Державна податкова служба України розглянула звернення щодо застосування ставки ПДВ до операцій із ввезення біоімплантатів на митну територію України та з урахуванням положень листа Міністерства економіки України від (далі – Лист від 18.02.2022), керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, біоімплантати, що постачаються на адресу Підприємства відповідають вимогам відповідного технічного регламенту, мають декларацію відповідності та дозволені для надання на ринку України.
З огляду на викладене, Підприємство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання застосування ставки ПДВ до операцій із ввезення біоімплантатів на митну територію України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків, зборів і митних платежів, регулюються нормами ПКУ, Митного кодексу України (далі – МКУ) та іншими нормативно-правовими актами з питань оподаткування (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ і частина друга статті 1 розділу І МКУ).
Відповідно до пунктів 5.1-5.3 статті 5 розділу I ПКУ поняття, правила та положення, установлені ПКУ та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 розділу I ПКУ. У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ. Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Відносини, що пов’язані з трансплантацію анатомічних матеріалів людині, здійснення діяльності, пов'язаної з трансплантацією, отримання анатомічних матеріалів людини для виготовлення біоімплантатів, визначення умов застосування ксеноімплантатів, регулюються Законом України від 17 травня 2018 року № 2427-VIII «Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині» (далі – Закон № 2427).
Біоімплантати – це медичні вироби, продукти медичного призначення, виготовлені з анатомічних матеріалів людини (пункт 1 статті 1 розділу І Закону № 2427).
Правові та організаційні засади розроблення, прийняття та застосування технічних регламентів і передбачених ними процедур оцінки відповідності, а також здійснення добровільної оцінки відповідності визначено Законом України від 15 січня 2015 року № 124-VIII «Про технічні регламенти та оцінку відповідності» (далі – Закон № 124).
Введення в експлуатацію - використання продукції за її призначенням споживачем (користувачем) в Україні в перший раз (стаття 1 Закону № 124).
Надання на ринку - будь-яке платне або безоплатне постачання продукції для розповсюдження, споживання чи використання на ринку України в процесі здійснення господарської діяльності (стаття 1 Закону № 124).
Документ про відповідність - декларація (в тому числі декларація про відповідність), звіт, висновок, свідоцтво, сертифікат (у тому числі сертифікат відповідності) або будь-який інший документ, що підтверджує виконання заданих вимог, які стосуються об'єкта оцінки відповідності (стаття 1 Закону № 124).
Знак відповідності технічним регламентам - маркування, за допомогою якого виробник вказує, що продукція відповідає застосовним вимогам, визначеним у технічних регламентах, якими передбачене нанесення цього маркування (стаття 1 Закону № 124).
Порядок виготовлення, контролю якості та обігу біоімплантатів затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2021 року № 158 (далі – Порядок № 158).
При цьому згідно з роз’ясненням Міністерства економіки України, викладеним у Листі від 18.02.2022, Порядок № 158 є технічним регламентом, оскільки встановлює вимоги до характеристик біоімплантатів з метою введення їх в обіг.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а» − «г» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників ПДВ з:
постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України;
ввезення товарів на митну територію України;
вивезення товарів за межі митної території України.
Під ввезенням товарів на митну територію України і вивезенням товарів за межі митної території України розуміється сукупність дій, пов'язаних із переміщенням товарів через митний кордон України у будь-який спосіб у відповідному напрямку, відповідно до МКУ (підпункт 14.1.21 1 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).
З метою оподаткування ПДВ до операцій з ввезення товарів на митну територію України та вивезення товарів за межі митної території України прирівнюється поміщення товарів у будь-який митний режим, визначений МКУ.
Відповідно до абзацу другого підпункту «в» пункту 193.1 статті 193 розділу V ПКУ ставку податку у розмірі 7 відс. встановлено, зокрема до операцій з ввезення на митну територію України медичних виробів, які внесені до Державного реєстру медичної техніки та виробів медичного призначення або відповідають вимогам відповідних технічних регламентів, що підтверджується документом про відповідність, та дозволені для надання на ринку та/або введення в експлуатацію і застосування в Україні.
Правила формування податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ встановлено статтями 187, 198 і 201 розділу V ПКУ.
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ і вказаних вище нормативно-правових актів, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, а також положень Листа від 18.02.2022, ДПС повідомляє, що операції платника ПДВ із ввезення медичних виробів (у тому числі біоімплантатів) на митну територію України підлягають оподаткуванню ПДВ за ставкою податку у розмірі 7 відс. за умови, що стосовно таких медичних виробів (у тому числі біоімплантатів) одночасно дотримуються такі умови:
дозволені для надання на ринку та/або введення в експлуатацію і застосування в Україні;
відповідають вимогам відповідних технічних регламентів (у тому числі Порядку № 158), що підтверджується документом про відповідність.
У разі, якщо при здійсненні платником ПДВ операцій із ввезення медичних виробів (у тому числі біоімплантатів) на митну територію України не дотримано хоча б однієї із зазначених умов, то такі операції підлягають оподаткуванню ПДВ у загальновстановленому порядку за ставкою 20 відсотків.
Додатково ДПС інформує, що згідно з абзацом 3 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ тимчасово, на період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства, звільняються від оподаткування ПДВ операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України лікарських засобів та медичних виробів відповідно до підпункту в» пункту 193.1 статті 193 розділу V ПКУ, що призначені для використання закладами охорони здоров'я, учасниками антитерористичної операції, особами, що беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, для надання медичної допомоги фізичним особам, які у період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров'я, за переліком, встановленим Кабінетом Міністрів України.
Отже, тимчасовий режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений абзацом 3 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, застосовується на вказаний у зазначеному абзаці період, зокрема до операцій платника ПДВ з ввезення медичних виробів (у тому числі біоімплантатів) на митну територію України за умови, що стосовно таких медичних виробів (у тому числі біоімплантатів) одночасно дотримуються такі умови:
дозволені для надання на ринку та/або введення в експлуатацію і застосування в Україні;
відповідають вимогам відповідних технічних регламентів (у тому числі Порядку № 158), що підтверджується документом про відповідність.
призначені для використання закладами охорони здоров'я, учасниками антитерористичної операції, особами, що беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, для надання медичної допомоги фізичним особам, які у період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров'я;
визначені у відповідному переліку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |