Головне управління ДФС у Харківській області розглянуло лист щодо коригування фінансового результату до оподаткування на суми штрафних (фінансових) санкцій та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) повідомляє.
Відповідно до п. 1 ст. 549 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року № 43 5-ІV (далі - ЦКУ) неустойка (штраф, пеня) - грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов’язання.
В той же час неустойка (штраф, пеня) - це штрафна (господарська) санкція у вигляді грошової суми, яку учасник господарських відносин зобов’язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов’язання (п. 1 ст. 230 Господарського кодексу України від 16 січня 2003 року № 436-ІV).
Відповідно до п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу, об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень розділу III «Податок на прибуток підприємств» Кодексу.
Розділом ПІ «Податок на прибуток підприємств» Кодексу не передбачено коригування фінансового результату до оподаткування на суму штрафів, пені, неустойки, включених до витрат у бухгалтерському обліку.
Починаючи з 01.01.2017 Законом України від 21.12.2016 за № 1797-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» доповнено п.п. 140.5.11 п. 140.5 ст. 140 Кодексу, відповідно до якого фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується платником податку на суму витрат від визнаних штрафів, пені, неустойок, нарахованих відповідно до цивільного законодавства та цивільно-правових договорів на користь осіб, що не є платниками податку (крім фізичних осіб), та на користь платників податку, які оподатковуються за ставкою 0 відсотків відповідно до п. 44 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Таким чином, фінансовий результат до оподаткування підлягає збільшенню на суму витрат від визнаних штрафів, пені, неустойок, нарахованих у зв’язку з порушенням вимог контракту на користь постачальника - нерезидента відповідно до положень п. п. 140.5.11 п. 140.5 ст. 140 Кодексу.
У зв’язку з тим, що зміни до форми податкової декларації з податку на прибуток підприємств не набули чинності, то таку декларацію за І квартал 2017 року слід подавати за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 № 897 (із змінами, внесеними наказом Міністерства фінансів України від 08.07.2016 № 585).
Різницю, передбачену п.п. 140.5.11 п. 140.5 ст. 140 Кодексу, платник може зазначити в будь-якому рядку розділу 3 «Різниці, які виникають при здійсненні фінансових операцій (ст. 140 Кодексу)» Додатка РІ у складі різниці, яку збільшує фінансовий результат до оподаткування та подати відповідне пояснення до податкової декларації з податку на прибуток підприємств.
Крім того, відповідно до п. 46.4 ст. 46 Кодексу якщо платник податків вважає, що форма податкової декларації, визначена контролюючим органом, збільшує або зменшує його податкові зобов’язання, всупереч нормам Кодексу з такого податку, він має право зазначити цей факт у спеціально відведеному місці в податковій декларації.
У разі необхідності платник податків може подати разом з такою податковою декларацією доповнення до такої декларації, які складені за довільною формою, що вважатиметься невід’ємною частиною податкової декларації.
Водночас повідомляємо, що відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |