X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 01.03.2023 р. № 456/ІПК/99-00-24-03-03-09

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ),розглянула звернення щодо практичного застосування норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.

Платник податків у своєму зверненні повідомив, що був засновником товариства з обмеженою відповідальністю, частка якого у статутному капіталі товариства складала 30 відсотків, яка складала …. гривень.

Разом з тим у 20.. році платник податків направив заяву про добровільний вихід із складу учасників (засновників) товариства та виділення частки майна товариства в натурі, пропорційно частці в статутному капіталі.

В ході засідання було вирішено затвердити вихід учасника товариства та здійснити розрахунки з платником податків. Після затвердження звіту та складання балансу товариства за 20..рік, учасники товариства визначили розмір зобов’язання та форму розрахунків з платником податків – виділити та повернути належну платнику податків частину майна товариства в натурі, а у разі неможливості виділення в натурі повністю чи частково, виплатити належну частку у грошовій та натуральній формі або повністю у грошовому еквіваленті.

Протягом 12 місяців товариство не визначило розмір зобов’язання та форму розрахунків з платником податків, не виділило і не повернуло належну йому частину майна товариства в натурі.

В свою чергу товариство в період проведення розрахунків із засновником здійснило продаж … нежилого приміщення належного товариству.

При цьому вартість оцінки майна не відповідала дійсній (ринковій) вартості.

Після проведення судової комплексної експертизи вартість 30 відсоткової частки платника податків складала …. гривень.

У 20… році Ухвалою господарського суду відкрито провадження у справі про банкрутство товариства з обмеженою відповідальністю. 

Платником податків до господарського судуу ….. областібуло подано заяву про уточнення грошових вимог до боржника та у грудні 20… року Ухвалою господарського суду у … області визнані кредиторські вимоги у повному обсязі у сумі …. гривень.

У серпні 20…. року платником податків укладено договір про відступлення (купівлі-продажу) прав вимоги, за яким відчужено на користь нового кредитора право вимоги у сумі …. гривень.

Продаж прав вимоги підтверджується платіжним дорученням.

Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання оподаткування грошових коштів, отриманих в процесі судового розгляду, а саме чи оподатковується …. грн – вартість 30 відс. частки у майні товариства станом на 20…. рік, враховуючи те що частка платника податків у статутному фонді товариства згідно зі статутом складала …. гривень:

Чи оподатковуються …. грн – 3 відс. річних на невиплачену суму при виході зі складу засновників товариства?;

Чи оподатковується ….. грн – сума інфляційних втрат?;

Які податки повинні бути сплачені з отриманих грошових коштів: в якому розмірі, в які строки та за якими реквізитами необхідно сплатитиподатки?

Відповідно до частини першої ст. 512 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) кредитор у зобов'язанні може бути замінений іншою особою внаслідок, зокрема передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).

Правочин щодо заміни кредитора у зобов'язанні вчиняється у такій самій формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов'язання, право вимоги за яким передається новому кредиторові (частина перша ст. 513 ЦКУ).

Статтею 514 ЦКУ передбачено, що до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов'язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює ПКУ.

Відступлення права вимоги – це операція з переуступки кредитором прав вимоги боргу третьої особи новому кредитору з попередньою або наступною компенсацією вартості такого боргу кредитору або без такої компенсації  (п.п. 14.1.255 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).

Оподаткування фізичних осіб регулюється розділом IV ПКУ, згідно з п. 162.1 ст. 162 якого платником податку є, зокрема, фізична особа – резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.

Відповідно до п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 ПКУ об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Статтею 165 ПКУ визначено перелік доходів, які не включаються до розрахунку місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.

Водночас перелік доходів, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, визначено п. 164.2 ст. 164 ПКУ, зокрема, інші доходи, крім зазначених у ст. 165 ПКУ (п.п. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164 ПКУ).

Згідно з п. 167.1 ст. 167 ПКУ ставка податку становить 18 відс. бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику (крім випадків, визначених у п.п. 167.2 – 167.5 ст. 167 ПКУ).

Також зазначені доходи є об'єктом оподаткування військовим збором
(п.п. 1.2 п. 16 1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ).

Ставка військового збору становить 1,5 відс. об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 16підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення»  ПКУ (п.п. 1.3 п. 16 1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ).

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету здійснюється у порядку, встановленому ст. 168 ПКУ.

Так, податковий агент, визначення якого наведено у п.п. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 ПКУ, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок (військовий збір) із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в
ст. 167 ПКУ, та ставку військового збору, встановлену п.п. 1.3 п. 161 підрозділу10розділуXX «Перехідні положення»ПКУ(п.п.168.1.1п. 168.1ст. 168 ПКУ).

Враховуючи зазначене та зважаючи на інформацію, яка наведена Вами у зверненніі додатках, наданих до цього звернення,Вами на підставі договору про відступлення (купівлі-продажу) права вимоги були отримані грошові кошти у сумі, визначеної договором, які у розумінні ПКУ є компенсацією вартості боргуВам як кредитору та включаються до Вашого загального місячного (річного) оподатковуваного доходу як інший дохід з відповідним оподаткуванням.

При цьому юридична особа як податковий агент повинна виконати усі функції, визначені ПКУ.

Зауважуємо, що відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 ПКУ щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ.

Так, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом ПКУ.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.