X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 27.06.2022 р. № 865/ІПК/99-00-09-04-03-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства щодо маркування тютюнових виробівта керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), і в межах компетенції повідомляє.

Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

  1. Чи правильно Товариство розуміє, що має право імпортувати тютюнові вироби, віднесені до коду 2402 20 90 20 згідно з УКТ ЗЕД марковані відповідно до вимог держави – члена ЄС – виробника такої продукції?
  2.  Чи правильно Товариство розуміє, що має право імпортувати  зазначені вище тютюнові вироби, віднесені до коду 2402 20 90 20 згідно з УКТ ЗЕД, з наклеєними на них марками акцизного податку – «ТВЕН В» та «ТВЕН І», зразки яких затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 29.10.2020  № 1037?

 

Щодо питання 1.

Державна політика щодо попередження куріння тютюнових виробів, зниження рівня їх вживання серед населення, обмеження доступу до них дітей, охорони здоров'я населення від шкоди, що завдається їхньому здоров'ю внаслідок розвитку захворювань, інвалідності, а також смертності, спричинених курінням тютюнових виробів чи іншим способом їх вживання відноситься до повноважень Міністерства охорони здоров’я України.

Водночас, відповідно до абзацу двадцять третьогочастини третьої статті 11 Закону України від 19 грудня 1995 року№ 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового,

алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в

електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон №481) основне медичне попередження споживачів тютюнових виробів "Куріння вбиває" зазначається на одній більшій зовнішній стороні упаковки (коробки, пачки). На другій більшій зовнішній стороні упаковки (коробки, пачки) тютюнових виробів зазначається додаткове медичне попередження у вигляді одного з десяти текстових написів такого змісту:

        "Куріння викликає рак легенів", "Куріння викликає залежність від тютюну (нікотинову залежність) - не починайте курити!", "Курці помирають рано", "Куріння викликає старіння шкіри", "Куріння знижує здатність жінок народжувати дітей", "Відмова від куріння значно зменшує ризик небезпечних серцевих захворювань і захворювань легенів", "Куріння руйнує артерії, викликає серцеві напади та інсульт", "Куріння може викликати повільну та болісну смерть", "Куріння під час вагітності завдає шкоди вашій дитині", "Куріння пошкоджує сперму і може призвести до імпотенції" і кольорового малюнка (малюнків) та/або піктограми (піктограм). Кожен варіант текстових написів додаткових медичних попереджень наноситься виробником тютюнових виробів на упаковки (коробки, пачки) тютюнових виробів почергово.

Зазначені малюнок (малюнки) та/або піктограма (піктограми) затверджуються постановою Кабінету Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади у сфері охорони здоров'я і підлягають перегляду (перезатвердженню) Кабінетом Міністрів України у такому самому порядку один раз на п'ять років. Малюнок (малюнки) та/або піктограма (піктограми) наносяться виробником тютюнових виробів на упаковки (коробки, пачки) тютюнових виробів не пізніше, ніж через 18 місяців з дня набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України про їх затвердження (перезатвердження) (абзац двадцять четвертий частини третьої статті 11 Закону).

Відповідно до частини тридцять шостої статті 18 Закону № 481 тютюнові вироби, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством України.

Згідно із частиною тридцять п’ятою статті 18 Закону №481, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану в Україні, дозволяються імпорт та реалізація на митній території України сигарет з фільтром (код 2402 20 90 20 згідно з УКТ ЗЕД), тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням (код 2403 99 90 10 згідно з УКТ ЗЕД) з маркуванням, відмінним від маркування, передбаченого частиною третьої статті 11 Закону № 481, виготовлені та марковані (включаючи мову) відповідно до вимог держави - члена ЄС - виробника такої продукції.

Враховуючи зазначене, питання імпорту тютюнових виробів маркованих відповідно до вимог держави-члена ЄС, яка є виробником зазначеної продукції, відноситься до компетенції Міністерства охорони здоров’я України, крім маркування марками акцизного податку.

 

Щодо питання 2.

Відповідно до п.п. 69.8 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ  Кодексу на період до припинення або скасування воєнного стану дозволяється виробництво та імпорт тютюнових виробів, віднесених до коду 2402 20 90 20 згідно з УКТ ЗЕД маркованих марками акцизного податку "тютюновмісні вироби для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням вітчизняні" - "ТВЕН В", "тютюновмісні вироби для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням імпортні" - "ТВЕН І", у разі якщо ставка акцизного податку є однаковою.

Обіг маркованих відповідно до цього підпункту тютюнових виробів здійснюється до їх повної реалізації кінцевому споживачу.

Крім того, тютюнові вироби, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством України (частина тридцять шоста статті 18 Закону № 481).

У зверненні Товариства зазначено, що ставка акцизного податку  на тютюнові вироби віднесені до коду  згідно з УКТ ЗЕД 2402 20 90 20(сигарети з фільтром), які імпортуються Товариством та на  тютюновмісні вироби для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням є однаковими.

Отже, Товариство, на період до припинення або скасування воєнного стану, має право імпортувати тютюнові вироби, які  класифікуються за кодом згідно з УКТ ЗЕД 2402 20 90 20, марковані марками акцизного податку "ТВЕН І", за умови, що  ставка акцизного податку є однаковою для таких тютюнових виробів та для тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням.

У разі, якщо ставка акцизного податку є різною для зазначених тютюнових виробів та для  тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням, Товариство не  має право імпортувати тютюнові вироби які  класифікуються за кодом згідно з УКТ ЗЕД 2402 20 90 20, марковані марками акцизного податку "ТВЕН І" під час дії воєнного стану.

Крім того, відповідно до абзацу шостого пункту 5 Положенняпро виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1251, на кожну марку наносяться такі реквізити:

слова "УКРАЇНА", "МАРКА АКЦИЗНОГО ПОДАТКУ", "ТЮТЮНОВІ ВИРОБИ" (для тютюнових виробів);

позначення виду марки, що складається із слів та літер, зокрема "тютюновмісні вироби для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням вітчизняні" - "ТВЕН В", "тютюновмісні вироби для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням імпортні" - "ТВЕН І".

Отже, тютюнові вироби вітчизняного виробництва маркуються марками акцизного податку виду "ТВЕН В", а тютюнові вироби імпортні - "ТВЕН І".

Поряд з цим інформуємо, що пунктом 528 підрозділу 10 розділу XX Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 52 і 53 розділу II Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію.