Головне управління ДПС у Запорізькій області за результатами розгляду звернення Товариствапро надання індивідуальної податкової консультації щодо включення до об'єкта оподаткування єдиним податком отриманої поворотної фінансової допомоги платником єдиного податку третьої групизі ставкою2 відсотки доходу, та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
У своєму запиті Товариство повідомило, що на день звернення є платником єдиного податку третьої групи зі ставкою 5 відсоткидоходу та розглядає можливість переходу на спрощену систему оподаткування зі ставки 5 відсотки на ставку 2 відсотки доходу.
Посилаючись на норми чинного законодавства, Товариство просить надати роз’яснення:
1.Чи застосовуються норми підпункту 3 пункту 292.11 статті 292 Кодексу після переходу суб’єктом господарювання – юридичною особою, платником єдиного податку третьої групи на спрощену систему оподаткування зі ставки 5 відсоткидоходу на ставку 2 відсотки доходудля сплати єдиного податку третьої групи?
2. Які граничні розміри суми фінансової допомоги, що може бути надана на поворотній основі суб’єкту господарювання - юридичній особі, платнику єдиного податку третьої групина спрощеній системі оподаткування зі ставкою2 відсотки доходу,для застосування підпункту 3 пункту 292.11 статті 292 Кодексу?
3. Які податкові наслідки буде мати суб’єкт господарювання – юридична особа, платник єдиного податку третьої групи зі ставкою 2 відсотки доходу для сплати єдиного податку у разі:
а) неповернення протягом 12 календарних місяців з дня її отримання суми фінансової допомоги, наданої на поворотні основі;
б) повернення всієї чи частини суми фінансової допомоги, але після спливу 12 календарних місяцівз дня її отримання;
в) повернення суми фінансової допомоги частинами протягом 12 календарних місяців з дня її отримання?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 Кодексу).
Статтею 5 Кодексу визначено, що поняття, правила та положення, установлені Кодексом та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 Кодексу.
У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення Кодексу.
Інші терміни, що застосовуються у Кодексі і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Щодо питання1
Законом України від 15 березня 2022 року № 2120-IХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» внесені зміни до Кодексу, відповідно до яких, зокрема, тимчасово, з 01 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, положення розд. XIV Кодексу застосовуються з урахуванням особливостей, передбачених пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу.
Крім того, 05.04.2022 набрав чинності Закон України від 24 березня 2022 року № 2142-IХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану», яким внесено зміни, зокрема, до пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу.
Відповідно до підпунктів 9.2 та 9.4 пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, з 01 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, положення розділу XIV Кодексу застосовуються з урахуванням особливостей, зокрема, платниками єдиного податку третьої групи можуть бути юридичні особи - суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми без обмеження щодо обсягу доходу та зі ставкою єдиного податку у розмірі 2 відсотків доходу визначеного відповідно до статті 292 Кодексу.
Відповідно до підпункту 2 пункту 292.1 статті 292 Кодексу доходом платника єдиного податку для юридичної особи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) період у в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 статті 292 Кодексу.
При цьому датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (пункт 292.6 статті 292 Кодексу).
До складу доходу платників єдиного податку третьої групи не включаються, зокрема, суми фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, отриманої та поверненої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання (підпункт 3 пункту 292.11 статті 292 Кодексу).
Отже, платник єдиного податку третьої групизі ставкою2 відсотки доходу, який отримує поворотну фінансову допомогу, не враховує її суму у складі доходу за умови, що повертає таку допомогу протягом 12 календарних місяців з дня її отримання.
Щодо питання 2
Для регулювання відносин, що належать до сфери дії Кодексу,підпунктом 14.1.257 пункту 14.1 статті 14 Кодексу визначено, що поворотна фінансова допомога - сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення.
Особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини), засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників, регулюються Цивільним кодексом України(далі - ЦКУ).
За своєю цивільно-правовою природою поворотна фінансова допомога є позикою.
Правовою основою для отримання поворотної фінансової допомоги є договір позики. Відносини за договором позики регулюються статтями 1046 - 1053 ЦКУ.
При цьому розміри позики, а, отже, й поворотної фінансової допомоги, положення Кодексу та ЦКУ не обмежують.
Щодо питання 3
Разом з цим зазначаємо, що дохід визначається на підставі даних обліку, який ведеться відповідно до статті 296 Кодексу (пункт 292.13 статті 292 Кодексу).
Юридичні особи - платники єдиного податку третьої групи використовують дані спрощеного бухгалтерського обліку щодо доходів та витрат з урахуванням положень п. п. 44.2, 44.3 ст. 44 Кодексу (підпункт 296.1.3 пункту 296.1 статті 296 Кодексу). Такий облік ведеться за методикою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (пункт 44.2 статті 44 Кодексу).
Згідно з підпунктами 5, 15 Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 "Дохід", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 № 290 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 14.12.1999 за 860/4153, дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена. Доходом визнається сума зобов'язання, яке не підлягає погашенню.
Пунктом 5 Національного положення (стандарт) бухгалтерського обліку 11 "Зобов'язання", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.01.2000 № 20 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 11.02.2000 за № 85/4306, визначено, що зобов'язання визнається, якщо його оцінка може бути достовірно визначена та існує ймовірність зменшення економічних вигод у майбутньому внаслідок його погашення. Якщо на дату балансу раніше визнане зобов'язання не підлягає погашенню, то його сума включається до складу доходу звітного періоду.
Отже, неповернена вчасно поворотна фінансова безвідсоткова допомога є кредиторською заборгованістю.
Враховуючи зазначене, неповернена вчасно поворотна фінансова безвідсоткова допомога, за якою минув термін позовної давності, включається до складу доходу платника єдиного податку в податковому (звітному) періоді, на який припадає дата її списання.
Разом з цим наголошуємо, необхідною умовою правильного застосування податкового законодавства є встановлення всіх суттєвих обставин здійснення відповідних господарських операцій та детального вивчення всіх первинних документів та регістрів бухгалтерського обліку, оформленням яких вони супроводжувались.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |