X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 24.05.2022 р. № 624/ІПК/99-00-21-02-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення ТОВ «____» (далі – Товариство) з питання віднесення господарських операцій за періоди перебування на сплаті єдиного податку до контрольованих з метою застосування ст. 39 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) та, керуючись ст. 52 Кодексу, у межах повноважень повідомляє.

Товариство з метою правильного визначення податкових зобов’язань з податку на прибуток підприємств просить розглянути питання, чи вважаються господарські операції, здійснені Товариством у періоді його тимчасового перебування на спрощеній системі оподаткування зі сплатою єдиного податку за ставкою два відсотки у 2022 році, контрольованими для цілей трансфертного ціноутворення?

Підпунктом 9.12 п. 9 підр.8 р. ХХ Кодексу встановлено, що обсяг річного доходу від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків) платника податку на прибуток підприємств для цілей застосування п.п. 39.2.1.7 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39, п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 та п. 137.5 ст. 137 цього Кодексу обчислюється за весь звітний рік, в тому числі з урахуванням доходів, отриманих за періоди такого року в яких такий платник податку перебував на сплаті єдиного податку за ставкою 2 відсотки.

Підпунктом 39.2.1.7 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексу встановлено, що критеріями для визнання операцій контрольованими є:

обсяг річного доходу від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, який має перевищувати 150 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік;

обсяг господарських операцій платника податків з кожним контрагентом, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 10 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік.

Таким чином, платник податку на прибуток підприємств, який тимчасово перебував на сплаті єдиного податку за ставкою 2 відсотки, наприклад у другому кварталі 2022 року, для цілей обрахунку вартісного критерію контрольованих операцій (150 млн. гривень) враховує весь дохід від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, і в тому числі дохід, отриманий під час перебування на сплаті єдиного податку.

Такий дохід підлягає відображенню у рядку 01 податкової декларації з податку на прибуток підприємств.

Відповідно до п.п. 39.2.1.4 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексу господарською операцією для цілей трансфертного ціноутворення є всі види операцій, договорів або домовленостей, документально підтверджених або непідтверджених, що можуть впливати на об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств платника податків.

Отже, якщо господарські операції, здійснені платником за періоди перебування на сплаті єдиного податку за ставкою 2 відсотки, не впливатимуть на об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств, то такі операції не є контрольованими і не враховуються при визначенні вартісного критерію контрольованих операцій – 10 млн. гривень.

Якщо господарські операції, здійснені платником за періоди перебування на сплаті єдиного податку за ставкою 2 відсотки, впливатимуть на об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств, то такі операції є контрольованими і враховуються при визначенні вартісного критерію контрольованих операцій – 10 млн. гривень. Прикладом таких операцій можуть бути придбання основних засобів або запасів в періоді перебування на сплаті єдиного податку за ставкою 2 відсотки, амортизація або собівартість яких враховуватиметься при визначенні фінансового результату до оподаткування згідно з правилами бухгалтерського обліку в періодах перебування на загальній системі оподаткування, а отже впливатиме на об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств.

Слід звернути увагу, що платник податку, який у 2022 році тимчасово  перебував на сплаті єдиного податку за ставкою 2 відсотки і у якого за підсумками 2022 року були контрольовані операції, в тому числі у періодах сплати єдиного податку (які впливатимуть на об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств), має подати звіт про контрольовані операції за цей рік. Такий платник у разі невідповідності контрольованих операцій принципу «витягнутої руки» повинен також здійснити самостійне коригування податкових зобов’язань з податку на прибуток підприємств у річній декларації з цього податку, у складі якої також подати додаток ТЦ.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.