Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства щодо порядку застосування касового методу визначення дати виникнення податкових зобов’язань і податкового кредитута, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Як зазначено у зверненні та доданих до нього копіях договорів, Товариство відповідно до договору підряду планує здійснювати на митній території України поставку обладнання (кран, трактор, електромашини), а також надати послуги з підключення та введення в експлуатацію обладнання.
Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо порядку застосування касового методу, а саме:
1) хто може застосовувати касовий метод;
2) в яких випадках застосовується касовий метод;
3) чи може Товариство застосовувати касовий метод згідно договорів підряду;
4) яку заяву потрібно подавати до контролюючого органу, щоб застосовувати касовий метод.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу I Кодексу).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Правила формування податкових зобов'язань з ПДВ встановлено статтею 187 розділу V Кодексу.
Відповідно до пункту 187.1 статті 187 розділу V Кодексу датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.
За операціями з виконання підрядних будівельних робіт суб'єкти підприємницької діяльності (підрядники та субпідрядники) можуть застосовувати касовий метод податкового обліку відповідно до підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу.
Відповідно до підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 розділу І Кодексу під касовим методом для цілей оподаткування згідно з розділом V Кодексу розуміється метод податкового обліку, за яким дата виникнення податкових зобов'язань визначається як дата зарахування (отримання) коштів на рахунки платника податку, відкриті в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, у касу платника податків або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг), а дата віднесення сум податку до податкового кредиту визначається як дата списання коштів з рахунків платника податку, відкритих в установах банків, та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, дата видачі з каси платника податків або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг).
Відповідно до пункту 187.10 статті 187 розділу V Кодексуплатники податку, які постачають теплову енергію, природний газ (крім скрапленого), надають послуги з транспортування та/або розподілу природного газу, інші житлово-комунальні послуги, перелік яких визначений законом, нараховують плату за абонентське обслуговування, послуги (роботи), вартість яких включається до складу плати за послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій чи послугу з управління багатоквартирним будинком, фізичним особам, бюджетним установам, незареєстрованим як платники податку, а також житлово-експлуатаційним конторам, управителям багатоквартирних будинків, квартирно-експлуатаційним частинам, об'єднанням співвласників багатоквартирних будинків, іншим платникам податку, які здійснюють збір коштів від зазначених покупців з метою подальшого їх перерахування продавцям таких товарів (надавачам послуг) у рахунок компенсації їх вартості, визначають дату виникнення податкових зобов'язань та податкового кредиту за касовим методом.
Пунктом 44 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу визначено, що тимчасово, до 1 січня 2026 року, платники податку, які здійснюють постачання, передачу, розподіл електричної та/або теплової енергії, надають послуги із забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії", постачання вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702 та товарної підпозиції 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД, надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, нараховують плату за абонентське обслуговування, визначають дату виникнення податкових зобов'язань та податкового кредиту за касовим методом.
Для застосування касового методу до визначених Кодексом операцій нормами Кодексу не передбачено подання в контролюючі органи будь-яких заяв або повідомлень про початок застосування касового методу. Однак у разі здійснення операцій, за якими дата виникнення податкових зобов’язань і податкового кредиту визначається за касовим методом, у відповідному полі декларації з ПДВ, починаючи зі звітного періоду, з якого платник податку почав застосовувати касовий метод, має бути проставлена відповідна позначка.
Враховуючи викладене, виходячи з аналізу норм Кодексу, опису питання та інформації, що міститься у зверненні та доданих до нього документах, ДПС повідомляє.
Щодо питань 1, 2
Визначення дати виникнення податкових зобов'язань та податкового кредиту з ПДВ за касовим методом можливе виключно платниками податку, які здійснюють операції з виконання підрядних будівельних робіт, а також операції з постачання товарів/послуг, перелічених у пунктах 187.10 статті 187 розділу V та 44 підрозділу 2 розділу XXКодексу, та виключно за такими операціями.
Щодо питань 3, 4
Зазначені в зверненні операції, які планує здійснювати Товариство, не відповідають операціям, до яких може бути застосований касовий метод визначення дати виникнення податкових зобов’язань і податкового кредиту.
Отже, за операціями, які перераховані у зверненні Товариства та доданих до звернення документах, Товариствуслід застосовувати загальні правила визначення дати виникнення податкових зобов'язань та формування податкового кредиту, встановлені відповідно пунктами 187.1 статті 187 та 198.2 статті 198 розділу V Кодексу.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІКодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |