X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 21.03.2023 р. № 600/ІПК/99-00-24-03-03-06

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування норм податкового законодавства та в межах компетенціїповідомляє, щовідповідьнадається з урахуванням фактичних обставин та норм законодавства, чинного на момент дії зазначених обставин.

Платник податків у своєму зверненні зазначив, що одним з видів діяльності є закупівля в населення їх власної продукції тваринництва.

Оскільки Законом України від 24 березня 2022 року № 2142-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період воєнного стану» (далі – Закон № 2142) внесено зміни, зокрема в частині спрощення закупівлі сільськогосподарської продукції у населення на період воєнного стану, платник просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:

1. Чи діють норми Закону № 2142 в частині п.п. 165.1.24 п. 165.1 ст. 165 Кодексу щодо будь-якої сільськогосподарської продукції, зокрема, і продукції тваринництва?

2. Чи враховується  неоподатковуваний розмір таких доходів 50 розмірів мінімальної заробітної плати (у 2022 році – 325 тис. грн) – для продукції тваринництва чи податковий агент утримує податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відсотків і військовий збір за ставкою 1,5 відсотка з усієї суми, що виплачується?

3. З якої дати податковий агент зобов’язаний утримувати податок на доходи фізичних осіб та військовий збір у джерела виплати у разі купівлі у фізичної особи сільськогосподарської продукції? Адже Закон № 2142 набув чинності з 05.04.2022, а нові сільськогосподарські правила воєнного часу наказано застосовувати з 01.04.2022.

4. За якою ознакою відбувається відображення податковим агентом таких доходів у Додатку 4ДФ до Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Розрахунок)?

5. Згідно з п.п. «б» п. 176.2 ст. 176 Кодексу в Розрахунку  відображається загальна сума нарахованих (виплачених) у звітному податковому періоді доходів, отриманих фізичними особами від продажу особі, яка відповідно до Кодексу має статус податкового агента, власної сільськогосподарської продукції, та загальна сума утриманого з них податку. Тобто, інформація не персоніфікується, а узагальнюється – як в такому разі заповнити стовбець 2 розділу І (реєстраційний номер облікової картки платника податків) додатку 4 ДФ до Розрахунку?

Оподаткування доходів фізичних осіб регулюється розділом IV Кодексу, відповідно до п.п. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162 якого платником податку є фізична особа – резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.

Перелік доходів, щовключаються до загальногомісячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, визначено ст. 164 Кодексу, зокрема, включаються інші доходи, крімзазначених у ст. 165 Кодексу (п.п. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).

Також вказані доходи є об’єктом оподаткування військовим збором (п.п. 1.2 п. 161підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).

Відповідно до п.п. 165.1.24 п. 165.1 ст. 165 Кодексу до складу загальногомісячного (річного) оподатковуваного доходу платникаподатку не включаються доходи, отримані від продажу власної сільськогосподарської продукції, що вирощена, відгодована, виловлена, зібрана, виготовлена, вироблена, оброблена та/або перероблена безпосередньо фізичною особою на земельних ділянках, для ведення:

садівництва та/або для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) та/або для індивідуального дачного будівництва;

особистого селянського господарства та/або земельні частки (паї), виділені в натурі (на місцевості).

При продажу власної сільськогосподарської продукції (крім продукції тваринництва) отримані від такого продажу доходи не є оподатковуваним доходом, якщоїх сума сукупно за рік не перевищує 12 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня звітного (податкового) року. У разі якщо сума отриманого доходу перевищує зазначений розмір, платник податків зобов’язаний відобразити суму такого перевищення у складі загальногомісячного (річного) оподатковуваного доходу за відповідний звітний рік та подати річну декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію) відповідно до цього Кодексу і самостійно сплатити податок з суми такого перевищення.

При продажу сільськогосподарської продукції (крім продукції тваринництва) її власник має подати податковому агенту копію довідки про наявність у нього земельних ділянок, зазначених в абзацах другому та третьому п.п. 165.1.24 п. 165.1 ст. 165 Кодексу. Оригінал довідки зберігається у власника сільськогосподарської продукції протягом строку позовної давності з дати закінчення дії такої довідки. Довідка видається сільською, селищною, міською радою або радою об’єднаних територіальних громад, що створена згідно з законом та перспективним планом формування територій громад, за місцем податкової адреси (місцем проживання) платника податку протягом п’яти робочих днів з дня отримання відповідною радою письмової заяви про видачу такої довідки.

Форма довідки встановлюється у порядку, визначеному ст. 46 Кодексу для податкових декларацій.

При продажу власної продукції тваринництва груп 1-5, 15, 16 та 41 УКТ ЗЕД отримані від такого продажу доходи не є оподатковуваним доходом, якщоїх сума сукупно за рік не перевищує 50 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня звітного (податкового) року. Такі фізичні особи здійснюють продаж зазначеної продукції без отримання довідки про наявність земельних ділянок.

У разі коли сума отриманого доходу перевищує встановлений цим підпунктом розмір, фізична особа зобов’язана надати контролюючому органу довідку про самостійне вирощування, розведення, відгодовування продукції тваринництва, що видається у довільній формі сільською, селищною, міською радою або радою об’єднанихтериторіальних громад, що створена згідно з законом та перспективним планом формування територій громад, за місцем податкової адреси (місцем проживання) власника продукції тваринництва. Якщо довідкою підтверджено вирощування проданої продукції тваринництва безпосередньо платником податку, оподаткуванню підлягає дохід, що перевищує 50 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня звітного (податкового) року.

