X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 17.03.2023 р. № 590/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо окремих питань, пов’язаних із застосуванням режиму звільнення від оподаткування ПДВ, встановленого пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), враховуючи зміни, що були внесені окремими постановами Кабінету Міністрів України до відповідного переліку товарів, та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ, повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство здійснює операції з придбання та постачання товарів, що, на думку Товариства, включені до затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224 (зі змінами та доповненнями) переліку товарів, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість (далі - Перелік № 224).

Враховуючи вищевикладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1) чи має право підприємство з 01.01.2023 при придбанні товарів на митній території України, які включені до Переліку № 224, віднести суми ПДВ, сплачені
постачальнику при такому придбанні, до податкового кредиту (за наявності належним чином оформленої/зареєстрованої в ЄРПН відповідної податкової накладної)?;

2) чи зобов’язане підприємство з 01.01.2023 при постачанні товарів на митній території України, які включені до Переліку № 224, нараховувати податкові зобов’язання з ПДВ?;

3) якщо підприємство має право з 01.01.2023 при придбанні товарів на митній території України, які включені до Переліку № 224, віднести суми ПДВ, сплачені постачальнику при такому придбанні, до податкового кредиту, то який порядок коригування сум податкового кредиту з ПДВ?;

4) якщо підприємство не зобов’язане з 01.01.2023 при постачанні товарів на митній території України, які включені до Переліку №224, нараховувати податкові зобов’язання з ПДВ, то який порядок коригування сум податкових зобов’язань з ПДВ?;

5) чи має значення при придбанні чи постачанні на митній території України товарів, які включені до Переліку № 224 напрям їх використання?

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Правові основи оподаткування податком на додану вартість встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Порядок формування податкового кредиту з ПДВ визначено статтею 198 ПКУ. Підпунктом «а» пункту 198.1 статті 198 розділу V ПКУ передбачено, що до складу податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у  разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів та послуг.

Згідно з пунктом 198.3 статті 198 розділу V ПКУ податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 розділу V ПКУ, протягом такого звітного періоду, зокрема, у зв’язку з придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг.

Відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ (з урахуванням внесених змін) тимчасово, на період, що закінчується останнім календарним днем місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України, від оподаткування ПДВ звільняються операції з:

ввезення на митну територію України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України;

постачання на митній території України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.

У разі здійснення операцій, звільнених відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, положення пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ та положення статті 199 розділу V ПКУ не застосовуються щодо таких операцій.

До Переліку № 224 включено товари (у тому числі лікарські засоби, медичні вироби та/або медичне обладнання), необхідні для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість та які звільняються від сплати ввізного мита.

Режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ для операцій з постачання на митній території України товарів, застосовується за наявності підстав для його застосування та виключно до тих товарів, назви яких зазначені в Переліку № 224. Коди згідно з УКТ ЗЕД наводяться у Переліку № 224 довідково.

Враховуючи викладене та з урахуванням змін, внесених до Переліку № 224, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

 

Щодо питань 1, 3, 4

У випадку, якщо податкові накладні були складені постачальником із застосуванням ставки податку 7 відсотків або 20 відсотків за операціями з постачання товарів (отримання передплати за них), до яких застосовується режим звільнення від оподаткування ПДВ то такі податкові накладні вважаються такими, що складені з порушенням (не відповідають вимогам), положенням та платники ПДВ - покупці, які здійснювали придбання таких товарів, з нарахуванням ПДВ, не мають права на формування податкового кредиту по таких операціях.

Суми ПДВ, зазначені у таких податкових накладних, не можуть бути включені до складу податкового кредиту будь-якого звітного періоду.

Платникам податку, які в періоді дії режиму та за наявності підстав для звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів, включених до Переліку № 224, здійснювали постачання таких товарів з нарахуванням ПДВ, слід забезпечити проведення коригування податкових зобов'язань з ПДВ, відображених у таких податкових накладних.

При цьому платники податку мають провести перерахунки, згідно з якими сума ПДВ, що була нарахована у складі вартості товарів та відображена в податкових накладних, складених щодо операцій із такими товарами, які відбулися в період дії режиму звільнення від оподаткування ПДВ, має бути або повернута покупцям, або зарахована в рахунок оплати вартості наступних поставок.

При проведені такого коригування платник податку - постачальник повинен скласти та зареєструвати в ЄРПН:

- розрахунок коригування до податкової накладної, яка була складена з нарахуванням ПДВ, в якому вказати зі знаком «мінус» показники щодо поставлених товарів із Переліку № 224. Такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем (покупцем) товарів;

- податкову накладну на операцію з постачання товарів з Переліку № 224, яка звільняється від оподаткування, без нарахування ПДВ.

У разі відсутності підстав для застосування пільги, встановленої пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, платник податку за операціями з придбання таких товарів має право віднести суми податку на додану вартість, сплачені при їх ввезенні (придбанні), до податкового кредиту (на підставі митної декларації або зареєстрованої в ЄРПН відповідної податкової накладної).

Щодо питання 2

Платники ПДВ не мають права ні відмовитися, ні зупинити використання режиму звільнення від оподаткування на один чи декілька звітних періодів, якщо дію пільги прямо не зупинено чи не обмежено відповідними нормами ПКУ.

Отже, за наявності підстав для застосування режиму звільнення від оподаткування податком на додану вартість, встановленого пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, на дату «першої події» операції з постачання товарів Товариством податкові зобов’язання з ПДВ не визначаються та податкова накладна складається без ПДВ.

У випадку, якщо назви товарів не відповідають назвам товарів та вимогам, встановленим Переліком № 224, то операції з постачання таких товарів оподатковуються ПДВ за загальними правилами.

Щодо питання 5

Для застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ до операцій з постачання на митній території України товарів, включених до Переліку № 224, нормами пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ не визначено необхідності у підтвердженні покупцем напряму використання придбаних ним товарів, які включені до Переліку № 224.

Згідно з пунктом 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.