X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 19.05.2022 р. № 586/ІПК/99-00-07-04-01-06

Державна податкова служба України розглянула звернення
фізичної особи - підприємця ……………………………………………………..щодо надання індивідуальної податкової консультації стосовно необхідності застосування реєстратора розрахункових операцій та/або програмного реєстратора розрахункових операцій (далі – РРО та/або ПРРО) і в порядку статті 52 Податкового кодексу України(далі – Кодекс) повідомляє.

Відповідно до звернення Підприємець є платником єдиного податку другої групи та надає послуги із здавання в оренду «крісло-місць» в приміщенні, обладнаному під салон краси іншим суб’єктам господарювання у зв’язку із чим у нього виникло питання необхідності застосовувати РРО та/або ПРРО уразі отримання оплати у готівковій і безготівковій формі та просить роз’яснити наступні питання:

1. Яким чином здійснювати розрахунок за оренду «крісло-місць» уразі отримання оплати у готівковій та безготівковій формі.

2. Чи потрібний РРО та/або ПРРО у разі здійснення оплати за послуги оренди«крісло-місць» якщо розрахунок здійснюється готівковими коштами?

3. Чи необхідно встановлювати РРО та/або ПРРО якщо розрахунок за оренду «крісло-місць» буде здійснюватися лише у безготівковій формі?

Правові засади застосування РРО та/або ПРРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг встановлені Законом України
від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265). Дія його поширюється на усіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.

Відповідно до преамбули Закону № 265, встановлення норм щодо незастосування РРО та/або ПРРО у інших законах, крім Кодексу, не допускається.

Відповідно до визначень, наведених у статті 2 Закону № 265, розрахункова операція – це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

Обов’язок застосування РРО та/або ПРРО залежить не від форми розрахункових операцій, а виникає виключно за наявності обставин, що супроводжують господарські операції суб’єкта господарювання, які чітко визначенні законодавством, в тому числі, нормами його прямої дій, які встановлюють винятки із загальних правил.

Законодавство України ототожнює готівкові розрахункові операції з розрахунковими операціями, здійсненими за допомогою POS-терміналів та реквізитів платіжних карток установ банків, що проводяться суб’єктами господарювання всіх форм власності, у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Застосування РРО та/або ПРРО залежить не від форми розрахункових операцій, а від способу їх здійснення.

Враховуючи зазначене, та як відповідь на питання 1 та 2 повідомляємо, що якщо Ви надали орендарю «крісло-місця» для оплати реквізити поточного рахунку у форматі IBAN, то у такому випадку РРО та/або ПРРО не застосовується, оскільки така операція не є розрахунковою у розумінні Закону № 265,у тому числі здійснена споживачем за допомогою платіжного сервісу.

Разом з тим повідомляємо, що якщо Ви для оплати за оренду «крісло-місця» (у контексті звернення) надали реквізити свого електронного платіжного засобу (платіжної карти) або орендодавцю надано можливість здійснювати оплату за оренду з використанням реквізитів платіжної карти Підприємця або готівковими коштами, така операція є розрахунковою та вимагає застосування

РРО та/або ПРРО на загальних підставах.

Як відповідь на питання 3 зазначаємо, що п. 1.4 глави І Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21 січня 2004 року № 22, із змінами та доповненнями, безготівкові розрахунки – це перерахування певної суми коштів з рахунку платника на рахунок отримувача коштів, а також перерахування банками за дорученням підприємств і фізичних осіб коштів, унесених ними готівкою в касу банку, на рахунок отримувачів коштів. Ці розрахунки проводяться банком на підставі розрахункових документів на паперових носіях чи електронному вигляді.

Пунктом 2 статті 9 Закону № 265 встановлено пільгу щодо не обов’язковості застосування РРО та/або ПРРО у разі здійснення розрахунків за товари (роботи, послуги) виключно у безготівковій формі через установу банку шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок продавця (постачальника) із використанням реквізитів IBAN, через касу банку, платіжний термінал та/або ПТКС, який належить банку.

У відповідності до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер, діє в межах законодавства, яке було чинним на момент надання такої консультації і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.