Якщо таким платником податку не підтверджено самостійне вирощування, розведення, відгодовування продукції тваринництва, доходи від продажу якої він отримав, такі доходи підлягають оподаткуванню на загальних підставах.

Водночас Законом № 2142 з метою спрощення закупівлі сільськогосподарської продукції у населення на періодвоєнного стану та з метою зменшення обсягів податкової звітності підрозділ 1 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу доповнено новим п. 23.

Так, відповідно до положень п. 23 підрозділу 1 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, починаючи з 01 квітня 2022 року та у періоддії воєнного стану, введеного Указом Президента Українивід 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом Українивід 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», положення п.п. 165.1.24 п. 165.1 ст. 165 Кодексу застосовуються з урахуванням таких особливостей:

доходи, отримані від продажу платником податку особі, яка відповідно до Кодексу має статус податкового агента, власної сільськогосподарської продукції, що вирощена, відгодована, виловлена, зібрана, виготовлена, вироблена, оброблена та/або перероблена безпосередньо фізичною особою (далі – власна сільськогосподарська продукція), остаточно оподатковуються таким податковим агентом під час їх нарахування (виплати);

податкові агенти у податковому розрахунку, подання якого передбачено п.п. «б» п. 176.2 ст. 176 Кодексу, відображають загальну суму нарахованих (виплачених) у звітному податковому періоді доходів, отриманих фізичними особами від продажу особі, яка відповідно до Кодексу має статус податкового агента власної сільськогосподарської продукції, та загальну суму утриманого з них податку. При цьому в податковому розрахунку не зазначається інформація про суми окремої виплати, суми нарахованого на неї податку, а також відомості про фізичну особу – платника податку, яка одержала дохід від продажу особі, яка відповідно до Кодексу має статус податкового агента, власної сільськогосподарської продукції.

Щодо першого – третього питань

Враховуючивикладене, у разіненаданняфізичною особою – платником податків копії довідки про наявність у неїземельних ділянок та/або довідки про самостійне вирощування, розведення, відгодовування продукції тваринництва, або документів що ідентифікують особу (паспорт та РНОКПП) податкові агенти з 01 квітня 2022 року та протягом періоду дії воєнного стану при нарахуванні (виплаті) доходів від продажу власної сільськогосподарської продукції на користь фізичних осіб зобов’язані нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок на доходи фізичних осіб з усієї суми вказаного доходу, з врахуванням вимог встановлених п. 23 підрозділу 1 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, тобто без урахування неоподатковуваних розмірів таких доходів, встановлених абзацами четвертим та/або сьомим п.п. 165.1.24 п. 165.1 ст. 165 Кодексу.

Разом з тим Законом України від 29 липня 2022 року № 2480-IX «Про внесення змін до розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо забезпечення стабільного функціонування ринку природного газу протягом дії воєнного стану та подальшого відновлення», який набрав чинності 19.08.2022, внесено зміни до розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, зокрема п. 23 підрозділу 1 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу виключено.

Таким чином, починаючи з 19 серпня 2022 року дохід, отриманий фізичною особою протягом року від продажу юридичним особам (переробним підприємствам) власної сільськогосподарської продукції, а також продукції тваринництва, оподатковується податком на доходи фізичних осіб у порядку, визначеному п.п. 165.1.24 п. 165.1 ст. 165 Кодексу.

Щодо четвертого та п’ятого питань

Відповідно до п.п. «б» п. 176.2 ст. 176 Кодексу особи, які відповідно до Кодексу мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску зобов’язані подавати у строки, встановлені Кодексом для податкового кварталу, податковийрозрахуноксум доходу, нарахованого (сплаченого) на користьплатниківподатків–фізичнихосіб, і сумутриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (з розбивкою по місяцях звітного кварталу), до контролюючого органу за основним місцем обліку. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку – фізичній особі податковим агентом, платником єдиного внеску протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не допускається.

Порядок заповнення та подання податковими агентами Розрахунку, затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 30.01.2015 за № 111/26556 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 15.12.2020 № 773) (далі – Порядок).

Відповідно до п. 2 розділу І Порядку розрахунок – податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску.

Відображення показників у додатку 4ДФ до Розрахунку здійснюється на підставі відповідних первинних документів та бухгалтерського обліку підприємства за звітний податковий період.

Згідно з Довідником ознак доходів фізичних осіб, наведених у додатку 2 до Порядку, доходи від продажу продукції тваринництва у додатку 4ДФ податкового розрахунку відображається під ознакою доходу «179».

Таким чином, з урахуванням змін, внесених Законом № 2142, а саме п. 23 підрозділу 1 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, в Розрахунку не зазначаються відомості про фізичну особу – платника податку, яка одержала дохідвід продажу особі, яка відповідно до Кодексу має статус податкового агента, власної сільськогосподарської продукції, а отже, стовбець 2 розділу І (реєстраційний номер облікової картки платника податків) додатку 4 ДФ до Розрахунку не заповнюється.

Зауважуємо, що відповідно до п. 528підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Так, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом Кодексу.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.