X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 21.03.2023 р. № 593/ІПК/99-00-24-03-03-06

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо роз’яснення норм чинного законодавства і в межах компетенції повідомляє.

Платник податків у зверненні повідомив що є фізичною особою – підприємцем – платником єдиного податку третьої групи та отримує дохід у рамках підприємницької діяльності.

Платник податку планує для отримання доходу від своєї підприємницької діяльності відкрити рахунок в іноземному банку за межами території України. За надання послуг в рамках підприємницької діяльності фізична особа – підприємець планує отримувати кошти з джерел за межами України від нерезидентів на рахунок в іноземному банку відповідно до договорів про надання послуг та інвойсів.

Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

  1. Чи мають право фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку відкривати рахунки у фінансових установах(банках) інших країн для отримання такою особою доходу від підприємницької діяльності за договором про надання послуг, укладених з нерезидентом?
  2. Чи вважаються кошти, отримані за надання послуг фізичною особою – підприємцем – платникомєдиного податку, з джерел за межами України від нерезидентів на рахунок за межами території України ст. 292 Кодексу?
  3. Чи підлягають оподаткуванню єдиним податком такі доходи, отримані з джерел за межами України на рахунки у фінансових установах (банках) за межами території України відповідно до п. 292.1 ст. 292 Кодексу?  

Відповідно до п. 292.1 ст. 292 Кодексу доходом для фізичної особи – підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 Кодексу. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

Дохід, виражений в іноземнійвалюті, перераховується у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземноївалюти, встановленимНБУ на дату отримання такого доходу (п. 292.5 ст. 292 Кодексу).

Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).

Таким чином, для фізичної особи – підприємця усі вартісні показники, що включаються до доходу, відображаються у національній валюті України.

Показники, виражені в іноземній валюті, перераховуються у національній валюті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, встановленим НБУ на дату їх отримання.

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб визначено розділом IVКодексу, відповідно до п.п. 163.1.3 п. 163.1 ст. 163 якого об’єктом оподаткування резидента є іноземні доходи – доходи, отримані з джерел за межами України.

Оподаткуванняіноземнихдоходіввстановлено п. 170.11 ст. 170 Кодексу.

Також зазначені доходи є об'єктом оподаткування військовим збором (п.п. 1.2 п. 161підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).

Згідноіз п. 164.4 ст. 164 Кодексупід час нарахування (отримання) доходів, отриманих у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражена в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), такі доходи перераховуються у гривні за валютним курсом НБУ, щодіє на момент нарахування (отримання) таких доходів.

Враховуючи викладене, якщо фізичною особою – підприємцем з метою здійснення підприємницької діяльності за кордоном відкривається рахунок в іноземному банку як на фізичну особу – громадянина, а не для підприємницької діяльності і на такий рахунок надходять кошти за надані послуги в межах такої діяльності, то дохід у вигляді отриманих коштів включається до загальногорічного оподатковуваного доходу як іноземний дохід з відповідним оподаткуванням.

Зауважуємо, що відповідь на питання щодо можливості та правомірності відкриття фізичними особами – підприємцями рахунків за кордоном як суб’єктами господарювання, а не як фізичні особи, та порядок оподаткування доходів, отриманих ними на такі рахунки, ДПС буде готова надати після отримання позиції з порушеного питання від Національного банку України та узгодження її з Міністерством фінансів України як центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію єдиної державної податкової і митної політики.

Зауважуємо, що відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Так, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом Кодексу.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.