X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 19.05.2022 р. № 598/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення платника щодо особливостей нарахування податкових зобов’язань з ПДВ при переході на сплату єдиного податку за ставкою 2 % та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Як викладено у зверненні, юридична особа – платник ПДВ, перебуваючи на загальній системі оподаткування, здійснила відвантаження товарів покупцю. Оплата за відвантажені товари буде отримана такою юридичною особою у періоді її перебування на спрощеній системі оподаткування за ставкою 2 % доходу.

Інформуючи про викладене, платник звертається з наступними питаннями:

1) чи діятиме в даній ситуації правило "першої події" для визначення податкових зобов'язань з ПДВ?;

2) чи включатимуться кошти, отримані платником у періоді перебування на спрощеній системі оподаткування за продукцію,відвантаженутаким платником податків у періоді перебування його на загальній системі оподаткування, до доходу, та чи підлягатимуть такі кошти оподаткуванню за ставкою єдиного податку 2 %?

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу(пункт 1.1 статті 1 Кодексу).

Статтею 5 Кодексу визначено, що поняття, правила та положення, установлені Кодексом та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 Кодексу.

У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення Кодексу.

Інші терміни, що застосовуються у Кодексі і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.

Пунктом 187.1 статті 187 розділу V Кодексу визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку – дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої – дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів – дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг – дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Окремі особливості застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності встановлено підрозділом 8 розділу ХХ Кодексу.

Законом України від 15 березня 2022 року № 2120-IХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану" внесені зміни до Кодексу, зокрема, доповнено новим пунктом 9 підрозділ 8 розділу ХХ Кодексу.

Для платників єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу встановлюється відсоткова ставка податку у розмірі 2 відс. доходу.

Згідно з підпунктом 9.5 пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу платники єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу, звільняються від обов’язку нарахування та сплати ПДВ за операціями з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, та при ввезенні товарів на митну територію України, а також від подання податкової звітності з ПДВ, а їх реєстрація платником ПДВ є призупиненою.

Під призупиненням реєстрації платником ПДВ для цілей підпункту 9.5 пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу розуміється, що для платників єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені підпунктом 9.5 пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу, призупиняються права та обов’язки, встановлені розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу (у тому числі щодо формування податкового кредиту) на період використання особливостей оподаткування, встановлених підпунктом 9.5 пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу.

Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм Кодексу та опису питання, викладеного у зверненні, ДПС повідомляє.

Щодо питання 1

При визначенні податкових зобов’язань з податку на додану вартість діє правило "першої події". Тому, якщо відвантаження товарів відбулося в період перебування на загальній системі оподаткування, то така операція  підлягає оподаткуванню податком на додану вартість у період її здійснення (відвантаження товару) в загальному порядку.

Щодо питання 2

Якщо відвантаження товарів здійснювалось у періоді перебування платника податку – постачальника на загальній системі оподаткування, а кошти за такі відвантажені товари отримані таким постачальником у період застосування ним спрощеної системи оподаткування за ставкою 2 % доходу, то такі кошти не включаються ним до доходу, що оподатковується за ставкою єдиного податку 2 %, оскільки податкові зобов’язання з ПДВ за цією операцієюповинні бути нараховані за правилом "першої події" на дату відвантаження товарів.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).