X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 08.03.2023 р. № 523/ІПК/99-00-24-03-03-09

 

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс),розглянула Ваше звернення ….. щодо практичного застосування норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.

Платник податку у зверненні повідомив, що є фізичною особою –резидентомУкраїни (далі – Позикодавець) та надав безвідсоткову валютнуповоротну фінансову допомогу (позику) юридичній особі – нерезидентуУкраїни, в якій він єзасновником (далі – Позичальник), в умовній сумі
1000 доларів США.

Позика була надана у доларах США з власного рахунку Позикодавця в закордонному банкуна банківський рахунок Позичальника також у закордонному банку.

Через деякий час позика у тому ж розмірі 1000 доларів США була повернутаПозичальником банківським переказом на рахунок Позикодавця за кордоном.

3 дати надання позики до дати її повернення офіційний курс гривні до долара США,встановлений Національним банком України, змінився (цифри умовні):

На момент надання позики курс був 26 гривень за долар США;

На момент повернення курс став вже 29 гривень за долар США.

У зв’язку з цим, платник податку просить надати йому індивідуальну податкову консультаціюз питання:

чи будуть у платника податків як у фізичної особи – резидентаУкраїни, після поверненнявалютної безвідсоткової поворотної фінансової допомоги (позики) у вищевказаній ситуаціївиникати у відповідному податковому періоді будь-які податкові зобов’язання, пов’язані зкурсовими різницями, по сплаті податку на доходи фізичних осіб та/чи військового збору?

Положеннями Кодексуврегульовані відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні (п. 1.1 ст. 1 Кодексу).

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, відповідно до п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Перелік доходів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, визначено ст. 165 Кодексу.

Так, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається:

основна сума поворотної фінансової допомоги, наданої платником податку іншим особам, яка повертається йому, основна сума поворотної фінансової допомоги, що отримується платником податку (п.п. 165.1.31 п. 165.1 ст. 165 Кодексу);

доходи від операцій з валютними цінностями (крім цінних паперів), пов’язаних з переходом права власності на такі валютні цінності, за виключенням доходів, оподаткування яких прямо передбачено іншими нормами розділу IV Кодексу (п.п. 165.1.51 п. 165.1 ст. 165 Кодексу).

Крім того, об’єктом оподаткування резидента також є іноземні доходи – доходи(прибуток), отримані з джерел за межами України (п.п. 163.1.3 п. 163.1 ст. 163 Кодексу).

Порядок оподаткування іноземних доходів визначено п. 170.11 ст. 170 Кодексу.

При цьому згідно з п. 164.4 ст. 164 Кодексу під час нарахування (отримання) доходів, отриманих у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражена в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), такі доходи перераховуються у гривні за валютним курсом Національного банку України, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів.

Крім того, курсова різниця –це різниця, яка є наслідком перерахунку однакової кількості одиниць іноземної валюти в національну валюту України при різних валютних курсах в різний момент часу (п. 2 розділу І Примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, затвердженої наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 18 лютого 2020 року № 275).

Враховуючи викладене та зважаючи на ситуацію, яка наведена Вами у зверненні, оскільки операція з надання поворотної фінансової допомоги здійснювалася за межами митної території України у іноземній валюті, тобто сума допомоги надавалася Вами у доларах СШАта поверталася Вам у такій саме валюті і сумі, адохід у вигляді курсової різниці може виникнути у разі обміну однакової кількості одиниць іноземної валюти в національну валюту України при різних валютних курсах в різний момент часу, то з метою встановлення факту виникнення доходу слід розглядати документи, які стосуються вказаної операції, зокрема договору позики тощо.

Одночасно зауважуємо, що абзацом другим ст. 6 Закону України
від 18 вересня 1991 року № 1560-XII «Про інвестиційну діяльність» інвестиційна діяльність суб'єктів України за її межами регулюється законодавством іноземної держави, на території якої ця діяльність здійснюється, відповідними договорами України, а також спеціальним законодавством України.

Зауважуємо, що відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Так, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом Кодексу.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.