X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 28.06.2022 р. № 885/ІПК/99-00-09-04-02-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства,щодо отримання консультації стосовно заповнення форми звіту № 1-ОАта, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі - Кодекс),в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні Товариство повідомило, що воно є суб’єктом господарювання, що здійснює оптову та роздрібну  торгівлюалкогольними напоями.

Враховуючи викладене, Товариство просить надати консультацію стосовно:

1. Відомостей, які вважаються недостовірними при заповнені форми звіту № 1-ОА;

2. Внесення до форми звітів обсягів реалізації алкогольних напоїв у випадку, якщо контрагент є суб’єктом оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями одночасно.

Щодо питання 1

Відповідно до статті 16 Закону України від 19 грудня 1995 року
№ 481/95-BP «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 481) суб’єкти господарювання (у тому числі іноземні суб’єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які отримали ліцензії на виробництво та/або оптову торгівлю спиртом, алкогольними напоями і тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та здійснюють таку діяльність та/або експорт, імпорт зазначеної продукції, подають до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати такі ліцензії, звіт про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, за формою, встановленою цим органом.У разі якщо в місяці, наступному за звітним місяцем, суб'єкт господарювання (у тому числі іноземний суб'єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) самостійно виявив помилки у поданому ним звіті за звітний місяць, він зобов'язаний подати уточнений звіт до кінця місяця, наступного за звітним місяцем. У такому разі штраф, встановлений абзацом дев'ятнадцятим частини другої статті 17 цього Закону, не застосовується.

До суб’єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі, зокрема, неподання чи несвоєчасного подання звіту або подання звіту з недостовірними відомостями про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати відповідні ліцензії, - урозмірі 17 000 гривень.

Порядок заповнення форми звіту № 1-ОА «Звіт про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв у оптовій мережі» затверджено наказом Міністерства фінансів України від 11.02.2016 № 49 «Про затвердження форм звітів щодо виробництва й обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та порядків їх заповнення», зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 03 березня 2016 року за № 343/28473 (далі – Порядок).

Згідно з пунктом 1 Порядку,звіт про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв у оптовій мережі (далі – Звіт) подають суб’єкти господарювання, які одержали ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними напоями незалежно від форми власності, до органів ДПС за основним місцем обліку в електронній формі.

Порядки заповнення розділів І «Обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв», ІІ «Перелік контрагентів, у яких здійснювалося придбання алкогольних напоїв» та ІІІ «Перелік контрагентів, яким здійснювалася реалізація алкогольних напоїв» Звіту наведені у розділах ІІ та ІІІ Порядку.

Так, зокрема, відповідно до розділу ІІ «Порядок заповнення розділу I «Обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв»»Порядку у графах 1 – 14розділу I Звіту зазначається обсяги придбання  та реалізаціїалкогольних напоїв суб’єктом господарювання, а відповідно до розділу ІІІ Порядку розділахІI та ІІІ Звіту розшифрування таких обсягів у розрізіконтагентів, які здійснюють придбання або реалізацію алкогольних напоїв.

Отже у разі якщо суб’єкт господарювання,який отримав ліцензію на оптову алкогольними напоями, здійснює таку діяльність та/або експорт, імпорт зазначеної продукції, такий суб’єкт господарювання зобов’язаний подаватидо органів ДПСЗвіт. У Звіті повинні зазначатисядостовірнівідомості, зокрема, про фактичні обсяги обігу (в тому числі імпорту та експорту) алкогольних напоївта контрагентів.

Законодавство України не містить визначення термінів «недостовірна інформація» та «недостовірні відомості»і не окреслює фактичних ознак, які вказують на недостовірність інформації.

Відповідно до загальнодоступної інформації в мережі інтернет,у словнику української мови наведено тлумачення слова «недостовірний» - це який викликає сумніви щодо правдивості, правильності.

Відповідно до Закону України «Про інформацію» (далі – Закон):

інформація це будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді (пункт 1 статті 1 розділу І Закону);

одним з основних принципів інформаційних відносин єдостовірність і повнота інформації (пункт 1статті 2розділу І Закону).

Відповідно до висновків у Постанові Вищого господарського суду України від 10.10.2012 №5023/429/12-5011-20/2675-2012, недостовірною вважається інформація, яка не відповідає дійсності або викладена неправдиво, тобто містить відомості про події та явища, яких не існувало взагалі або які існували, але відомості про них не відповідають дійсності (неповні або перекручені).

Отже виходячи з загальноприйнятихпонять та судової практики,недостовірною вважається інформація (відомості), яка не відповідає дійсності або викладена неправдиво, неправильно тобто містить відомості про події та явища, яких не існувало взагалі або які існували, але відомості про них не відповідають дійсності (неповні або перекручені) та, зокрема, не має їїдокументального підтвердження.

Щодо питання 2

Відповіднодо розділу ІІ Порядку обсяг реалізації алкогольних напоїв у роздрібну торгівлю зазначається у графі 9 розділу І Звіту(пункт 8 розділу ІІ Порядку), а обсяг реалізації алкогольних напоїв підприємствам оптової торгівлі зазначається у графі 10 розділу І Звіту(пункт 9 розділу ІІ Порядку).

Враховуючи те, що суб’єкти господарювання які мають ліцензії на оптову торгівлю самостійно подають у податкові органи Звіт, тому якщо контрагент є одночасно суб’єктом оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями,при реалізації такомуконтрагенту обсяги реалізації мають вказуватися у графі 10 розділу І Звітуяк підприємствам оптової торгівлі.

Поряд з цим інформуємо, що пунктом 528 підрозділу 10 розділу XX Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 розділу II Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію(пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).