспорт або інший документ, що його замінює, який має містити обов’язкові реквізити.
Наголошуємо, що саме спосіб оплати запропонований продавцем споживачу має вирішальне значення при визначенні обов’язку щодо застосування РРО/ПРРО. Враховуючи, що у наведених у запиті прикладах продавець не забезпечує покупця реквізитами свого поточного розрахунку, а використовує еквайринг в мережі Інтернет,застосування РРО/ПРРО для такого продавця є обов’язковим.
Разом з тим, повідомляємо, що застосування РРО/ПРРО не є обов’язковим у разі продажу Продавцем товару виключно на умовах післяплати та доставки таких товарів поштою або службами кур’єрської доставки.
У такому випадку дії продавця товару не матимуть ознак розрахункової операції, оскільки, в момент отримання товару оплата здійснюєтьсяу відділені служби кур’єрської доставки або поштовому відділені.
Чек РРО/ПРРО, як відповідний розрахунковий документ, що підтверджує факт оплати товару, у цьому випадку зобов’язана видавати служба доставки. Документом, що свідчить про походження того або іншого товару, буде видаткова накладна, вкладена суб’єктом господарювання (продавцем) у посилку.
Щодо відповіді на питання 3 повідомляємо, що операції з переказу коштів з рахунку фінансової установи на поточний рахунок клієнта,є окремою господарською операцією, яка не має жодного відношення до виконання обов’язків в межах договорів купівлі-продажу їх учасниками, та відповідно не потребує застосування РРО/ПРРО,в межах надання послуг з переказу коштів, які надходять на поточний рахунок, так як ця операція не має ознак розрахункової, у розумінні Закону № 265.
У відповідності до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер, діє в межах законодавства, яке було чинним на момент надання такої консультації і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |