Державна податкова служба України розглянула звернення Компанії щодо оподаткування ПДВ деривативів, а також лист Національного банку України на адресу Компанії від 30.12.2021 № 40-0007/124747, доданий до звернення, та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Компанія зверталася до ДПС для отримання індивідуальної податкової консультації з питання належності деривативних контрактів до деривативів у розумінні ПКУ (звернення від 17.11.2021 № 110/21 (вх. ДПС № 5346/ІПК/6 від 18.11.2021)), та у індивідуальній податковій консультації від 21.12.2021, яка зареєстрована в Єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій за № 4762/ІПК/99-00-21-03-02-06 (далі – ІПК № 4762) на зазначене звернення їй було, зокрема, рекомендовано для з’ясування даного питання звернутися до Національного банку України.
Компанія просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо належності деривативних контрактів до деривативів з урахуванням вищезазначеного листа Національного банку України
Роз’яснення щодо порядку оподаткування ПДВ деривативів надано ДПС в ІПК № 4762. На доповнення до ІПК № 4762 з урахуванням інформації, наданої у зверненні та додатках до нього, ДПС повідомляє.
Статтею 5 ПКУ визначено, що поняття, правила та положення, установлені ПКУ та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 ПКУ.
У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ.
Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Підпунктом 14.1.45 пункту 14.1 статті 14 ПКУ визначено, що дериватив - документ, що засвідчує право та/або зобов'язання придбати чи продати у
майбутньому цінні папери, матеріальні або нематеріальні активи, а також кошти на визначених ним умовах. Порядок випуску та обігу деривативів установлюється законодавством. Згідно із зазначеним підпунктом, до деривативів належать своп, опціон, форвардний контракт, ф'ючерсний контракт (ф'ючерс).
Відповідно до підпункту 196.1.1 пункту 196.1 статті 196 ПКУ не є об'єктом оподаткування операції з випуску (емісії), розміщення у будь-які форми управління та продажу (погашення, викупу) за кошти цінних паперів, що випущені в обіг (емітовані) суб'єктами підприємницької діяльності, Національним банком України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику та/або реалізує державну бюджетну політику у сфері управління державним боргом та гарантованим державою боргом, органами місцевого самоврядування відповідно до закону, включаючи інвестиційні та іпотечні сертифікати, сертифікати фонду операцій з нерухомістю, деривативи, а також корпоративні права, виражені в інших, ніж цінні папери, формах; обміну зазначених цінних паперів та корпоративних прав, виражених в інших, ніж цінні папери, формах, на інші цінні папери, корпоративні права, виражені в інших, ніж цінні папери, формах; розрахунково-клірингової, реєстраторської та депозитарної діяльності на ринку цінних паперів, а також діяльності з управління активами (у тому числі пенсійними активами, фондами банківського управління), відповідно до закону та інших видів професійної діяльності на фондовому ринку, які підлягають ліцензуванню відповідно до закону.
Зважаючи на те, що ПКУ визначено поняття деривативу, то відповідно до статті 5 ПКУ для регулювання відносин оподаткування ПДВ операцій з деривативами застосовується саме визначення деривативу, надане підпунктом 14.1.45 пункту 14.1 статті 14 ПКУ.
Таким чином, відповідно до підпункту 196.1.1 пункту 196.1 статті 196 ПКУ не є об'єктом оподаткування ПДВ операції з випуску (емісії), розміщення у будь-які форми управління та продажу (погашення, викупу) за кошти цінних паперів, що випущені в обіг (емітовані) суб'єктами підприємницької діяльності, Національним банком України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику та/або реалізує державну бюджетну політику у сфері управління державним боргом та гарантованим державою боргом, органами місцевого самоврядування відповідно до закону, включаючи, зокрема, деривативи, які відповідають визначенню, наданому у підпункті 14.1.45 пункту 14.1 статті 14 ПКУ.
Відповідно до норм чинного законодавства (пункт 36 ПКУ) платники податку зобов'язані самостійно декларувати свої податкові зобов'язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.
Згідно з пунктом 52.2 статті 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |