X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 19.05.2022 р. № 594/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення щодо порядку оподаткування ПДВ операції з постачання послуг та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

У своєму зверненні Товариство повідомило, що воно планує укласти контракт з Європейським Банком Реконструкції та Розвитку (далі – ЄБРР) про надання ЄБРР консультативних послуг з енергоаудиту. Згідно з контрактом консультант, який буде залучений ЄБРР, проводитиме енергоаудит складських приміщень Товариства з наданням письмового висновку щодо проведення необхідних заходів енергоефективності.

Враховуючи вищевикладене, платник податку просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань.

  1. Щодо віднесення консультативних послуг з енергоаудиту до інжинірингових послуг та оподаткування ПДВ операцій з надання таких послуг.
  2. Щодо визначення переліку документів, у тому числі відповідно до статті 103 глави 10 розділу ІІ ПКУ, які є підставою для звільнення від оподаткування.
  3. Щодо необхідності Товариству як отримувачу послуг від ЄБРР нараховувати ПДВ.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Статтею 3 розділу І ПКУ визначено, що однією із складових податкового законодавства України є чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування. При цьому, якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені ПКУ, застосовуються правила міжнародного договору.

Договір між Урядом України та ЄБРР про співробітництво та діяльність Постійного Представництва ЄБРР в Україні (далі – Договір з ЄБРР) ратифікований Законом України від 04 червня 2008 року № 319-VI.

Відповідно до розділу 7.05 статті 7 Договору з ЄБРР послуги, які надаються ЄБРР в Україні, звільняються від ПДВ.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Підпунктом 194.1.1 пункту 194.1 статті 194 розділу V ПКУ встановлено, що ПДВ становить 20 відсотків, 7 та 14 відсотків бази оподаткування ПДВ та додається до ціни товарів/послуг.

Відповідно до підпункту «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Постачання послуг – це будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об’єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об’єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).

Згідно з пунктом 186.4 статті 186 розділу V ПКУ місцем постачання послуг є місце реєстрації постачальника, крім операцій, зазначених у підпунктах 186.2, 186.3 і 186.31  статті 186 розділу V ПКУ.

Пунктами 186.2 – 186.31 статті 186 розділу V ПКУ визначено категорії послуг, місце постачання яких визначається залежно від місця реєстрації отримувача відповідних послуг або від місця фактичного надання відповідних послуг.

Так, місцем постачання послуг, перерахованих у пункті 186.3 статті 186 розділу V ПКУ, вважається місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання або – у разі відсутності такого місця – місце постійного чи переважного його проживання. Зокрема, до таких послуг належать інжинірингові послуги (підпункт «в» пункту 186.3 статті 186 розділу V ПКУ).

З метою застосування норм ПКУ під поняттям «інжиніринг» згідно з визначенням, наданим підпунктом 14.1.85 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ, розуміється надання послуг (виконання робіт) із складення технічних завдань, проектних пропозицій, проведення наукових досліджень і техніко-економічних обстежень, виконання  інженерно-розвідувальних робіт з будівництва об'єктів, розроблення технічної документації, проектування та конструкторського опрацювання об'єктів техніки і технології, надання консультації та авторського нагляду під час монтажних та пусконалагоджувальних робіт, а також надання консультацій, пов'язаних із такими послугами (роботами).

Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших нормативно-правових актів, зазначених вище, опису питань, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

 

Щодо питання 1

 

Порядок оподаткування ПДВ операцій з постачання послуг безпосередньо залежить від місця їх постачання:

якщо ЄБРР надає послуги, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ знаходиться поза межами митної території України, то такі операції не підпадають під визначення об’єкта оподаткування ПДВ;

якщо ЄБРР надає послуги, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ знаходиться на митній території України, то операції з надання таких послуг є об’єктом оподаткування ПДВ та відповідно до розділу 7.05 статті 7 Договору з ЄБРР звільняються від оподаткування ПДВ.

Відповідно до норм чинного законодавства (стаття 36 розділу І ПКУ) платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.

У разі виникнення необхідності визначення коду послуги згідно з ДКПП для тих чи інших послуг, що надаються, враховуючи лист Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 11.05.2017 № 3411-08/15258-03, платник податку може звернутися до ДП «Науково-дослідний інститут метрології вимірювальних і управляючих систем», яке є розробником Державного класифікатора продукції та послуг, за адресою: 79008, м. Львів, вул. Кривоноса, 6.

 

Щодо питання 2

 

Статтею 103 глави 10 розділу ІІ ПКУ визначено порядок застосування міжнародного договору України про уникнення подвійного оподаткування стосовно повного або часткового звільнення від оподаткування доходів нерезидентів із джерелом їх походження з України.

Відповідно до пункту 103.4 статті 103 глави 10 розділу ІІ ПКУ підставою для звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України є подання нерезидентом з урахуванням особливостей, передбачених пунктами 103.5 і 103.6 статті 103 глави 10 розділу ІІ ПКУ, особі (податковому агенту), яка виплачує йому доходи, довідки (або її нотаріально засвідченої копії), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України (далі - довідка), а також інших документів, якщо це передбачено міжнародним договором України.

Подання отримувачем послуг додаткових документів до ДПС (у тому числі довідки) при отриманні від ЄБРР послуг, операції з постачання яких звільнено від оподаткування ПДВ відповідно до розділу 7.05 статті 7 Договору з ЄБРР, нормами ПКУ не передбачено.

 

Щодо питання 3

 

При отриманні Товариством від ЄБРР послуг, операції з постачання яких звільнені від оподаткування ПДВ, у Товариства як отримувача послуг відсутні підстави для нарахування ПДВ.

Пунктом 44.1 статті 44 глави 1 розділу ІІ ПКУ встановлено, що для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

При цьому фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку (частина друга статті 3 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»).

 

Згідно з пунктом 52.2 статті 52 глави 3 роздiлу II ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.