Державна податкова служба України розглянула звернення щодо окремих питань, пов’язаних із можливістю застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ, та на доповнення до індивідуальної податкової консультації, наданої Товариству 19.12.2022 та зареєстрованої в Єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій (далі – ІПК 2256), керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариством опрацьовується окремі питання, пов’язані із можливістю застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ, встановленого пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, враховуючи зміни, що були внесені окремими постановами Кабінету Міністрів України до відповідного переліку товарів.
З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1) щодо необхідності підтвердження Товариством цілей використання товарів, включених до Переліку товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість та які звільняються від сплати ввізного мита, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224 зі змінами та доповненнями (далі - Перелік № 224), для застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ, встановленого пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, зокрема до операцій Товариства з постачання таких товарів на митній території України;
2) щодо визначення документів, якими підтверджуються цілі використання товарів, включених до Переліку № 224;
3) щодо визначення сутності терміну «власні потреби»;
4) щодо виникнення підстав для проведення коригування податкових зобов’язань з ПДВ, попередньо нарахованих за операціями з постачання на митній території України товарів, включених до Переліку № 224, які підлягають звільненню від оподаткування ПДВ.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу І Кодексу).
Правові основи оподаткування податком на додану вартість встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Правила формування податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ та їх коригування, а також складання податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних і їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) встановлено статтями 187, 192, 198 і 201 розділу V Кодексу.
Відповідно до пункту 192.1 статті 192 розділу V Кодексу якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Розрахунок коригування до податкової накладної не може бути зареєстрований в ЄРПН пізніше 1095 календарних днів з дати складання податкової накладної, до якої складений такий розрахунок коригування.
Постачальник має право зменшити суму податкових зобов'язань лише після реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної.
Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм Кодексу та інших нормативно-правових актів зазначених вище, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
Відповідь на питання 1 і 2
Для застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ до операцій з постачання на митній території України товарів, включених до Переліку № 224, нормами пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу не визначено:
необхідності у підтвердженні покупцем цілей використання придбаних ним товарів, які включені до Переліку № 224;
документів, що підтверджують цілі використання товарів, які включені до Переліку № 224.
Відповідь на питання 3
Для цілей використання ІПК 2256 під наведеним у ній формулюванням «для власних потреб» слід розуміти, у тому числі і придбання товарів, включених до Переліку № 224, для використання у господарській діяльності.
Відповідь на питання 4
У випадку, якщо Товариство здійснювало операції з постачання на митній території України товарів, включених до Переліку № 224 (з дотриманням вимог, визначених у Переліку № 224 для відповідних товарів), які підлягали звільненню від оподаткування ПДВ, але при цьому нараховувало податкові зобов’язання з ПДВ за такими операціями, то Товариству необхідно забезпечити проведення коригування податкових зобов’язань з ПДВ щодо таких операцій, які були здійснені (відбулася «перша подія») з дати запровадження режиму звільнення від оподаткування ПДВ.
При проведенні такого коригування Товариство повинно:
скласти розрахунок коригування до податкової накладної, яка була складена з нарахуванням ПДВ, в якому вказати зі знаком «мінус» показники щодо поставлених товарів із Переліку № 224. Такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем (покупцем) товарів;
скласти та зареєструвати в ЄРПН податкову накладну на операцію з постачання товарів з Переліку № 224, яка звільняється від оподаткування, без нарахування ПДВ.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |