X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 30.06.2022 р. № 915/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства щодо порядку складання зведених податкових накладних неплатникам ПДВ та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

У своєму зверненні Товариство повідомило, що здійснює постачання товарів неплатникам ПДВ. Постачання товарів кожному такому неплатнику ПДВ може здійснюватися, у тому числі,  декілька разів протягом місяця. 

Враховуючи вищевикладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань.

  1.  Щодо складання однієї зведеної податкової накладної з урахуванням всього обсягу постачання товарів/послуг усім покупцям, не зареєстрованим платниками податку, з якими постачання мають безперервний або ритмічний характер протягом місяця.
  2. Щодо складання однієї зведеної податкової накладної з урахуванням всього обсягу постачання товарів/послуг усім покупцям, не зареєстрованим платниками податку, з якими постачання мають разовий характер протягом місяця.
  3. Щодо належності до операцій з постачання, які мають безперервний або ритмічний характер, операцій з постачання одному покупцю, які здійснювалися декілька разів протягом одного дня або різних днів місяця.
  4. Щодо періоду, за який складаються такі зведені податкові накладні.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Пунктом 44.1 статті 44 глави 1 розділу ІІ ПКУ визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів,  пов'язаних  з обчисленням  і сплатою податків і зборів,  ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 глави 1 розділу ІІ ПКУ.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Пунктами 201.1 та 201.10 статті 201 розділу V ПКУ встановлено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг  на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН)  у встановлений ПКУ термін.

Згідно з пунктом 201.4 статті 201 розділу V ПКУ платники податку в разі здійснення постачання товарів/послуг, постачання яких має безперервний або ритмічний характер:

покупцям - платникам податку - можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведені податкові накладні на кожного платника податку,  з яким постачання мають такий характер,  з урахуванням усього

обсягу постачання товарів/послуг відповідному платнику протягом періоду, за який складається така податкова накладна, протягом такого місяця;

покупцям - особам, не зареєстрованим платниками податку, - можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведену податкову накладну з урахуванням всього обсягу постачання товарів/послуг таким покупцям, з якими постачання мають такий характер протягом періоду, за який складається така податкова накладна, протягом такого місяця.

У разі якщо станом на дату складення зазначених податкових накладних сума коштів, що надійшла на поточний рахунок продавця як оплата (передоплата) за товари/послуги, перевищує вартість поставлених товарів/послуг протягом місяця, таке перевищення вважається попередньою оплатою (авансом), на суму якої складається податкова накладна у загальному порядку не пізніше останнього дня такого місяця.

Для цілей пункту 201.4 статті 201 розділу V ПКУ ритмічним характером постачання вважається постачання товарів/послуг одному покупцю два та більше разів на місяць.

Щодо питання 1

У разі здійснення платником податку операцій з постачання товарів,  постачання яких має ритмічний характер, покупцям – особам, не зареєстрованим платниками ПДВ, такий платник податку може не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, скласти зведену податкову накладну з урахуванням всього обсягу постачання (відвантаження) протягом такого місяця товарів усім таким покупцям – неплатникам ПДВ, за умови, що постачання товарів кожному такому покупцю має ритмічний характер.

Щодо питання 2

У разі здійснення платником податку операцій з постачання товарів,  постачання яких має разовий характер, покупцям – особам, не зареєстрованим платниками ПДВ, такий платник податку не може за такими операціями складати зведені податкові накладні. За кожною такою операцією має бути складена податкова накладна на неплатника ПДВ у загальному порядку.

Щодо питання 3

Згідно з пунктом 201.4 статті 201 розділу V ПКУ з метою складання зведеної податкової накладної, визначеної цим пунктом, ритмічним характером постачання вважається постачання товарів/послуг одному покупцю два та більше разів на місяць (незалежно від того, чи такі  постачання здійснюються протягом одного дня, чи у різні дні місяця). При цьому кожне таке постачання має бути підтверджене належним чином оформленими первинними (бухгалтерськими) документами та відображене у податковому обліку платника як окрема господарська операція.

Щодо питання 4

Зведена податкова накладна, визначена пунктом 201.4 статті 201 розділу V ПКУ, складається не пізніше останнього дня місяця, в якому були здійснені операції з постачання, які мають безперервний чи ритмічний характер, з урахуванням всього обсягу постачання товарів/послуг протягом періоду, за який складається така податкова накладна (в межах такого місяця).

Відповідно до норм чинного законодавства (стаття 36 розділу І ПКУ) платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.

Згідно з пунктом 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.