Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Компанії щодо коригування податкових зобов’язань з ПДВта, керуючись статтею 52 глави 3розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс),повідомляє.
Як викладено у зверненні, Компанією протягом жовтня 2020 – березня 2021 року було надано нерезиденту послуги з організації транспортування природного газу для кількостей понад договірні потужності (далі – Додаткові послуги), складено відповідні акти здачі-приймання Додаткових послуг з розрахунком їх вартостіта надіслано нерезиденту-отримувачу. На дату складання таких актів Компанією було складено та зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) відповідні податкові накладні на неплатника ПДВ виходячи з вартості Додаткових послуг, що зазначена у таких актах.
Отримувач-нерезидент відмовився від підписання таких актів здачі-приймання Додаткових послуг через незгоду з розрахованою Компанією вартістю, та провівїх оплату у сумі, меншій, ніж зазначена у актах.
На підставі підписаних з боку Компаніїактів здачі-приймання Додаткових послуг,виходячи з вартості таких послуг, розрахованої Компанією, у бухгалтерському обліку Компанії відображено операцію з реалізації Додаткових послуг у відповідних періодах та дебіторську заборгованість нерезидента-отримувача, а у фінансовій та податковій звітності Компанії – відповідну суму доходу.
Надалі у 2021 році сторонами було оформлено та підписано первинні документи (у зверненні не зазначено, які саме), в яких вартість Додаткових послуг,наданих протягом жовтня 2020– березня 2021 року, вказана в розмірі,який відповідає сумі, фактично сплаченій нерезидентом-отримувачем, але не відповідає вартостіоперації з реалізації Додаткових послуг у відповідних періодах, відображеній Компанією у бухгалтерському обліку та нарахованій сумі податкових зобов’язань з ПДВ, зазначеній у податкових накладних, що були складені Компанією за операціями з постачання таких послуг.
Враховуючи вищевикладене, Компанія просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо можливості складання розрахунків коригування на зменшення суми компенсації вартості послуг до податкових накладних, складених нанерезидента-отримувача(неплатника ПДВ), з метою коригування (зменшення) на підставі таких розрахунків податкових зобов’язань, визначених Компанією.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І Кодексу).
Пунктом 44.1 статті 44 глави 1 розділу ІІ Кодексу встановлено, що для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку,
фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 глави 1 розділу ІІ Кодексу.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Згідно з підпунктами "а" і "б" пункту 185.1 статті 185 розділу V Кодексуоб'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 розділу V Кодексу.
Відповідно до пункту 189.16 статті 189розділу V Кодексубаза оподаткування операцій з постачання послуг з перевезення (переміщення, транспортування) природного газу транскордонними газопроводами (транспортування природного газу територією України в митному режимі транзиту), що виконуються (надаються) публічним акціонерним товариством "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів.
Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше (перша подія):
дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку – дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої – дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів – дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку (пункт 187.1 статті 187 розділу V Кодексу).
На дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін (пункт 201.1 статті 201 розділу V Кодексу).
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7статті 201 розділу V Кодексу).
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в ЄРПН (пункт 201.10 статті 201 розділу V Кодексу).
Згідно з пунктом 192.1 статті 192розділу V Кодексуякщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.
Складені платником податку розрахунки коригування до податкових накладних, які не підлягали наданню отримувачу (покупцю) – платнику податку, підлягають реєстрації в ЄРПН постачальником (продавцем).
Відповідно до підпункту 192.1.1 пункту 192.1 статті 192розділу V Кодексуякщо внаслідок перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку – постачальника, то:
а) постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов'язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок;
б) отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв'язку з отриманням таких товарів/послуг.
Постачальник має право зменшити суму податкових зобов'язань лише після реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної.
Зменшення суми податкових зобов'язань платника податку – постачальника в разі зміни суми компенсації вартості товарів/послуг, наданих особам, що не були платниками цього податку на дату такого постачання, дозволяється лише при поверненні раніше поставлених товарів у власність постачальника з наданням отримувачу повної грошової компенсації їх вартості, у тому числі при перегляді цін, пов'язаних з гарантійною заміною товарів або низькоякісних товарів відповідно до закону або договору (пункт 192.2 статті 192 розділу V Кодексу).
Як зазначено у зверненні, коригування вартості наданих Компанією нерезиденту-отримувачу Додаткових послуг пов’язане з приведенням у відповідність вартості наданих Додаткових послуг до розміру їх фактичної оплати отримувачем-нерезидентом. При цьому у зверненні відсутня інформація щодо:
– внесення змін до договорів постачання Додаткових послуг в частині зменшення договірної (контрактної) вартості Додаткових послуг;
– відображення у бухгалтерському обліку Компанії змінивартості операції з реалізації Додаткових послуг у відповідних періодах;
– зменшення та/або списання дебіторської заборгованості нерезидента-отримувача;
– зміни/зменшення відповідної суми доходу у фінансовій та податковій звітності Компанії.
В той же час згідно з вимогами пункту 44.1 статті 44 глави 1 розділу ІІ Кодексу цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
При цьому фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку (частина друга статті 3 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні").
Слід зазначити, що кожен конкретний випадок стосовно порядку оподаткування ПДВ операцій, що здійснюються платником податку, має розглядатися за умови чіткої деталізації усіх обставин та договірних умов таких операцій, а також первинних документів, оформленням яких вони супроводжувались.
Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм Кодексу, опису питання та інформації, наданої у зверненні, ДПС повідомляє, що в розглянутій у зверненні ситуації питання щодо коригування податкових зобов’язань, нарахованих за операцією з постачання нерезиденту протягом жовтня 2020 – березня 2021 року Додаткових послуг, та, відповідно для можливості складання розрахунків коригування на зменшення суми компенсації вартості Додаткових послуг до податкових накладних, складених на нерезидента-отримувача (неплатника ПДВ), може бути розглянуте лише після надання вищезазначеної інформації.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52глави 3 розділу ІІ ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |