Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення щодо виправлення у податковій звітності помилково вказаної суми штрафу та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), вмежах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні платник податку повідомив, що за І квартал 2021 року та півріччя 2021 року ним було уточнено показники податкової декларації з податку на прибуток підприємств, а саме збільшено податкове зобов’язання, яке відображено в рядку 26. Автоматично програмним продуктом нараховано суму штрафу (три відсотки), яку було відображено в рядку 30 уточнюючої декларації.
Враховуючи вищевикладене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступного питання:
в якому рядку податкової декларації з податку на прибуток підприємств платнику необхідно відобразити виправлення щодо помилково вказаної суми штрафу (три відсотки).
Відповідно до підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 розділу І Кодексу платник податків зобов’язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов’язані з обчисленням і сплатою податків.
Cтаттями 48 та 49 глави 2 розділу ІІ Кодексу передбачено порядок складення та подання податкової декларації до контролюючих органів та визначено умови відмови у прийнятті податкової декларації.
Згідно з пунктом 36.1 статті 36 розділу І Кодексу податковим обов’язком визнається обов’язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені Кодексом.
Податковий обов’язок виникає у платника за кожним податком та збором (пункт 36.2 статті 36 розділу І Кодексу).
Відповідно до пункту 50.1 статті 50 глави 2 розділу ІІ Кодексу якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 глави 9 розділу ІІ Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку. Платник податків, який самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє факт заниження податкового зобов’язання минулих податкових періодів, зобов’язаний:
або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі трьох відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку;
або відобразити суму недоплати у складі декларації, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов’язання, збільшену на суму штрафу у розмірі п’яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов’язання з цього податку.
Отже у разі виправлення помилок, що самостійно виявлені платником податку, збільшення (зменшення) податкового зобов’язання відображаєтьсяу рядку 26 Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 № 897 (із змінами та доповненнями (далі – Декларація). При цьому в уточнюючій Декларації або додатку ВП до звітної Декларації, в залежності від обраного способу виправлення помилок, відображаються вірні показники, а в рядку 26 Декларації збільшення (зменшення) податкового зобов’язання звітного (податкового) періоду, що уточнюється – суми допущеної помилки з відповідним знаком.
При збільшенні податкових зобов’язань застосовуються штрафні санкції, передбачені пунктом 50.1 статті 50 глави 2 розділу ІІ Кодексу, та пеня відповідно до підпункту 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 глави 12 розділу ІІ Кодексу, які відображаються у рядках 28-30 Декларації.
Виправлення суми штрафних санкцій та пені в Декларації не передбачено.
Відповідно до пункту 52 1підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 01 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються.
Водночас пунктом 54.1 статті 54 глави 4 розділу ІІ Кодексу передбачено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов’язання та/або пені, яку зазначає у податковій декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені Кодексом. Така сума грошового зобов’язання та/або пені вважається узгодженою.
З урахуванням зазначеного, самостійно визначена платником у рядку 30Декларації сума штрафу, вважається узгодженою сумою грошового зобов’язання.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |