Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення підприємства «_____» (далі – підприємство) щодо окремих питань застосування податкових пільг підприємствами та організаціями, які засновані громадськими об’єднаннями осіб з інвалідністю, та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), у межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні платник податків повідомив, що є підприємством, яке засновано громадським об’єднанням осіб з інвалідністю. Таким підприємством відповідно до Порядку надання дозволу на право користування пільгами з оподаткування для підприємств та організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 серпня 2007 року № 1010 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 2013 року № 518) зі змінами та доповненнями, (далі – Порядок), отримано дозвіл на право користування пільгами з оподаткування, який діє до 31.03.2022 включно.
В подальшому з метою здійснення господарської діяльності підприємство має намір продовжити дію дозволу на право користування пільгами з оподаткування.
Враховуючи вищевикладене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступного питання:
Як визначається відповідно до п. 7 Порядку термін «попередній звітний (податковий) рік», дохід за який буде враховуватись під час визначення об’єкта оподаткування?
Слід зазначити, що податковою пільгою є передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов’язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених пунктом 30.2 ст. 30 Кодексу (п. 30.1 ст. 30 Кодексу).
Зокрема, щодо пільг з податку на прибуток для підприємств та організацій, які засновані громадськими об’єднаннями осіб з інвалідністю, то відповідно до п. 142.1 ст. 142 Кодексу звільняється від оподаткування прибуток підприємств та організацій, які засновані громадськими об’єднаннями осіб з інвалідністю і є їх повною власністю, отриманий від продажу (постачання) товарів, виконання робіт і надання послуг, крім підакцизних товарів, послуг із поставки підакцизних товарів, отриманих у межах договорів комісії (консигнації), поруки, доручення, довірчого управління, інших цивільно-правових договорів, що уповноважують такого платника податку здійснювати постачання товарів від імені та за дорученням іншої особи без передачі права власності на такі товари, де протягом попереднього звітного (податкового) періоду кількість осіб з інвалідністю, які мають там основне місце роботи, становить не менш як 50 відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за умови, що фонд оплати праці таких осіб з інвалідністю становить протягом звітного періоду не менш як 25 відсотків суми загальних витрат на оплату праці.
Зазначені підприємства та організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю мають право застосовувати цю пільгу за наявності дозволу на право користування такою пільгою, який видається уповноваженим органом відповідно до Закону України від 21 березня 1991 року № 875-XII «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» зі змінами та доповненнями (далі – Закон № 875).
У разі порушення вимог щодо цільового використання вивільнених від оподаткування коштів платник податку на прибуток зобов'язаний збільшити податкові зобов'язання з цього податку за результатами податкового періоду, на який припадає таке порушення, а також сплатити пеню, нараховану відповідно до Кодексу.
Підприємства та організації, на які поширюється дія пункту 142.1 ст. 142 Кодексу, реєструються у відповідному контролюючому органі в порядку, передбаченому для платників податку на прибуток підприємств.
Рішення про надання дозволу підприємствам та організаціям громадських об'єднань осіб з інвалідністю на право користування пільгами з оподаткування, отримання позик, фінансової допомоги, дотацій приймаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері соціального захисту осіб з інвалідністю, ветеранів війни, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань соціальної політики, виходячи з техніко-економічного та соціального обґрунтування заходів, для здійснення яких використовуватимуться ці кошти (частина перша ст. 14 2 Закону № 875).
Механізм надання підприємствам та організаціям, які засновані громадськими організаціями осіб з інвалідністю, дозволу на право користування пільгами з оподаткування (далі – дозвіл), відмови у його наданні чи скасування дозволу Національної соціальної сервісної служби України або обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань соціального захисту населення визначає Порядок (п. 1 Порядку).
Відповідно до п. 7 Порядку обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації, орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань соціального захисту населення, зокрема, протягом 15 робочих днів з дня надходження документів підприємства, організації, але не менш як за 15 робочих днів до початку кварталу, з якого підприємство, організація планує отримати дозвіл, приймають розпорядження про доцільність надання або відмови в наданні, скасування дозволу підприємству, організації, що отримали за попередній звітний (податковий) рік дохід, який враховується під час визначення об'єкта оподаткування, в обсязі більш як 8400 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої відповідно до законодавства станом на 1 січня поточного року, і протягом трьох робочих днів надсилають Нацсоцслужбі відповідне розпорядження, висновок-пропозицію та документи.
Об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями цього Кодексу (абз. перший п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу).
Згідно з п. 137.4 статті 137 Кодексу податковими (звітними) періодами для податку на прибуток підприємств, крім випадків, передбачених пунктом 137.5 цієї статті, є календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік. При цьому податкова декларація розраховується наростаючим підсумком. Податковий (звітний) період починається з першого календарного дня податкового (звітного) періоду і закінчується останнім календарним днем податкового (звітного) періоду, крім особливостей, визначених у п. 137.4 ст. 137 Кодексу.
Перелік платників податку на прибуток, для яких встановлюється річний податковий (звітний) період, визначено пунктом 137.5 ст. 137 Кодексу.
Отже, для підприємства, яке засновано громадським об’єднанням осіб з інвалідністю та яке має намір продовжити дію дозволу на право користування пільгами з оподаткування у 2022 році, попереднім звітним (податковим) роком для цілей визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток підприємств є 2021 рік.
При цьому надання дозволу підприємствам та організаціям, які засновані громадськими організаціями осіб з інвалідністю, здійснюється визначеними компетентними органами відповідно до Порядку, і розгляд таких питань не належить до сфери повноважень ДПС.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |