Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення ПрАТ щодо застосування методів нарахування амортизації основних засобів та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні, ПрАТ належить до категорії великих підприємств та складає фінансову звітність за міжнародними стандартами.
Оскільки діяльність підприємства має сезонний характер (переробка овочів (помідорів)), основні засоби використовуються тільки декілька місяців протягом календарного року. По таким основним засобам у бухгалтерському обліку амортизація нараховувалась за прямолінійним методом.
У 2021 році керівництвом прийнято рішення перейти на виробничий метод нарахування амортизації у бухгалтерському обліку для цих основних засобів.
Основні засоби введені в експлуатацію до 2021 року.
Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступного питання:
чи має право підприємство застосовувати різні методи нарахування амортизації основних засобів для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток у разі застосування міжнародних стандартів, а саме:
у бухгалтерському обліку – виробничий метод;
у податковому – прямолінійний?
Відповідно до п.п. 134.1.1 п. 134. ст. 134 Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього Кодексу.
Згідно п.п. 138.3.1 п. 138.3 ст. 138 Кодексу розрахунок амортизації основних засобів та нематеріальних активів здійснюється відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності з урахуванням обмежень, встановлених підпунктом 14.1.138 пункту 14.1 статті 14 розділу I цього Кодексу, підпунктами 138.3.2-138.3.4 цього пункту. При такому розрахунку застосовуються методи нарахування амортизації, передбачені національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку.
Відповідно до п. 26 Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 27.04.2000 № 92 амортизація основних засобів (крім інших необоротних матеріальних активів) нараховується із застосуванням таких методів:1) прямолінійного; 2) зменшення залишкової вартості; 3) прискореного зменшення залишкової вартості; 4) кумулятивного; 5) виробничого.
Таким чином, підприємство при нарахуванні амортизації основних засобів відповідно до ст. 138 Кодексу у разі застосування міжнародних стандартів фінансової звітності застосовує той метод нарахування амортизації, який він застосовує у бухгалтерському обліку, в даному випадку – виробничий метод.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |