X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 05.05.2022 р. № 477/ІПК/99-00-21-02-01-06

Державна податкова служба України за результатами розглядузвернення щодо практичного застосування статті 392 Податкового кодексу України ( далі – Кодекс) та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу, в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні платник податків повідомив, що є фінансовою компанією із здійснення діяльності з управління активами інституційних інвесторів.

З 01.01.2022 року набув чинності підпункт 392.6.3 пункту 392.6 статті 392розділу І Кодексу, відповідно до якого у разі якщо будь-який контролюючий орган, інший орган державної влади, банк або фінансова установа вияви факти, що свідчать про володіння фізичною (юридичною) особою – резидентом України часткою в іноземній юридичній особі, такий орган, банк або фінансова установа надсилають повідомлення про це центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.

Враховуючи зазначене, платник податків просить надати роз’яснення:

1) чи зобов’язує підпункт 392.6.3 пункту 392.6 статті 392 розділу І Кодексу фінансові установи надсилати центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, повідомлення про факти володіння фізичною (юридичною) особою – резидентом України часткою в іноземній юридичній особі, які були виявлені такими фінансовими установами до дати набуття вказаною нормою чинності, тобто, до 01.01.2022 року?

2) якщо так, то до якої дати фінансові установи повинні надсилати повідомлення про факти володіння фізичною (юридичною) особою – резидентом України часткою в іноземній юридичній особі, які були виявлені до 01.01.2022 року?

3) інформація про факти володіння надається лише щодо фізичних (юридичних) осіб – клієнтів фінансової установи чи будь-яких третіх осіб, щодо яких фінансовою установою виявлено факт володіння часткою в іноземній юридичній особі?

Щодо питань 1-3.

Законом України від 16 січня 2020 року № 466-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві»  Кодекс доповнено статтею 392 «Контрольовані іноземні компанії», яка відповідно до Закону України від 17 грудня 2020 року № 1117-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збору даних та інформації, необхідних для декларування окремих об’єктів оподаткування» набрала чинності з 01 січня 2022 року.

Підпунктом 392.6.3 пункту 392.6 статті 392розділу І Кодексу визначено, що у разі якщо будь-який контролюючий орган, інший орган державної влади, банк або фінансова установа виявили факти, що свідчать про володіння фізичною (юридичною) особою – резидентом України часткою в іноземній юридичній особі, такий орган, банк або фінансова установа надсилають повідомлення про це центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику (далі – Повідомлення). Повідомлення надсилається засобами електронного зв’язку не пізніше п’яти робочих днів з дня виявлення зазначених фактів.

Датою виявлення фактів, що свідчать про володіння фізичною (юридичною) особою – резидентом України часткою в іноземній юридичній особі може вважатись дата отримання банком/фінансовою установою відповідної інформації (наприклад: дата складення (подачі) потенційним клієнтом/клієнтом анкет, форм, тощо) або, у випадку триваючих процедур, які передбачають збір, обробку даних (по перевірці потенційних клієнтів до встановлення ділових відносин, процедур по виявленню фактів належності клієнтів (їх кінцевих бенефіціарних власників) та переоцінці ризику ділових відносин з актуальними клієнтами під час здійснення процедур планової актуалізації/уточнення даних про таких клієнтів, тощо), датою отримання  інформації може вважатись дата складення документу за результатом описаних вище процедур, тощо.

Положення підпункту 392.6.3 пункту 392.6 статті 392розділу І Кодексу не визначає вимоги впровадження та здійснення банками/фінансовими установами окремих процедур по виявленню інформації, дослідженню, перевірки чи наданню документального підтвердження інформації, що свідчить про володіння фізичною (юридичною) особою – резидентом України часткою в іноземній юридичній особі. Належним виконанням вимог підпункту 392.6.3 пункту 392.6 статті 392розділу І Кодексу є зазначення у Повідомленні  інформації про факти, які банк або фінансова установа виявили при здійсненні поточної діяльності по обслуговуванню клієнтів, актуалізації інформації по клієнтам, при проведенні заходів належної перевірки потенційних клієнтів, тощо, а  також подача такого Повідомлення до Державної податкової служби України.

Зважаючи на зазначене вище, Повідомлення має подаватись за усіма фактами які, починаючи з 01.01.2022, стали відомими відповідним суб’єктам  та  можуть свідчити про володіння будь-якою фізичною (юридичною) особою – резидентом України часткою в іноземній юридичній особі.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.