X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 22.03.2023 р. № 630/ІПК/99-00-24-03-03-06

 Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо застосування окремих норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні платник податків повідомив, що при поданні Додатку 4 «Звіт про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» у 2020 році Товариство не включило у звіт працівників, які перебували у відпустці за власний рахунок. У зв’язку зі зміною форми звіту у 2021 році Товариство подало уточнюючі звіти за періоди, в яких було виявлено помилки, але через технічні проблеми програмного забезпечення виправлення помилок неможливе.

Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання:

Яким чином виправити допущені помилки з дотриманням норм ст. 50 Кодексу?

Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку до бюджету передбачено ст. 168 Кодексу.

Згідно з п.п. «б» п. 176.2 ст. 176 Кодексу особи, які відповідно до Кодексу мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування зобовязані подавати у строки, встановлені Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (з розбивкою по місяцях звітного кварталу), до контролюючого органу за основним місцем обліку. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку –фізичній особі податковим агентом, платником єдиного внеску протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не допускається.

Форма Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Розрахунок) та Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Порядок) затверджені наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 15.12.2020 № 773).

Порядок внесення змін до податкової звітності визначено ст. 50 Кодексу.

Згідно з п.п. 10 п. 9 розділу VПорядку у разі коригування реквізитів (крім сумових показників) таблиць 5, 6, 7, 8, 9 додатка 4, зокрема, до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14 квітня 2015 року № 435, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 квітня 2015 року за № 460/26905 (із змінами), які діяли до набрання чинності цим Порядком, за періоди до 2021 року платники єдиного внеску подають Розрахунок за формою «Уточнюючий» в порядку, визначеному абзацом п'ятим пункту 6 розділу V Порядку.

Згідно з приписами п. 2 розділу V Порядку поданим і прийнятим вважається Розрахунок, який прийнятий контролюючим органом та пройшов всі контролі, у тому числі під час завантаження до реєстру страхувальників та до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі – Державний реєстр).

Варто зазначити, що Державний реєстр складається з реєстру страхувальників і реєстру застрахованих осіб (частина друга статті 16 розділу V Закону № 2464.

ДПС згідно з покладеними завданнями формує та веде реєстр страхувальників Державного реєстру (п. 5 частини другої ст. 12 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464).

Пенсійний фонд України згідно з покладеними завданнями формує та веде реєстр застрахованих осіб Державного реєстру (п. 1 частини першої  ст. 121 Закону № 2464).

Відповідно до п. 3 частини першої ст. 131 Закону № 2464 Пенсійний фонд України та його територіальні органи мають право надавати консультації щодо відомостей, поданих до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру, та порядку ведення цього реєстру.

Враховуючи зазначене, відповідно до законодавства роз’яснення, що стосуються питань ведення реєстру застрахованих осіб, включаючи питання заповнення додатків до Розрахунку, що містять персоніфіковані відомості, належить до компетенції Пенсійного фонду України.

Оскільки, поданий  (далі – Страхувальник) Розрахунок з типом «Уточнюючийза ІІ квартал 2021 року, був успішно опрацьований ДПС та направлений до Пенсійного фонду України, за результатами обробки якого
(       )отримано квитанцію № 2 про його незавантаження до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру.

Оскільки квитанція № 2 за своїм змістом містить помилки на рівні контролів Пенсійного фонду України, з питання незавантаженняРозрахунку з типом «Уточнюючий за ІІ квартал 2021 року необхідно звернутися до Пенсійного фонду України.

Зауважуємо, що відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Так, згідно із п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом Кодексу.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

____________________________________________________________________________________________________________________

Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.