X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 30.06.2022 р. № 906/ІПК/99-00-09-04-03-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товаристващодо відображення втрачених марок акцизного податку у звіті про використання марок акцизного податку для алкогольних напоїв та в Декларації з акцизного податку, та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), та в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні Товариство повідомило, що здійснює оптову та роздрібну торгівлю алкогольними напоями, в т.ч.  іноземного виробництва та є платником акцизного податку як імпортер.

Відповідно до  п. 226.1 ст. 226 Кодексу, у разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, чи ввезення таких товарів на митну територію України платники податку зобов'язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка акцизного податку розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару.

На виконання вимог п. 226.1 ст. 226 Кодексу та  відповідно до Положення про виготовлення, зберігання, продажу марок алкогольних напоїв, тютюнових виробів і  рідин, що використовуються в електронних сигаретах, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1251 (далі – Положення), Товариство як імпортер алкогольної продукції та платник акцизного податку придбало марки акцизного податку встановленого зразка та відповідно до умов зовнішньоекономічного контракту відвантажило за митною декларацією форми МД-2 такі марки постачальнику – нерезиденту для

маркування алкогольних напоїв імпортного виробництва, з метою ввезення таких напоїв в Україну. Товариством відправлено придбані марки акцизного податку для маркування алкогольних напоїв іноземного виробництва постачальнику – нерезиденту (Грузія) через авіаперевізника (ДР МЕП ЮПС, Україна), доказом чого є митна декларація форми МД-2, але це відправлення було втрачено під час перевезення, доказом чого є лист авіаперевізника та заява Товариства до правоохоронних органів України.

Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

 

  1. Чи має право Товариство в разі втрати під час перевезення марок акцизного податку, відвантажених за митною декларацією на адресу постачальника алкогольної продукції – нерезидента, списати такі марки (зменшити залишок марок акцизного податку) на підставі таких документів: заява про відкриття кримінального провадження; лист перевізника про втрату марок акцизного податку; МД з позначкою митного органу про перетин кордону України марок акцизного податку?
  2. На підставі яких документів Товариство має право відобразити дані щодо втрачених перевізником марок акцизного податку та, відповідно, відобразити невикористаний акцизний податок у звітних документах (у Звіті про використання марок акцизного податку для алкогольних напоїв та в Декларації акцизного податку)?
  3. В яку графу Звіту про використання марок акцизного податку необхідно включити дані щодо втрачених марок? Чи можна відобразити кількість втрачених марок  в графі 14 «у тому числі пошкоджено в процесі виробництва та не підлягають поверненню» на підставі Акту складеного комісією Товариства?
  4. В яку графу Декларації акцизного податку необхідно включити дані що акцизного податку сплаченого при отриманні марок акцизного податку, але невикористаного по причині втрати перевізником акцизних марок? Чи можна відобразити дану суму акцизного податку в графу А10.2 – «Обсяги алкогольних напоїв для маркування яких придбавалися марки акцизного податку, які були отримані та втрачені платником податку, у тому числі для імпортних товарів» на підставі внутрішніх розпорядчих документів Товариства? В Декларацію якого періоду необхідно включати дані про використання акцизного податку, сплаченого по втраченим маркам акцизного податку?

 

Щодо питань 1 та 2.

Відповідно до п.п. 14.1.107 п. 14.1 ст. 14 Кодексу марка акцизного податку - спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.

Маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюється марками акцизного податку, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України (п. 226.5 ст. 226 Кодексу).

Відповідно до пункту 30 Положення  про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1251 (далі – Положення № 1251), у разі неввезення готової маркованої продукції з об'єктивних причин або неможливості повернення пошкоджених марок імпортер видає продавцю марок документ Торгово-промислової палати або іншого органу (за процедурою, визначеною країною нерезидента) про підтвердження такого факту з обов'язковим зазначенням кількості використаних та/або пошкоджених марок, який легалізується в установленому порядку. Вартість марок та акцизний податок в такому разі не відшкодовуються.

Документ вноситься представником територіального органу ДПС до електронної бази марок.

Водночас слід зазначити, що до кожного конкретного випадку подання платником податків документів про підтвердження факту втрати марок акцизного податку  слід враховувати індивідуально.

Як зазначено у зверненні, Товариство має наступні документи: МД з позначкою митного органу про перетин  кордону  України марок акцизного податку, лист перевізника про втрату марок акцизного податку та заява Товариства до Національної поліції України про відкриття кримінального провадження.

За результатами розгляду звернення,  відповідно до  розділу 4 Положення про Єдиний реєстр досудового розслідувань, порядок його формування та ведення затверджений наказом Генерального прокурора від 30.06.2020 № 298,

відомості з Єдиного реєстру досудових розслідуваньнадаються у вигляді витягу у порядку встановленому Кримінально-процесуальним кодексом України.

  Враховуючи зазначене, у разі втрати марок акцизного податку Товариство має право відобразити дані, щодо втрачених марок, урядку А10.2 розділу А Декларації акцизного податку та відповідно відобразити у Звіті про використання марок акцизного податку при наданні продавцю марок (територіальний орган ДПС, який видав марки) відповідних документів, зокрема, але не виключно,МД з позначкою митного органу про перетин  кордону України марок акцизного податку, документ Торгово-промислової палати або іншого органу (за процедурою, визначеною країною нерезидента) про підтвердження такого факту з обов'язковим зазначенням кількості використаних та/або пошкоджених марок, легалізований в установленому порядку, при цьому вартість марок та акцизний податок в такому разі не відшкодовуються.

 

Щодо питання 3.

Відповідно до абзацу четвертого п. 3 Положення № 1251, підприємства-виробники та імпортери алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням і рідин, що використовуються в електронних сигаретах (далі - покупці марок), подають засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" щомісяця до 8 числа продавцю марок акцизного податку (далі - продавець марок) для задоволення через два місяці потреби в марках таку інформацію: попередню заявку-розрахунок про потребу в марках за їх видами, реквізити платіжного документа/платіжних документів (номер, дата платіжного доручення та сума перерахованих коштів) на перерахування плати за виготовлення марок та звіт про використання марок, придбаних у попередньому місяці.

У формі звіту про використання марок акцизного податку затвердженій наказом Міністерства фінансів України від 15.02.2021 № 102,  зареєстрованиму Міністерстві юстиції України 19 травня 2021 р. за № 666/36288, не передбачено окремої графи щодо відображення кількості втрачених  марок акцизного податку, втрата яких не пов’язана з виробничим процесом. Тому Товариству (імпортеру), у разі втрати марок акцизного податку, за умови надання продавцю марок підтверджуючих документів, може бути зазначено уграфі 16 Звіту про використання марок акцизного податку для алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах «кількість пошкоджених в процесі виробництва та які не підлягають поверненню, шт.».

 

Щодо питання 4.

Форма декларації акцизного податку, Порядок заповнення та подання декларації акцизного податку затверджено наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 № 14, зареєстрованиму Міністерстві юстиції України 30 січня 2015 р. за № 105/26550 (далі – Порядок № 14).

Відповідно до абзацу другого підпункту 4 пункту 3 розділу IV Порядку № 14, у рядку А10 розділу А Декларації сума акцизного податку з обсягів алкогольних напоїв, для маркування яких придбавалися марки акцизного податку, які були отримані та втрачені платником податку, зазначається окремо для вироблених(ої) товарів (продукції) - рядок А10.1 та для імпортованих(ої) товарів (продукції) - рядок А10.2.

Таким чином, у декларації акцизного податку при втраті марок акцизного податку, за умови наявності  підтверджуючих документів, зазначених вище, Товариству необхідно в рядку А10.2розділу А Декларації зазначити суму акцизного податку з обсягів алкогольних напоїв, для маркування яких

придбавалися марки акцизного податку, які були отримані та втрачені платником податку. Обрахунок такої суми здійснюється у додатку 1 до Декларації.

Поряд з цим інформуємо, що пунктом 528 підрозділу 10 розділу XX Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 52 і 53 розділу II Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію.