X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 10.03.2023 р. № 541/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства щодо коригування податкового кредиту у зв’язку із зміною величини митної вартості товарів та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні та доданих до нього документах, у липні 2022 року при ввезенні Товариством на митну територію України товарів митним органом було оформлено відповідну митну декларацію.

У вересні 2022 року на підставі звернень Товариства щодо внесення змін до митної декларації (у зв’язку із виявленням помилки при декларуванні витрат на транспортування товарів) та повернення надміру сплачених коштів митним органом було оформлено аркуш коригування до такої митної декларації.

Сума зайво сплаченого при ввезенні товарів податку на додану вартість була повернута на банківський рахунок Товариства у жовтні 2022 року.

При цьому у зверненні зазначено, що операції з ввезення на митну територію України таких товарів були відображені Товариством у податковій декларації з ПДВ (далі – декларація) за вересень 2022 року.

Враховуючи вищевикладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо порядку та періоду коригування податкового кредиту на підставі такого аркуша коригування.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, митних платежів регулюються нормами ПКУ та Митного кодексу України (далі – МКУ) (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ і пункт 2 статті 2 розділу І МКУ).

Частиною другою статті 3 Закону України від 16 липня 1999 року               № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні передбачено, що податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Пунктом 44.1 статті 44 глави 1 розділу ІІ ПКУ визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 глави 1 розділу ІІ ПКУ.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V, підрозділами 2 та 10 розділу XX ПКУ.

Правила формування та коригування сум податкових зобов’язань та податкового кредиту з ПДВ визначено статтями 187, 192, 198 та 201 розділу V ПКУ.

Згідно з підпунктом «ґ» пункту 198.1 статті 198 розділу V ПКУ до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Відповідно до пункту 198.2 статті 198 розділу V ПКУ для операцій із ввезення на митну територію України товарів датою віднесення сум податку до податкового кредиту є дата сплати податку за податковими зобов'язаннями згідно з пунктом 187.8 статті 187 розділу V ПКУ.

Пунктом 201.12 статті 201 розділу V ПКУ визначено, що у разі ввезення товарів на митну територію України документом, що посвідчує право на віднесення сум податку до податкового кредиту, вважається митна декларація, оформлена відповідно до вимог законодавства, яка підтверджує сплату податку.

Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними / розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 розділу V ПКУ (пункт 198.6 статті 198 розділу V ПКУ).

Згідно з частиною третьою статті 54 розділу ІІІ МКУ за результатами здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів митний орган визнає заявлену декларантом або уповноваженою ним особою митну вартість чи приймає письмове рішення про її коригування відповідно до положень статті 55 розділу ІІІ МКУ.

Відповідно до частин першої та сьомої статті 269 розділу VIII МКУ за письмовим зверненням декларанта або уповноваженої ним особи та з дозволу митного органу відомості, зазначені в митній декларації, можуть бути змінені або митна декларація може бути відкликана. Порядок внесення змін до митних декларацій, їх відкликання та визнання недійсними визначено у Положенні про митні декларації, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України                             від 21 травня 2012 року № 450 (далі – Положення № 450).

Згідно з пунктом 37 Положення № 450 після завершення митного оформлення зміни до митної декларації за формою єдиного адміністративного документа можуть вноситися, зокрема, шляхом заповнення та оформлення митним органом аркуша коригування за формою згідно з додатком 4 до Положення № 450.

Порядок повернення авансових платежів (передоплати) та помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів затверджено наказом Міністерства фінансів України від 18.07.2017 № 643, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 09.08.2017 за № 976/30844.

Враховуючи зазначене, платник податку, який при митному оформленні товарів, що ввозяться на митну територію України, здійснив сплату ПДВ за податковими зобов'язаннями згідно з пунктом 187.8 статті 187 ПКУ, має право на включення такої суми податку до складу податкового кредиту звітного (податкового) періоду, в якому відбулося оформлення відповідної митної декларації.

У випадку, якщо після завершення митного оформлення товарів, ввезених на митну територію України, змінюється величина митної вартості таких товарів (зокрема, якщо за письмовим зверненням декларанта відбувається коригування заявленої митної вартості товарів), коригування (зменшення) податкового кредиту з ПДВ здійснюється у звітному (податковому) періоді, на який припадає дата оформлення аркуша коригування за формою згідно з додатком 4 до Положення № 450.

Відповідно до норм чинного законодавства (стаття 36 розділу І ПКУ) платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.

Згідно з пунктом 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.