X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 28.06.2022 р. № 886/ІПК/99-00-09-04-02-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства щодо умов імпорту та продажу електронних цигарок одноразового використання з рідиною для випаровування з ароматичними речовинами та керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

У зверненні Товариствозазначає, щопланує імпорт та оптовий, роздрібний продаж на території України електронних цигарок одноразового використання з рідиною для випаровування з ароматичними речовинами та нікотином: код УКТ ЗЕД 3824999620.

Враховуючи викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

  1. Чи відноситься електронні цигарки одноразового використання з рідиною для випаровування з ароматичними речовинами та нікотином: код УКТ ЗЕД 3824999620 – до тютюнових виробів?
  2. Яка вартість ліцензії на рік для дозволу оптового та роздрібного продажу на території України електронних цигарок одноразового використання з рідиною для випаровування з ароматичними речовинами та нікотином: код УКТ ЗЕД 3824999620?
  3. Чи потрібно закуповувати акцизні марки для імпорту та оптового, роздрібного продажу на території України електронних цигарок одноразового використання з рідиною для випаровування з ароматичними речовинами та нікотином: код УКТ ЗЕД 3824999620?
  4. Чи потрібно закуповувати акцизні марки для імпорту та оптового, роздрібного продажу на території України рідин для випаровування з ароматичними речовинами та нікотином, які будуть імпортувати в картриджах електронних цигарок одноразового використання з рідиною для випаровування з ароматичними речовинами та нікотином: код УКТ ЗЕД 3824999620?

 

Щодо питання №1 та №2

Відповідно до п.п. 14.1.563 п. 14.1. ст. 14 Кодексу електронна сигарета – виріб, який може бути використаний для споживання (вдихання) парів, що утворюються внаслідок нагрівання компонентами такого виробу рідин, що містять або не містять нікотин. Електронні сигарети можуть бути одноразовими або багаторазовими.

Рідини, що використовуються в електронних сигаретах, – рідкі суміші хімічних речовин, що містять або не містять нікотин, використовуються для створення пари в електронних сигаретах та містяться, зокрема, в картриджах, заправних контейнерах та інших ємностях (п.п. 14.1.564 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Тютюнові вироби – сигарети з фільтром або без фільтру, цигарки, сигари, сигарили, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників для куріння, нюхання, смоктання чи жування (п.п. 14.1.252 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Отже електронні цигарки одноразового використання з рідиною для випаровування з ароматичними речовинами та нікотином: код УКТ ЗЕД 3824999620 не є тютюновими виробами.

Разом з цим слід зазначити, відповідно до ст. 67 Митного кодексу України (далі – Митний кодекс) українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів та затверджується законом про Митний тариф України.

В УКТ ЗЕД товари систематизовано за розділами, групами, товарними позиціями, товарними підпозиціями, найменування і цифрові коди яких уніфіковано з Гармонізованою системою опису та кодування товарів.

Для докладнішої товарної класифікації використовується сьомий, восьмий, дев'ятий та десятий знаки цифрового коду.

Структура десятизнакового цифрового кодового позначення товарів в УКТ ЗЕД включає код групи (перші два знаки), товарної позиції (перші чотири знаки), товарної підпозиції (перші шість знаків), товарної категорії (перші вісім знаків), товарної підкатегорії (десять знаків).

 

 

Згідно із ст. 68 Митного кодексу ведення УКТ ЗЕД здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Ведення УКТ ЗЕД передбачає, зокрема розроблення пояснень і рекомендацій до УКТ ЗЕД та забезпечення їх опублікування.

З 03.07.2020 при визначенні кодів УКТ ЗЕД слід керуватись вже кодами  нового Закону України «Про Митний тариф України» від 04.06.2020  № 674-ІХ. Для правильної класифікації товарів суб’єкти господарювання повинні керуватись перехідними таблицями з кодів УКТ ЗЕД версії 2012 року на коди УКТ ЗЕД версії 2017 року, які  затверджено наказом Державної митної служби України від 01.07.2020 № 234 «Про затвердження Перехідних таблиць від УКТЗЕД версії 2012 р. до УКТ ЗЕД версії 2017 р.».

Згідно перехідних таблиць код УКТ ЗЕД версії 2012 року 3824 90 97 20 відповідає коду УКТ ЗЕД версії 2017 року 3824 99 96 20 опис товару «Рідини, що використовуються в електронних сигаретах». До нормативного врегулювання в Податковому кодексі України, слід керуватись перехідними таблицями з кодів УКТ ЗЕД версії 2012 року на коди УКТ ЗЕД версії 2017 року (наказ Державної митної служби України від 01.07.2020 № 234).

 

Частиною першою ст.15 Закону України від 19.12.1995 р. №481/95 ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон №481) визначено, що оптова торгівля на території України алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюється за наявності у суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності ліцензії на оптову торгівлю алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах.

Річна плата за ліцензії на право оптової торгівлі тютюновими виробами – 500000 грн., рідинами, що використовуються в електронних сигаретах становить 780 грн.(абзаци третій, четвертий частини сьомої статті 15 Закону № 481).

Роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю (частина двадцять першаст. 15 Закону № 481).

Плата за ліцензію на роздрібну торгівлю тютюновими виробами на кожне місце торгівлі - 2000 грн., а на території сіл і селищ, за винятком тих, що знаходяться у межах території міст - 250 грн. на кожне місце торгівлі.

Плата за ліцензію на роздрібну торгівлю рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, становить 780 грн. на кожне місце торгівлі.

Для місць торгівлі, які розташовані за межами території міст обласного підпорядкування і міст Києва та Севастополя на відстані до 50 км та які мають торговельні зали площею понад 500 кв. м, плата за ліцензію на роздрібну торгівлю 2000 грн. на кожне місце торгівлі.

Суб'єкти господарювання, які отримали ліцензію на роздрібну торгівлю тютюновими виробами, мають право продавати рідини, що використовуються в електронних сигаретах, без отримання окремої ліцензії на право роздрібної торгівлі такими рідинами (частина двадцять четверта ст. 15 Закону № 481).

 

Щодо питання № 3 та № 4

Пунктом 215.1 ст. 215 Кодексу до підакцизних товарів віднесено, зокрема, рідини, що використовуються в електронних сигаретах.

Згідно п. 226.1 ст. 226 Кодексу у разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, чи ввезення таких товарів на митну територію України платники податку зобов'язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка акцизного податку розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару.

Наявність наклеєної в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка на пляшці (упаковці) алкогольного напою, пачці (упаковці) тютюнового виробу чи ємності (упаковці) з рідиною, що використовується в електронних сигаретах, є однією з умов для ввезення на митну територію України і продажу таких товарів споживачам, а також підтвердженням сплати податку та легальності ввезення товарів (п. 226.2 ст. 226 Кодексу).

Пунктом 23 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1251, із змінами та доповненнями, для рідин, що використовуються в електронних сигаретах, передбачено наклеювання марки на ємності (упаковки) з рідиною, що використовуються в електронних сигаретах, у такий спосіб, щоб марки обов'язково розривалися під час відкривання.

Отже, одноразові електронні сигарети підлягають маркуванню марками акцизного податку.

Згідно із Директивою Європейського Парламенту і Ради 2014/40/ЄС про наближення законів, підзаконних нормативно-правових актів та адміністративних положень держав-членів щодо виробництва, представлення та продажу тютюнових виробів та супутніх продуктів і про скасування Директиви 2001/37/ЄС (далі – Директива 2014/40/ЄС):

«електронна сигарета» означає виріб, який може бути використаний для споживання парів, які містять нікотин, через мундштук, або будь-який компонент цього виробу, в тому числі картридж, резервуар і пристрій без картриджа або резервуара. Електронні сигарети можуть бути одноразовими (перезаправними за допомогою заправного контейнера та резервуара) або такими, що перезаряджаються одноразовими картриджами (п. 16 ст. 2 Директиви 2014/40/ЄС);

«заправний контейнер» означає ємність, що містить нікотиновмісну рідину, яка може бути використана для заправлення електронної сигарети  (п. 17 ст. 2 Директиви 2014/40/ЄС).

Електронні сигарети можна класифікувати за такими критеріями:

за частотою використання – одноразові та багаторазові;

за типом картриджа/контейнера для рідини, що випаровуються, – відкритого і закритого типу;

за різновидами автомайзерів;

за типом управління – ручні або автоматичні.

Одноразові електронні сигарети не передбачають заміну чи перезаправку картриджа, а після припинення випаровування аерозолю підлягають утилізації.

Електронні сигарети багаторазового використання відрізняються за розміром, виглядом, елементами живлення, системою випаровування і складом рідини та містять картриджі, які можна перезаправляти.

Система відкритого типу передбачає заправку контейнера багаторазового використання рідиною самостійно користувачем. Системи закритого типу передбачають використання змінних картриджів/контейнерів, які заправлені рідиною виробником та не допускають можливості додавати до них інші інгредієнти.

Враховуючи зазначене, наклеювання марки акцизного податку на споживчу упаковку одноразових змінних картриджів, тобто на картонну упаковку з блістером, в якому знаходиться один або декілька одноразових змінних картриджі з рідиною, що використовується в електронних сигаретах:

не протирічить нормам підпункту 14.1.109 пункту 14.1 статті 14 Кодексу щодо маркування марками акцизного податку рідин, що використовуються в електронних сигаретах;

забезпечує визначені підпунктом 226.1 статті 226 Кодексу вимоги щодо способу маркування марками акцизного податку підакцизних товарів, а саме – розривання марки акцизного податку під час відкупорювання (розкривання) такого товару.

Водночас якщо рідина, що використовується в електронних сигаретах, знаходиться у ємності, з якої здійснюється заправка контейнера багаторазового використання, наклеювання марки акцизного податку здійснюється саме на ємностях, в яких знаходиться така рідина.

Поряд з цим інформуємо, що пунктом 528  підрозділу 10 розділу XX Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 52 і 53 розділу II Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).