Державна податкова служба України за результатами розглядузапитущодо заповнення повідомлення про виявлення будь-яким контролюючим органом, іншим органом державної влади, банком або фінансовою установою фактів, що свідчать про володіння фізичною (юридичною) особою – резидентом України часткою в іноземній юридичній особі і надсилання його до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику (далі – Повідомлення) та, керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні Товариство повідомило, щоздійснює господарську діяльність у сфері інформаційних технологій, основним з напрямків якої є розробка, впровадження та супроводження спеціалізованих програмних продуктів для вузько визначеного кола користувачів.
На даний момент Товариство займається розробкою програмного забезпечення для депозитарного обліку, з метою автоматизації формування звітних форм, в тому числі Повідомлення відповідно до підпункту 392.6.3 пункту 392.6 статті 392 Кодексу, просить надати відповідь на наступні питання:
1. Щодо визначення остаточного переліку CFI кодів (кодів класифікації фінансових інструментів), на підставі яких буде формуватися перелік фінансових інструментів, про які буде повідомляти фінансова установа (депозитарна установа)?
2. Чи необхідно 01.01.2022 надіслати Повідомлення про власників, які вже володіють фінансовими інструментами (ЦП) іноземних емітентів?
3. Чи необхідно надавати Повідомлення по власникам фінансових інструментів у разі:
а. якщо фінансовий інструмент обліковується на рахунку, що відкрито депозитарною установою в іноземній фінансовій установі для своїх клієнтів;
b. збільшення кількості фінансових інструментів іноземного емітента, на рахунку власника;
c. зменшення кількості фінансових інструментів іноземного емітента, на рахунку власника;
d. зарахування нового фінансового інструмента іноземного емітента, на рахунку власника;
e. списання повної кількості фінансового інструмента іноземного емітента, з рахунку власника.
Крім того, Товариство зазначає, що деякі поля у звітній формі у більшості випадків не можуть бути заповнені, так як по ним відсутні дані, а саме:
- номер державної реєстрації;
- дата реєстрації контрольованої іноземної компанії.
Щодо порушених у запиті питань повідомляємо наступне.
Законом України від 16 січня 2020 року № 466-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» Кодекс доповнено статтею 392 «Контрольовані іноземні компанії», яка відповідно до Закону України від 17 грудня 2020 року № 1117-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збору даних та інформації, необхідних для декларування окремих об’єктів оподаткування» набрала чинності з 01 січня 2022 року.
Підпунктом 392.6.3 пункту 392.6 статті 392розділу І Кодексу визначено, що Повідомлення надсилається будь-яким контролюючим органом, іншим органом державної влади, банком або фінансовою установою засобами електронного зв’язку не пізніше п’яти робочих днів з дня виявлення фактів, що свідчать про володіння фізичною (юридичною) особою – резидентом України часткою в іноземній юридичній особі до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
Контрольованою іноземною компанією визнається будь-яка юридична особа, зареєстрована в іноземній державі або території, яка визнається такою, що знаходиться під контролем фізичної особи – резидента України або юридичної особи – резидента України (пункт 392.1.1 статті 392 Кодексом).
Контролюючою особою є фізична особа або юридична особа – резиденти України, що є прямими або опосередкованими власниками (контролерами) контрольованої іноземної компанії.
Повнота заповнення Повідомлення залежить від наявної у відповідного суб’єкта інформації, зокрема, щодо зазначення номеру державної реєстрації контрольованої іноземної компанії, дати реєстрації контрольованої іноземної компанії тощо.
Враховуючи вищевикладене, у випадку виявлення банком/фінансовою,в тому числі депозитарною установою нових фактів, що свідчать про володіння фізичною (юридичною) особою – резидентом України часткою в іноземній юридичній особі, Повідомлення надсилається по таким фактам окремо.
Правові засади функціонування депозитарної системи України, порядок реєстрації та підтвердження прав на емісійні цінні папери та прав за ними у системі депозитарного обліку цінних паперів, а також порядок проведення розрахунків за правочинами щодо емісійних цінних паперів регламентуються Законом України від 06 липня 2012 року № 5178-VI «Про депозитарну систему України» (далі – Закон № 5178).
Частиною першою статті 6 Закону № 5178 визначено, що депозитарний облік цінних паперів – облік цінних паперів, прав на цінні папери та їх обмежень на рахунках у цінних паперах (далі – депозитарний облік).
Особливості здійснення депозитарного обліку та депозитарних операцій на рахунках в цінних паперах власників та емітентів депозитних сертифікатів банків встановлюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку за погодженням з Національним банком України.
Інформація про факти, які свідчать про володіння фізичною (юридичною) особою – резидентом України часткою в іноземній юридичній особі, має подаватись до Державної податкової служби України з урахуванням норм як податкового законодавства, так і установлених Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку та Національним банком вимог.
Датою виявлення фактів, що свідчать про володіння фізичною (юридичною) особою – резидентом України часткою в іноземній юридичній особі може вважатись дата отримання банком/фінансовою,в тому числі депозитарною установою відповідної інформації (наприклад: дата складення (подачі) потенційним клієнтом/клієнтом анкет, форм, тощо) або, у випадку триваючих процедур, які передбачають збір, обробку даних (по перевірці потенційних клієнтів до встановлення ділових відносин, процедур по виявленню фактів належності клієнтів (їх кінцевих бенефіціарних власників) та переоцінці ризику ділових відносин з актуальними клієнтами під час здійснення процедур планової актуалізації/уточнення даних про таких клієнтів, тощо), датою отримання інформації може вважатись дата складення документу за результатом описаних вище процедур, тощо.
Положення підпункту 392.6.3 пункту 392.6 статті 392розділу І Кодексу не визначає вимоги впровадження та здійснення банками/фінансовими,в тому числі депозитарними установами окремих процедур по виявленню інформації, дослідженню, перевірки чи наданню документального підтвердження інформації, що свідчить про володіння фізичною (юридичною) особою – резидентом України часткою в іноземній юридичній особі. Належним виконанням вимог підпункту 392.6.3 пункту 392.6 статті 392розділу І Кодексу є зазначення у Повідомленні інформації про факти, які банк/фінансова в тому числі депозитарна установа виявили при здійсненні поточної діяльності по обслуговуванню клієнтів, актуалізації інформації по клієнтам, депозитарного обліку при проведенні заходів належної перевірки потенційних клієнтів, тощо, а також подача такого Повідомлення до Державної податкової служби України.
Зважаючи на зазначене вище, Повідомлення має подаватись за усіма фактами які, починаючи з 01.01.2022, стали відомими відповідним суб’єктам та можуть свідчити про володіння будь-якою фізичною (юридичною) особою – резидентом України часткою в іноземній юридичній особі.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу ІІ Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |