X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 05.05.2022 р. № 467/ІПК/99-00-21-02-01-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Акціонерного товариства (далі – Товариство) щодо визначення платежу, який необхідно сплатити за підсумками фінансово-господарської діяльності за 2021 рік (частину чистого прибутку (доходу) та/або дивіденди на державну частку) у разі перетворення державного підприємства у акціонерне товариство 100 відсотків акцій у статутному капіталі якого належать державі, та керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні платник повідомив, що відповідно до наказу Міністерства Товариство перетворено в акціонерне товариство шляхом реорганізації державного підприємства із збереженням коду ЄДРПОУ. Відповідно до затвердженого статуту Товариство є правонаступником усіх прав та обов’язків державного підприємства, тому річну фінансову звітність Товариство буде подавати як правонаступник за весь 2021 рік.

В період з 01.01.2021 по 19.12.2021 перебуваючи у формі власності, як державне підприємство, Товариство за 9 місяців вже нарахувало та сплатило до державного бюджету частину чистого прибутку (доходу) у розмірі 80 відсотків з прибутку, отриманого за 9 місяців 2021 року, на підставі частини 1 статті 111 Закону України від 21 вересня 2006 року № 185-V «Про управління об’єктами державної власності» (далі – Закон № 185) та постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2011 року № 138 «Про затвердження Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями» (далі – Постанова № 138).

Після проведення державної реєстрації акціонерного товариства у Товариства виник обов’язок спрямовувати до бюджету частину чистого прибутку на виплату дивідендів на державну частку відповідно до частини 5 статті 11 Закону № 185.

Враховуючи викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

  1. який вид відрахувань (частина чистого прибутку (доходу) чи дивіденди на державну частку) повинно здійснити Товариство за підсумками фінансово-господарської діяльності за 2021 рік?
  2. яку ставку повинно застосувати Товариство при відрахуванні до бюджету частини чистого прибутку (доходу) або дивідендів на державну частку?
  3. чи підлягає зарахуванню у річній формі Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку сума відрахувань частини чистого прибутку (доходу), сплачена за підсумками фінансово-господарської діяльності за 9 місяців 2021 року?
  4. який код бюджетної класифікації необхідно застосувати при здійсненні оплати зазначених відрахувань?

 

Щодо питань 1 та 2

Відповідно до частини першої статті 111 Закону № 185 державні унітарні підприємства та їх обєднання зобовязані спрямувати частину чистого прибутку (доходу) до державного бюджету у розмірі не менше 30 відсотків у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Порядок відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями затверджено Постановою № 138 (далі – Порядок № 138).

Пунктом 1 Порядку № 138 встановлено, що частина чистого прибутку (доходу), що відраховується державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями до державного бюджету за відповідний період, визначається виходячи з обсягу чистого прибутку (доходу), розрахованого згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку як підсумок суми чистого фінансового результату (прибутку) та суми капіталу в дооцінках, яка підлягає перенесенню до нерозподіленого прибутку, з урахуванням того, що до такого підсумку також може бути включена частка нерозподіленого прибутку або невикористаних фондів, утворених внаслідок розподілу прибутку в обсязі, визначеному рішенням органу управління, за наявності фінансових ресурсів у підприємства, за результатами фінансово-господарської діяльності починаючи з 01 січня  2020 року – у розмірі 80 відсотків.

Щодо питань 3 та 4

Згідно з абзацами п’ятим та шостим пункту 46.2 статті 46 глави 2 Кодексу розрахунок частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку складається наростаючим підсумком та подається до контролюючих органів разом з фінансовою звітністю у строки, передбачені статтею 49 глави 2  Кодексу. При цьому для частини чистого прибутку (доходу) податковими (звітними) періодами є календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік.

Отже, Товариство за підсумками фінансово-господарської діяльності за 2021 рік подає до контролюючого органу Розрахунок частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку, форма якого затверджена наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2021 № 4 (далі – Розрахунок) (ідентифікатор форми J0108208), разом із фінансовою звітністю за цей же податковий (звітний) період та сплачує до державного бюджету частину чистого прибутку (доходу) з урахуванням нарахованої суми частини чистого прибутку (доходу) за підсумками фінансово-господарської діяльності                за 9 місяців 2021 року на КБК 21010100 «Частина чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних унітарних підприємств та їх об’єднань), що вилучається до державного бюджету відповідно до закону».

При цьому у полі 9 «Відмітка платника, на якого поширюється стаття 111 Закону України «Про управління обєктами державної власності»» заголовної частини форми Розрахунку зазначається вид державного підприємства. Поля 10, 11, 12 форми Розрахунку не підлягають заповненню.

Відповідно до пункту 46.4 статті 46 глави 2 Кодексу платник податків може подати разом з Розрахунком доповнення та пояснення щодо причини подання акціонерним товариством форми J0108208 (яка передбачена для подання державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями)  складені за довільною формою, що вважатиметься невід’ємною частиною Розрахунку. Про подання пояснень зазначається у спеціально відведеному місці у полі «Наявність доповнення» форми Розрахунку. При цьому, платник податків, який подає звітність в електронній формі, подає таке доповнення в електронній формі.

 

Щодо питання відрахування дивідендів на державну частку

Відповідно до абзацу першого частини п’ятої статті 11 Закону № 185 господарська організація, у статутному капіталі якої є корпоративні права держави, за підсумками календарного року зобов’язана спрямувати частину чистого прибутку на виплату дивідендів згідно з порядком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Господарські товариства, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, до 01 травня року, що настає за звітним, приймають рішення про відрахування не менше 30 відсотків чистого прибутку на виплату дивідендів, якщо інше не встановлено законом, та сплачують їх до Державного бюджету України у строк не пізніше 01 липня року, що настає за звітним, нараховані пропорційно розміру державної частки (акцій) у їх статутних капіталах (абзаци четвертий та п’ятий частини 5 статті 11 Закону № 185).

Разом з тим відповідно до частини першої статті 52 Закону № 185 формування та реалізацію державної дивідендної політики в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, забезпечує Міністерство економіки України відповідно до покладених на нього завдань у сфері управління об’єктами державної власності разом з Міністерством фінансів України.

Враховуючи викладене, з питання відрахування дивідендів на державну частку доцільно звернутися до компетентного органу виконавчої влади з наданням детальної інформації про предмет запиту в порядку, встановленому законодавством.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 глави 3 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.