X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 03.03.2023 р. № 485/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення                                  щодо порядку застосування статті 199 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) та, керуючись статтею 52 ПКУ, повідомляє.

Як зазначено у зверненні, у 2022 році платник податку здійснював реалізацію брухту чорних і кольорових металів та нараховував податкові зобов’язання згідно з пунктом 199.1 статті 199 ПКУ. За підсумками 2022 року платником здійснено перерахунок частки використання товарів/послуг та необоротних активів в оподатковуваних операціях виходячи з фактичних обсягів проведених протягом такого року оподатковуваних та неоподатковуваних операцій, та визначено частку, яка має застосовуватися, зокрема, для нарахування податкових зобов’язань згідно з пунктом 199.1 статті 199 ПКУ протягом 2023 календарного року.

Платником очікується, що у 2023 році реалізація брухту чорних і кольорових металів буде здійснюватися не у кожному місяці.

Платник просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1) чи потрібно подавати додаток 6 до податкової декларації з ПДВ (далі – декларація) за січень 2023 року, якщо у 2022 році здійснювалися неоподатковувані ПДВ операції, а у січні 2023 року такі операції відсутні?;

2) чи є вірним, що частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях, розрахована за 2022 рік, має застосовуватись починаючи зі звітного (податкового) періоду 2023 року, у якому вперше у такому році будуть здійснені звільнені від оподаткування операції?  

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Пунктом 23 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ встановлено, що тимчасово до 01 січня 2027 року від оподаткування ПДВ звільняються операції з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів, а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТ ЗЕД.

Переліки відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, тимчасово, до 1 січня 2027 року, звільняються від обкладення податком на додану вартість, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12 січня 2011 року № 15 (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 21 березня 2022 року № 337).

Правила формування податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ  встановлено статтями 187, 198, 199 і 201 розділу V ПКУ.

Пунктом 198.3 статті 198 розділу V ПКУ передбачено, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 розділу V ПКУ, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:

придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг;

придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи);

ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Згідно з пунктом 199.1 статті 199 розділу V ПКУ у разі, якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні, платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 розділу V ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в ЄРПН на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.

Частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях визначається у відсотках як відношення обсягів з постачання оподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за попередній календарний рік до сукупних обсягів постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за цей же попередній календарний рік. Визначена у процентах величина застосовується протягом поточного календарного року (пункт 199.2 статті 199 розділу V ПКУ).

Відповідно до пунктів 201.14 і 201.15 статті 201 розділу V ПКУ платники податку зобов'язані вести окремий облік операцій з постачання та придбання товарів/послуг, які підлягають оподаткуванню, а також які не є об'єктами оподаткування та звільнені від оподаткування згідно з розділом V ПКУ.

Зведені результати такого обліку відображаються у податкових деклараціях, форма яких встановлюється у порядку, передбаченому статтею 46 розділу ІІ ПКУ.

Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21 зі змінами та доповненнями (далі – Порядок № 21).

Згідно з пунктом 6розділу І Порядку № 21 до податкової звітності з податку на додану вартість належить, зокрема, декларація з додатками.

Декларація подається платником за звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог ПКУ (пункт 9 розділу ІІІ) Порядку № 21.

Додатком до декларації, зокрема, є розрахунок (перерахунок) частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях (Д6) (додаток 6).

Розрахунок частки використання товарів/послуг та необоротних активів в оподатковуваних/неоподатковуваних операціях за попередній календарний рік з метою нарахування податкових зобов’язань відповідно до пункту 199.1 статті 199 ПКУ у поточному календарному році здійснюється у рядку 1 таблиці 1 додатку 6 (Д6) до декларації за січень поточного року. Така частка застосовується протягом поточного календарного року для визначення податкових зобов'язань відповідно до пункту 199.1 статті 199 ПКУ у звітних періодах такого року.

Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ і вказаних вище нормативно-правових актів, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

Щодо питання 1

Якщо платник податку протягом попереднього календарного року здійснював оподатковувані та неоподатковувані ПДВ операції, та у поточному році також планує здійснювати такі операції, то у таблиці 1 додатку 6 (Д6) до декларації за січень поточного року (рядок 1) він здійснює розрахунок частки використання товарів/послуг та необоротних активів в оподатковуваних/неоподатковуваних операціях за попередній календарний рік, яка буде використовуватися при нарахуванні податкових зобов’язань відповідно до пункту 199.1 статті 199 розділу V ПКУ у відповідних звітних періодах поточного календарного року. Такий розрахунок здійснюється і у тому випадку, якщо у січні поточного року платником не здійснювалися неоподатковувані (звільнені від оподаткування) ПДВ операції.

Щодо питання 2

З урахуванням норм пункту 199.1 статті 199 розділу V ПКУ, податкові зобов’язання, передбачені зазначеним пунктом, нараховуються у разі, якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково – ні.

У разі, якщо у платника податку в результаті здійснення господарської діяльності утворюються відходи та/або брухт чорних і кольорових металів, які надалі постачаються на митній території України із застосуванням режиму звільнення від оподаткування ПДВ, встановленого пунктом 23 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, то у такого платника виникає обов’язок щодо нарахування податкових зобов’язань з ПДВ та складання зведеної податкової накладної за правилами, встановленими пунктом 199.1 статті 199 розділу V ПКУ, у випадку, якщо придбані платником з ПДВ товари/послуги частково використовуються в оподатковуваних ПДВ операціях, а частково у таких звільнених від оподаткування ПДВ операціях (постачання відходів та брухту чорних і кольорових металів).

Водночас слід зазначити, що кожен конкретний випадок стосовно порядку визначення податкових зобов’язань за операціями, що здійснюються платником податку, має розглядатися з урахуванням суттєвих умов і обставин здійснення таких господарських операцій, а також усіх первинних документів, оформленням яких вони супроводжувались.

Відповідно до норм чинного законодавства (стаття 36 розділу І ПКУ) платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.

Згідно з пунктом 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.