Державна податкова служба України розглянула звернення Товаристващодо наявності підстав для коригування податкового кредиту заопераціями з придбання пального та інших нафтопродуктіву зв’язку зі зміною ставки ПДВ, яка застосовується до операцій з постачання таких товарів,та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Як викладено у зверненні, платником податку 04 березня 2022 року (до внесення змін до Кодексу, відповідно до яких знижено ставку ПДВ до операцій з постачанняпального та інших нафтопродуктів) було перераховано попередню оплатуза операцією з придбання пального. Постачання пального згідно із складеними постачальником документами, відбувалося 10, 16 та 31 березня 2022 року із застосуванням ставки податку у розмірі 20 % (як до так і після зниження ставки ПДВ на такі операції). Надалі, до погашення всієї суми авансового платежу, постачальник планує постачати пальне із застосуванням ставки ПДВ 20 %.
Інформуючи про зазначене, Товариство звертається з питаннями:
1) чи правомірні дії постачальника пального щодо застосування ставки ПДВ у розмірі 20 % при відвантаженні товару на території України після набрання чинності пунктом 82 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу?;
2) чи необхідно здійснити коригування подакової накладної, складеної за фактом попередньої оплати, яка відбулася до зазначених законодавчих змін?;
3) яким чином формується податковий кредит у покупця по отриманих документах на постачання пального із застосуванням ставки ПДВ 20 % у період після запровадження ставки ПДВ у розмірі 7 %?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу(пункт 1.1 статті 1 Кодексу).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Пунктом 187.1 статті 187 розділу V Кодексу визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку – дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої – дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів – дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг – дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Згідно з пунктом 198.2 статті 198 розділу V Кодексу датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:
дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;
дата отримання платником податку товарів/послуг.
З урахуванням змін, внесених до Кодексу Законом України від 15 березня 2022 року № 2120-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану", який набрав чинності з 17 березня 2022 року, пунктом 82 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу встановлено, що тимчасово, на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану, операції з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України бензинів моторних, важких дистилятів та скрапленого газу, що класифікуються за кодами УКТ ЗЕД, визначенимипідпунктом 215.3.4пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу, на які згідно зпунктом 41підрозділу 5 цього розділу встановлено ставку акцизного податку у розмірі 0,00 євро за 1000 літрів, а також нафти або нафтопродуктів сирих, одержаних з бітумінозних порід (мінералів), що класифікуються за кодамиУКТ ЗЕД2709 00 10 00 та 2709 00 90 00, оподатковуються за ставкою у розмірі 7 %.
Таким чином, під час дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану при здійсненні операцій з постачання пального та інших нафтопродуктів, перерахованих у пункті 82 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу (незалежно від того, коли відбулосяїх придбання – до запровадження ставки ПДВ 7%, чи після її запровадження) операції з постачання таких товарів здійснюються з нарахуванням ПДВ за ставкою 7%.
При визначенні податкових зобов’язань з податку на додану вартість діє правило "першої події". Тому, якщо за товари (послуги) отримано аванс в період застосування ставки податку у розмірі 20 %, така операція підлягає оподаткуванню податком на додану вартість з урахуванням ставки податку, яка була діючоюна дату здійснення "першої події" (отримання авансу),та подальшого коригування нарахованої суми податку не потребує.
Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм Кодексу, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
Щодо питання 1
Якщо після постачання платнику ПДВ товарів (послуг) (здійснення "першої події", в даному випадку – оплати пального) відбулася зміна ставки податку (в даному випадку ставка ПДВ зменшилася з 20 % до 7 %) за такою операцією, відвантаження оплачених товарів здійснюється з урахуванням ставки податку, яка була діючою на дату здійснення "першої події" (в даному випадку – дата оплати пального).
Щодо питання 2
На дату відвантаження оплачених товарів, оплата яких відбулася до зміни ставки податку, зокрема у разі їх відвантаження після зміни ставки податку, ні податкові зобов’язання постачальника, ні податковий кредит покупця коригуванню не підлягають, розрахунок коригування на цій підставі до податкової накладної не складається.
Щодо питання 3
Формування податкового кредиту за операціями з придбання товарів та послуг, а також при ввезенні товарів на митну територію України, для їх використання в операціях, що підлягають оподаткуванню за ставкою 7%, зокрема, для операцій з постачання пального та інших нафтопродуктів, перерахованих у пункті 82 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу,здійснюється у загальному порядку, тобто,виходячи з суми ПДВ, сплаченої (нарахованої) при придбанні/ввезенні таких товарів/послуг.
Податковий кредит, сформований за ставкою 20% у попередніх податкових періодахпри придбанні товарів та послуг, а також при ввезенні товарів на митну територію України, що починають використовуватись в операціях, що підлягають оподаткуванню ПДВ за ставкою 7%, зокрема, в операціях з постачання пального та інших нафтопродуктів,перерахованих у пункті 82 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу,не підлягає коригуванню у зв’язку із застосуванням ставки ПДВ 7 %.
Пунктом 52.2 статті 52 Кодексу визначено, що індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |