Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула Ваше звернення щодо ведення типової форми, за якою здійснюється облік доходів та витрат особою, яка здійснює незалежну професійну діяльність, та в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у зверненні повідомляє, що знаходиться на обліку як платник податку, відомості щодо якого не підлягають включенню до Єдиного державного реєстру, як особа, яка провадить незалежну професійну діяльність.
У зв’язку з чим, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
1. До якої графи типової форми, за якою здійснюється облік доходів та витратфізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльністьвносити відомості про суму витрат на оплату праці найманим працівникам?
2.До якої графи типової форми, за якою здійснюється облік доходів та витрат фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність вносити відомості про суми сплаченого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) за найманих працівників?
3.До якої графи типової форми, за якою здійснюється облік доходів та витрат фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність вносити відомості про суми сплаченого податку на доходи фізичних осіб за найманих працівників?
4.До якої графи типової форми, за якою здійснюється облік доходів та витрат фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність вносити відомості про суми сплаченого військового збору за найманих працівників?
Порядок оподаткування доходів, отриманих фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність, встановлено ст. 178 Кодексу.
Відповідно до п. 178.3 ст. 178 Кодексу оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності.
При цьому фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов'язані вести облік доходів і витрат від такої діяльності. Облік доходів і витрат може вестися в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через електронний кабінет.
Типова форма такого обліку та порядок його ведення визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (п. 178.6 ст. 178 Кодексу).
Так, типова форма, за якою здійснюється облік доходів і витрат фізичними особами – підприємцями і фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність (далі – Типова форма), та Порядку її ведення, затверджені наказом Міністерства фінансів України від 13.05.2021 № 261(далі – Порядок № 261).
Згідно з п.п. 6 п. 1 розділу II Порядку № 261 інформація про документально підтверджені витрати, пов'язані з господарською діяльністю або провадженням незалежної професійної діяльності, зазначається, зокрема у графах 7 та 8:
у графі 7 відображається сума витрат на оплату праці фізичних осіб, що перебувають у трудових відносинах, або за виконання робіт, послуг згідно з договорами цивільно-правового характеру;
у графі 8 відображається сума податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, платежі, сплачені за одержання ліцензій, іншого документа дозвільного характеру, які пов'язані з господарською діяльністю / незалежною професійною діяльністю
Враховуючи викладене, сума витрат на оплату праці фізичних осіб, що перебувають у трудових відносинах, у тому числі суми витрат у вигляді сплаченого податку на доходи фізичних осіб, військового збору та єдиного внеску за найманих працівників,відображається особою, яка провадить незалежну професійну діяльність у графі 7 Типової форми.
Зауважуємо, що відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Так, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом Кодексу.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
Дана індивідуальна податкова консультаціядіє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |