Державна податкова служба України розглянула звернення щодо уточнення (виправлення) помилково нарахованих податкових зобов’язань з ПДВ у декларації за останній звітний період реєстрації платником ПДВ та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Підприємством у зв’язку з анулюванням його реєстрації платником ПДВ було подано податкову декларацію з ПДВ за останній звітний (податковий) період. При цьому у зазначеній декларації не було враховано від’ємне значення ПДВ попереднього звітного (податкового) періоду, внаслідок чого було завищено податкові зобов’язання, нараховані за останній звітний (податковий) період реєстрації платником ПДВ.
Підприємство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо дій, які необхідно вчинити для зменшення помилково нарахованих податкових зобов’язань з ПДВ за останній звітний (податковий) період реєстрації платником ПДВ.
Роз’яснення щодо порядку уточнення показників декларації за останній звітний період реєстрації платником ПДВ надано ДПС в індивідуальній податковій консультації від 30.12.2021, яка зареєстрована в Єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій за № 4823/ІПК/99-00-21-03-02-06 (далі – ІПК № 4823) на попереднє звернення Підприємства. На доповнення до ІПК № 4823 по суті порушених у зверненні питань ДПС повідомляє.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Порядок реєстрації особи як платника ПДВ та анулювання реєстрації платника регулюється статтями 180 - 184 розділу V ПКУ.
Пунктом 184.6 статті 184 розділу V ПКУ встановлено, що у разі анулювання реєстрації особи як платника податку останнім звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається від дня, що настає за останнім днем попереднього податкового періоду, та закінчується днем анулювання реєстрації.
З моменту анулювання реєстрації особи як платника податку така особа позбавляється права на віднесення сум податку до податкового кредиту, складання податкових накладних (пункт 184.5 статті 184 розділу V ПКУ).
У разі якщо платник податку, реєстрація якого анулюється, має податкові зобов'язання за результатами останнього податкового періоду, така сума податку враховується в суму зменшення бюджетного відшкодування, а в разі його відсутності, у строки, визначені ПКУ, платник зобов'язаний погасити суму податкових зобов'язань або податкового боргу з цього податку, що виникли до такого анулювання, за їх наявності, незалежно від того, залишатиметься така особа зареєстрованою як платник ПДВ на день сплати такої суми податку чи ні (пункт 184.8 статті 184 розділу V ПКУ).
Пунктом 202.1 статті 202 розділу V ПКУ встановлено, що звітним (податковим) періодом є один календарний місяць. Якщо податкова реєстрація особи анулюється в інший день, ніж останній день календарного місяця, то останнім звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається з першого дня такого місяця та закінчується днем такого анулювання.
Відповідно до пункту 50.1 статті 50 глави 2 розділу ІІ ПКУ у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 глави 9 розділу ІІ ПКУ) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289 (далі – Порядок № 21).
Пунктом 6 розділу І Порядку № 21 встановлено, що до податкової звітності з податку на додану вартість (далі - податкова звітність) належать:
податкова декларація з податку на додану вартість з додатками;
уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок з додатками;
розрахунок податкових зобов'язань, нарахованих отримувачем послуг, не зареєстрованим як платник податку на додану вартість, які постачаються нерезидентами, у тому числі їх постійними представництвами, не зареєстрованими платниками податків, на митній території України.
Згідно з пунктом 7 розділу І Порядку № 21 податкова звітність подається до контролюючого органу особою, яка зареєстрована платником податку на додану вартість згідно з вимогами розділу V ПКУ, за винятком:
розрахунку податкових зобов'язань, нарахованих отримувачем послуг, не зареєстрованим як платник податку на додану вартість, які постачаються нерезидентами, у тому числі їх постійними представництвами, не зареєстрованими платниками податків, на митній території України, який подається особою, не зареєстрованою платником податку на додану вартість, і тільки за той звітний (податковий) період (календарний місяць), у якому такі послуги отримано;
декларації за останній звітний (податковий) період у разі анулювання реєстрації платником податку.
Враховуючи зазначене, показники податкової декларації з ПДВ (у тому числі податкові зобов’язання, визначені у такій декларації) можуть бути виправлені виключно шляхом подання в порядку, передбаченому статтею статті 50 глави 2 розділу ІІ ПКУ, уточнюючого розрахунку до такої декларації. Зважаючи на норми пункту 7 розділу І Порядку № 21, такий уточнюючий розрахунок може бути поданий лише суб’єктом господарювання, який зареєстрований платником ПДВ.
Щодо можливості подання податкової декларації з ПДВ суб’єктом господарювання, реєстрацію платником ПДВ якого анульовано, слід зазначити, що відповідне виключення передбачене, зокрема, лише для податкової декларації за останній звітний (податковий) період у разі анулювання реєстрації платником податку (пункт 7 розділу І Порядку № 21). Для уточнюючих розрахунків до такої декларації подібних виключень не передбачено.
Згідно з пунктом 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |