X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 20.05.2022 р. № 605/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо оподаткування ПДВ операцій з постачання послуг та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу II Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, у межах здійснення господарської діяльності Товариство планує надавати на митній території України послуги із модернізації та ремонту суден і човнів, що належать нерезидентам.

При цьому судна та човни нерезидентів будуть поміщені у митний режим переробки на митній території України з умовним повним звільненням від оподаткування митними платежами.

З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання щодо застосування ставки ПДВ до операцій з постачання послуг із модернізації та ремонту суден і човнів, що належать нерезидентам.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків, зборів і митних платежів, регулюються нормами Податкового кодексу України (далі - ПКУ), Митного кодексу України (далі - МКУ) та іншими нормативно-правовими актами з питань оподаткування (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ і частина друга статті 1 розділу І МКУ).

Відповідно до пункту 5.3 статті 5 розділу І ПКУ інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

Правові основи митного режиму переробка на митній території України встановлено главою 23 розділу V МКУ.

Переробка на митній території - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари піддаються у встановленому законодавством порядку переробці без застосування до них заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, за умови подальшого реекспорту продуктів переробки (стаття 147 МКУ).

Згідно зі статтею 150 глави 23 розділу V МКУ операції з переробки товарів можуть включати:

1)        власне переробку товарів, у тому числі: обробку, монтаж, демонтаж, використання окремих товарів, які сприяють чи полегшують процес виготовлення продуктів переробки;

2)        ремонт товарів, у тому числі модернізацію, відновлення та регулювання, калібрування.

Окремі операції з переробки товарів або повний цикл переробки за дорученням підприємства, якому видано дозвіл на переробку товарів на митній території України, та з дозволу органу доходів і зборів можуть здійснюватися іншими підприємствами. При цьому відповідальність перед органами доходів і зборів за порушення визначеного порядку переробки товарів несе підприємство, якому видано дозвіл на проведення операцій з переробки товарів на митній території України. Дозволи на виконання окремих операцій з переробки або повного циклу переробки надаються одночасно з дозволом на переробку товарів на митній території України або, за необхідності, - на підставі заяви відповідної особи після надання цього дозволу та відображаються у ньому.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами «а» - «г» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників ПДВ з:

постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України;

ввезення товарів на митну територію України;

вивезення товарів за межі митної території України.

Розміри ставок ПДВ визначено статтею 193 розділу V ПКУ. Зокрема ставки ПДВ встановлюються від бази оподаткування ПДВ у таких розмірах:

20 відсотків (основна ставка податку, яка застосовується до операцій з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України, окрім операцій щодо яких встановлені інші ставки ПДВ чи запроваджені інші режими оподаткування);

0 відсотків (застосовується до операцій з вивезення товарів за межі митної території України та операцій, визначених статтею 195 розділу V та пунктом 8 підрозділу 2 розділу XX ПКУ);

7 відсотків (застосовується до окремих операцій, визначених у підпункті «в» пункту 193.1 статті 193 розділу V та пункті 74 підрозділу 2 розділу XX ПКУ);

14 відсотків (застосовується до окремих операцій, визначених у підпункті «в» пункту 193.1 статті 193 розділу V ПКУ).

 Пунктами 186.2 - 186.4 статті 186 розділу V ПКУ встановлено категорії послуг, місце постачання яких визначається залежно від місця реєстрації постачальника або отримувача відповідних послуг або від місця фактичного надання відповідних послуг.

Відповідно до підпункту «г» підпункту 186.2.1 пункту 186.2 статті 186 розділу V ПКУ місцем фактичного постачання послуг із виконання ремонтних робіт і послуг із переробки сировини, а також інших робіт і послуг, що пов'язані з рухомим майном, є місце фактичного постачання таких послуг.

Місцем постачання послуг, крім операцій, зазначених у пунктах 186.2, 186.3 і 186.31 статті 186 розділу V ПКУ, є місце реєстрації постачальника (пункт 186.4 статті 186 розділу V ПКУ).

Отже, порядок оподаткування ПДВ операцій з постачання послуг безпосередньо залежить від місця їх постачання.

Відповідно до підпункту «б» підпункту 195.1.3 пункту 195.1 статті 195 розділу V ПКУ за нульовою ставкою ПДВ оподатковуються операції з постачання послуг, що передбачають роботи з рухомим майном, попередньо ввезеним на митну територію України для виконання таких робіт та вивезеним за межі митної території України платником, що виконував такі роботи, або отримувачем- нерезидентом.

До робіт з рухомим майном належать роботи з переробки товарів, що можуть включати власне переробку (обробку) товарів - монтаж, збирання, монтування та налагодження, у результаті чого створюються інші товари, у тому числі постачання послуг з переробки давальницької сировини, а також модернізацію та ремонт товарів, що передбачає проведення комплексу операцій з частковим або повним відновленням виробничого ресурсу об'єкта (або його складових частин), визначеного нормативно-технічною документацією, у результаті виконання якого передбачається поліпшення стану такого об'єкта.

Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ і МКУ, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє, що у разі, якщо зазначені у зверненні судна і човни будуть ввозитися на митну територію України, зокрема, для цілей постачання послуг, визначених у підпункті «б» підпункту 195.1.3 пункту 195.1 статті 195 розділу V ПКУ (у тому числі для проведення робіт з їх модернізації та ремонту, що передбачає проведення комплексу операцій з частковим або повним відновленням виробничого ресурсу об'єкта (або його складових частин), встановленого нормативно-технічною документацією, у результаті виконання якого передбачається поліпшення стану такого об'єкта) та подальше вивезення таких суден і човнів за межі митної території України відбуватиметься безпосередньо платником ПДВ, що виконував такі роботи, або отримувачем-нерезидентом, то операції такого платника ПДВ (виконавця) з постачання послуг (у тому числі проведення зазначених вище робіт) підлягатимуть оподаткуванню ПДВ за нульовою ставкою.

 У разі недотримання зазначених вище вимог такі операції підлягатимуть оподаткуванню ПДВ за основною ставкою.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу II ПКУ).