X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 27.06.2022 р. № 876/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку оподаткування ПДВ операцій з ремонту автомобіля після ДТП на власному СТО за рахунок страхового відшкодування та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), та повідомляє.

У своєму зверненні Товариство повідомило, що одним з видів його діяльності є технічне обслуговування та ремонт автомобілів. Тому, у випадках, коли власні автомобілі потрапляють у ДТП, Товариство здійснює ремонти таких автомобілів на власному СТО (власними силами).

Відповідно до договорів страхування, за фактом аварії складається страховий акт, подається заява та виплачується страхове відшкодування.

Таким чином, при потраплянні автомобіля в ДТП, Товариство самостійно відновлює його та отримує страхове відшкодування від страхової компанії.

Враховуючи викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

  1. чи є відмінність в оподаткуванні ПДВ між ремонтами автомобіля власними силами за власні кошти та власними силами за кошти страхової компанії?
  2. яким чином в податковому обліку Товариства мають бути відображені операції з ремонту автомобіля після ДТП на власному СТО але за кошти страхової компанії?

Разом з тим, Товариством не надано інформацію, яким чином за кошти страхової компанії відбувається ремонт автомобіля після ДТП, а саме:

- чи Товариство, отримавши кошти від страхової компанії, самостійно здійснює оплату товарно-матеріальних цінностей, робіт або послуг, що пов’язані з ремонтом автомобіля;

- чи страхова компанія сама оплачує витрати на придбання товарно-матеріальних цінностей, робіт або послуг, що пов’язані з ремонтом автомобіля.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Відповідно до пункту 5.3 статті 5 розділу І ПКУ інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

Відносини у сфері страхування, ринку страхових послуг, посилення страхового захисту майнових інтересів підприємств, установ, організацій та фізичних осіб та обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів і забезпечення відшкодування шкоди, заподіяної життю, здоров’ю та майну потерпілих при експлуатації наземних транспортних засобів на території України регулюються Законами України від 07 березня 1996 року № 85/96-ВР "Про страхування" (далі - Закон № 85/96) і від 01 липня 2004 року № 1961-IV "Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" (далі - Закон № 1961).

Відповідно до статті 9 Закону № 85/96 страхова виплата - це грошова сума, яка виплачується страховиком відповідно до умов договору страхування при настанні страхового випадку.

Розмір страхової суми та (або) розміри страхових виплат визначаються за домовленістю між страховиком та страхувальником під час укладання договору страхування або внесення змін до договору страхування, або у випадках, передбачених чинним законодавством.

Страхове відшкодування - це страхова виплата, яка здійснюється страховиком у межах страхової суми за договорами майнового страхування і страхування відповідальності при настанні страхового випадку.

Страхове відшкодування не може перевищувати розміру прямого збитку, якого зазнав страхувальник. Непрямі збитки вважаються застрахованими, якщо це передбачено договором страхування. У разі коли страхова сума становить певну частку вартості застрахованого предмета договору страхування, страхове відшкодування виплачується у такій же частці від визначених по страховій події збитків, якщо інше не передбачено умовами страхування.

При цьому згідно з пунктом 36.4 статті 36 Закону № 1961 виплата страхового відшкодування (регламентна виплата) здійснюється безпосередньо потерпілому (іншій особі, яка має право на отримання відшкодування) або погодженим з ним особам, які надають послуги з ремонту пошкодженого майна, сплатили страхове відшкодування за договором майнового страхування (крім регламентної виплати, передбаченої підпунктом "а" пункту 41.1 статті 41 Закону № 1961), лікування потерпілих та інші послуги, пов’язані з відшкодуванням збитків.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Підпунктом 194.1.1 пункту 194.1 статті 194 розділу V ПКУ встановлено, що ПДВ становить 20 відсотків, 7 та 14 відсотків бази оподаткування ПДВ та додається до ціни товарів/послуг.

Згідно з підпунктами "а" і "б" пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників ПДВ з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Під постачанням послуг - будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об’єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об’єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ).

Водночас відповідно до підпункту 196.1.3 пункту 196.1 статті 196 розділу V ПКУ не є об’єктом оподаткування ПДВ операції з надання послуг із страхування, співстрахування або перестрахування особами, які мають ліцензію на здійснення страхової діяльності відповідно до закону, а також пов’язаних з такою діяльністю послуг страхових (перестрахових) брокерів та страхових агентів.

Податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником ПДВ за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 ПКУ, протягом такого звітного періоду у зв’язку з:

придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг;

придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи);

ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника ПДВ протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник ПДВ оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Згідно з пунктом 198.5 статті 198 розділу V ПКУ платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 розділу V ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) в терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з ПДВ (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися, зокрема, в операціях, що не підлягають оподаткуванню ПДВ, крім встановлених випадків.

Щодо питання 1

Якщо Товариство самостійно здійснює операції з ремонту власних автомобілів після ДТП та за власні кошти, в тому числі за кошти, попередньо отримані від страхової компанії у вигляді страхового відшкодування, здійснює придбання товарно-матеріальних цінностей, робіт або послуг для ремонту, то таке Товариство — платник ПДВ у разі придбання товарно-матеріальних цінностей, робіт або послуг, що пов’язані з ремонтом та/або поліпшенням автомобілів, суми ПДВ, нараховані (сплачені) у зв’язку з таким придбанням, відносить до складу податкового кредиту на загальних підставах згідно зі статтею 198 розділу V ПКУ.

Щодо питання 2

Якщо Товариство самостійно здійснює операції з ремонту автомобіля після ДТП з використанням придбаних товарно-матеріальних цінностей, робіт або послуг, оплата за які здійснювалась безпосередньо страховою компанією, а не Товариством, то в такому випадку податковий кредит Товариства за операціями з придбання таких товарно-матеріальних цінностей, робіт або послуг формується в загальному порядку на підставі податкової накладної, складеної постачальником та зареєстрованої в ЄРПН. В той же час Товариство повинне здійснити нарахування податкових зобов’язань з ПДВ, використовуючи механізм, визначений пунктом 198.5 статті 198 розділу V ПКУ виходячи з вартості придбання таких товарно-матеріальних цінностей, робіт або послуг, оскільки оплата товарно-матеріальних цінностей, робіт або послуг, використаних для ремонту автомобіля, була здійснена страховою компанією, а не безпосередньо Товариством.

Відповідно до норм чинного законодавства (стаття 36 розділу І ПКУ) платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які визначені ПКУ.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).