Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства щодо оподаткування ПДВ операцій з постачання послуг та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство має намір спільно із нерезидентом постачати кінцевим споживачам та іншим компаніям послуги із навчання (курсів) за програмою, розробленою таким нерезидентом.
Згідно з умовами постачання таких послуг, кожного учасника навчання (курсів) Товариство реєструє в онлайн-системі, а саме комп’ютерній програмі, призначеній для адміністрування курсів та сертифікатів, і за кожного такого учасника Товариство зобов’язане здійснювати оплату фіксованого платежу за доступ та використання такої онлайн-системи (комп’ютерної програми).
При цьому онлайн-система (комп’ютерна програма) не є об’єктом інтелектуальної власності, патентом не охороняється, а умови використання такої онлайн-системи (комп’ютерної програми) обмежені її функціональним призначенням.
З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1) чи застосовуються норми, визначені пунктом 186.31 статті 186 розділу V ПКУ, у випадку, якщо отримувачем відповідних послуг є юридична особа (резидент України)?;
2) якщо у вказаному вище випадку застосовуються норми, визначені пунктом 186.31 статті 186 розділу V ПКУ, то чи необхідно юридичній особі (резиденту України) нараховувати податкові зобов’язання з ПДВ при отриманні нею відповідних послуг (отримання права на використання комп’ютерної програми у вигляді інтернет-сайтів та/або онлайн-сервісів і доступу до них)?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Термін «електронні послуги» та види таких послуг визначено у підпункті 14.1.565 пункті 14.1 статті 14 розділу І ПКУ. Так, під електронними послугами розуміються послуги, які постачаються через мережу Інтернет, автоматизовано, за допомогою інформаційних технологій та переважно без втручання людини, у тому числі шляхом встановлення спеціального застосунку або додатка на смартфонах, планшетах, телевізійних приймачах чи інших цифрових пристроях.
До таких послуг, зокрема, але не виключно, належать: послуги з дистанційного навчання в мережі Інтернет, проведення та надання якого не потребує участі людини, у тому числі шляхом надання доступу до віртуальних класів, освітніх ресурсів, у яких учні виконують завдання онлайн, а оцінки виставляються автоматично, без участі людини (або з мінімальною її участю) (абзац «ґ» підпункту 14.1.565 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.
Пунктами 186.2 – 186.4 статті 186 розділу V ПКУ визначено категорії послуг, місце постачання яких визначається по місцю реєстрації постачальника або отримувача відповідних послуг або по місцю фактичного надання відповідних послуг.
Місцем надання послуг у сфері культури, мистецтва, освіти, науки, спорту, розваг або інших подібних послуг, включаючи послуги організаторів діяльності в зазначених сферах та послуги, що надаються для влаштування платних виставок, конференцій, навчальних семінарів та інших подібних заходів є місце фактичного їх надання (підпункт 186.2.3 пункту 186.2 статті 186 розділу V ПКУ).
Місцем постачання послуг, зазначених у пункті 186.3 статті 186 розділу V ПКУ вважається місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання або – у разі відсутності такого місця – місце постійного чи переважного його проживання, зокрема:
надання інформації та інших послуг у сфері інформатизації, у тому числі з використанням комп'ютерних систем;
телекомунікаційні послуги, а саме: послуги, пов'язані з передаванням, поширенням або прийманням сигналів, слів, зображень та звуків або інформації будь-якого характеру за допомогою дротових, супутникових, стільникових, радіотехнічних, оптичних або інших електромагнітних систем зв'язку, включаючи відповідне надання або передання права на використання можливостей такого передавання, поширення або приймання, у тому числі надання доступу до глобальних інформаційних мереж.
Пунктом 186.31 статті 186 розділу V ПКУ визначено, що місцем постачання електронних послуг вважається місцезнаходження отримувача послуг. З метою застосування такого пункту ПКУ місцезнаходження отримувача електронних послуг визначається:
для отримувача послуг - фізичної особи, яка зареєстрована як суб'єкт господарювання, - за місцем реєстрації такого отримувача як суб'єкта господарювання;
для отримувача послуг - фізичної особи, яка не зареєстрована як суб'єкт господарювання, - за місцем фактичного місцезнаходження такої фізичної особи - отримувача послуг.
Місцем постачання послуг, крім операцій, зазначених у пунктах 186.2, 186.3 і 186.31, є місце реєстрації постачальника (пункт 186.4 статті 186 розділу V ПКУ).
Отже, порядок оподаткування ПДВ операцій з постачання зазначених у зверненні послуг безпосередньо залежить від місця їх постачання.
Таким чином, з метою застосування правил оподаткування ПДВ до операції нерезидента з постачання електронних послуг резиденту (платнику ПДВ), необхідно чітко ідентифікувати фактичну сутність здійснюваної операції та встановити належність послуг, що отримуються резидентом (платником ПДВ), до відповідної категорії послуг, визначених пунктами 186.2 – 186.4 статті 186 розділу V ПКУ.
Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших нормативно-правових актів, зазначених вище, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
Щодо питання 1
З метою оподаткування ПДВ операцій нерезидента з постачання резиденту (платнику ПДВ) електронних послуг місце постачання для таких електронних послуг визначається відповідно до пункту 186.31 статті 186 розділу V ПКУ. При цьому визначення місця постачання для електронних послуг не залежить від того, якій особі постачаються такі електронні послуги, а саме: юридичній чи фізичній.
Водночас, особливості оподаткування ПДВ операцій нерезидента з постачання електронних послуг, місце постачання яких відповідно до пункту 186.31 статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України, що визначені статтею 2081 розділу V ПКУ, стосуються виключно випадків, коли отримувачем таких електронних послуг є фізична особа (у тому числі фізична особа – підприємець, яка зареєстрована як суб'єкт господарювання).
Щодо питання 2
Наявної у зверненні інформації недостатньо для надання відповіді на питання 2, а тому, у разі необхідності, Товариство має право повторно звернутися до контролюючого органу із відповідним зверненням, яке міститиме розширений опис здійснених операцій, у тому числі, але не виключно, інформацію:
які безпосередньо послуги постачаються нерезидентом та Товариством: послуги із навчання (курсів) чи надання права на використання комп’ютерної програми?;
які суб’єкти (фізичні чи юридичні особи) є фактичними отримувачами послуг, що постачаються нерезидентом та Товариством?
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |