Державна фіскальна служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), надає індивідуальну податкову консультацію з питання справляння екологічного податку (далі - Податок).
Товариство поінформувало, що має дозвіл на спеціальне водокористування (далі - Дозвіл), який передбачає як забір води з водних об’єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, так і використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об’єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин зі зворотними водами.
Пунктом 4 Дозволу визначено, що водний об’єкт, до якого «перекачуються» шахтні води, що виникли в результаті гірничих робіт Товариства та характеризуються підвищеним вмістом твердих завислих речовин і розчинених солей, має назву балка Свистунова (код водогосподарської ділянки 24096320). Водокористування, під час якого перекачуються шахтні води, охарактеризовано ознакою «без скиду» (п. «ж» п. 6 Дозволу).
Товариство запитує: «Чи вірно ми розуміємо, що Товариство не є платником екологічного податку, що справляється за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об’єкти при скиданні шахтної води у ставок-накопичувач балки Свистунова (далі - Ставок) на підставі договору на надання послуг?».
Платниками Податку, зокрема, визначено суб’єктів господарювання, під час провадження діяльності яких на території України здійснюються скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об’єкти (п.п. 240.1.2 п. 240.1 ст. 240 Кодексу). Для випадків скидів забруднюючих речовин у водні об’єкти, що ідентифікуються як ставки та озера, передбачено збільшення ставок Податку в 1,5 разу (п. 245.5 ст. 245 Кодексу).
Товариство як замовник на підставі Договору отримує послуги з:
— прийому і тимчасової акумуляції шахтної води в Ставок;
— скиду шахтної води шляхом відкачування зі Ставка в річку Інгулець від Виконавця (п.п. 1.1 п. 1 Договору).
Договором встановлено, що Товариство зберігає право власності на шахтну воду та несе відповідальність за якість води до моменту отримання послуги зі скиду такої води в річку Інгулець (п.п. 5.3 п. 5 Договору).
Шахтні води вміщують вид забруднюючих речовин, які у п. 245.1 ст. 245 Кодексу визначені як «завислі речовини», у кількості 0,1 відс. загального об’єму шахтних вод, що для мінеральних речовин пропорційно 100 см3/м3 - 0,27 г/літр. Товариство зобов’язане вжити заходів щодо зменшення вмісту завислих речовин до 20 мг/л (підпунктами 4.2.3, 4.2.4 п.п. 4.2 п. 4 Договору) або майже в 10 разів. Осад у Ставку як різниця між масою завислих речовин, що перекачуються з шахтними водами в Ставок, та масою завислих речовин, що відкачуються зі Ставка в річку Інгулець, підлягає утилізації (захоронению) у спеціально відведеному місці та є об’єктом оподаткування Податком за розміщення відходів.
Перевищення концентрації забруднюючих речовин у шахтних водах, що скидаються у (річку Інгулець, визначено підставою для самостійного відшкодовування Товариством збитків, заподіяних Державі, відповідно до об’ємів скинутої води та концентрації забруднюючих речовин (п.п. 4.2.5 п.п. 4.2 п. 4 Договору). Товариство самостійно обчислює розмір плати на відшкодування збитків, заподіяних Державі, відповідно до об’ємів скинутої води та концентрації забруднюючих речовин (далі - Плата). При цьому порядок обчислення розміру Плати не відповідає порядку обчислення розміру податкових зобов’язань з Податку (п. 249.5 ст. 249 Кодексу), і внесення Плати не може вважатися виконанням податкових зобов’язань з Податку.
З огляду на п. «ж» п. 6 Дозволу щодо того, що спеціальне використання води Товариством у Ставку не належить до скидів, то Товариство не є платником Податку в частині забруднюючих речовин, які скидаються безпосередньо у водні об’єкти за місцезнаходженням Ставка. Разом з тим, Товариство має визначити розмір податкового зобов’язання з Податку в частині маси осаду завислих речовин у Ставку або розмір компенсації Виконавцю суми податкового зобов’язання з Податку в частині маси осаду завислих речовин у Ставку, який підлягає утилізації (захоронению) у спеціально відведеному місці та є об’єктом оподаткування Податком за розміщення відходів.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |