X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 25.05.2022 р. № 631/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення                                  щодо оформлення процедури вибуття основних засобів після пожежі для цілей оподаткування ПДВ та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, згідно з договором фінансового лізингу 28.07.2021 Фермерським господарством було придбано комбайн для цілей використання у господарській діяльності.

Надалі 10.10.2021 відбувся підпал комбайну, який зафіксовано районним управлінням поліції та відкрито кримінальне провадження відповідно до витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Акт про пожежу від 10.10.2021 року зафіксовано відділом забезпечення заходів з попередження надзвичайних ситуацій. 12.11.2021 суб’єктом оціночної діяльності було складено звіт з незалежної оцінки колісного транспортного засобу (комбайну) з відповідним висновком щодо ринкової вартості такого транспортного засобу після пожежі (далі – Звіт).

Фермерське господарство мало намір здійснити продаж комбайна за визначеною у Звіті ринковою ціною, яка є значно нижчою за його первісну вартість, та відобразити таку операцію у податковій декларації з ПДВ за  листопад 2021 року.

З огляду на викладене, Фермерське господарство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо оформлення процедури вибуття основних засобів після пожежі для цілей оподаткування ПДВ.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Пунктом 188.1 статті 188 розділу V ПКУ визначено, що база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 розділу VІ ПКУ, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

При цьому база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін, а база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни), за винятком:

товарів (послуг), ціни на які підлягають державному регулюванню;

газу, який постачається для потреб населення;

електричної енергії, ціна на яку склалася на ринку електричної енергії.

До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг.

Правила формування податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ визначено статтями 187, 198 та 201 розділу V ПКУ.

Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших нормативно-правових актів зазначених вище, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє, що контролюючий орган надає роз'яснення щодо практичного використання окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган.

Операція Фермерського господарства з постачання (продажу) основного засобу іншому суб’єкту господарювання підлягала оподаткуванню ПДВ у загальновстановленому порядку. У розглянутій у зверненні ситуації базу оподаткування ПДВ за такою операцією (якщо операція була фактично здійснена у листопаді 2021 року) необхідно було визначити відповідно до пункту 188.1 статті 188 розділу V ПКУ, а саме виходячи з балансової (залишкової) вартості такого основного засобу за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на 01.11.2021.

Надання роз’яснення щодо документального оформлення процедури вибуття основних засобів після пожежі не належить до компетенції ДПС.

Разом з цим згідно зі статтею 6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності, а тому з питання документального оформлення процедури вибуття основних засобів після пожежі ДПС рекомендує звернутися до Міністерства фінансів України.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).