X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДФС У ДНIПРОПЕТРОВСЬКIЙ ОБЛАСТI

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 04.05.2017 р. № 59/ІПК/04-36-01-08

Головним управлінням державної фіскальної служби у Дніпропетровській області (далі - ГУ ДФС), керуючись ст.52 Податкового кодексу України, розглянуто звернення ... з питання оподаткування доходу, отриманого у вигляді спадщини від члена сім’ї другого ступеня споріднення.

За результатами розгляду, у межах компетенції, повідомляємо.

Згідно із ст.1216 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року №435-ІV із змінами та доповненнями (далі - ЦКУ) спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст.182 ЦКУ право власності та інші речові права на нерухомі речі, зокрема, спадкове майно, підлягає державній реєстрації.

Відповідно до положень глави 89 ЦКУ, якою визначено порядок оформлення права на спадщину, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов’язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно і зареєструвати право на таку спадщину в органах, які здійснюють державну реєстрацію нерухомого майна, оскільки право власності на таке майно виникає у спадкоємця з моменту державної реєстрації. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини.

Враховуючи вищевикладене, об’єкт оподаткування податком на доходи фізичних осіб виникає у фізичної особи в момент прийняття спадкоємцем об’єкта спадщини, тобто з моменту державної реєстрації права власності на таку спадщину.

Оподаткування доходу, отриманого платником податку, зокрема, внаслідок прийняття ним у спадщину коштів, майна, майнових чи немайнових прав, регламентується ст.174 розділу IV Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі-ПКУ).

25.03.2017 набрав чинності Закон України від 23.02.2017 №1910-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування спадщини» (далі - Закон №1910).

Зазначеним Законом, зокрема, спрощено оформлення спадщини для найближчих родичів спадкодавця, які з 1 січня 2017 року мають право на спадкування. Так, встановлено, що за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб оподатковуються об’єкти спадщини, які успадковуються не тільки членами сім’ї спадкодавця першого ступеня споріднення, але й об’єкти спадщини, що успадковуються членами сім’ї другого ступеня споріднення.

Відповідно до п.п. 14.1.263 п.14.1 ст.14 ПКУ, з урахуванням змін, внесених Законом №1910, членами сім’ї фізичної особи другого ступеня споріднення для цілей розділу IV «Податок на доходи фізичних осіб» ПКУ вважаються її рідні брати та сестри, її баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки.

Водночас, Законом №1910 встановлено, що у разі спадкування будь-яких об’єктів спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою, оціночна вартість таких об’єктів з метою оподаткування не визначається.

В інших випадках отримання доходів у вигляді об’єктів спадщини/дарунків об’єктом оподаткування є оціночна вартість таких об’єктів спадщини/дарунків, визначена згідно із законом (п. 174.8 ст.174 ПКУ).

Разом з тим повідомляємо, що Закон №1910 з моменту набрання ним чинності (25.03.2017) застосовується до доходів, отриманих платником податків у вигляді спадщини/дарунка починаючи з 01.01.2017.

Таким чином, у разі реєстрації онуком права власності на спадкове майно від дідуся у 2017 році, такий об’єкт спадщини оподатковується за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб, а отже не підлягає оподаткуванню і військовим збором (п.п. 1.1 та п.п. 1.2 п.161 підрозд.10 розд. XX ПКУ).