X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 23.03.2023 р. № 668/ІПК/99-00-24-03-03-06

Державна податкова служба України, керуючись ст.52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула Ваше звернення ….про отримання роз’яснення щодо визначення резидентського статусу з метою оподаткування і в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні платник податків повідомив, що зареєстрований фізичною особою–підприємцемз …року та здійснює такі види діяльності: КВЕД 62.01 «Комп’ютерне програмування (основний)», 62.02 «Консультація з питань інформатизації», 62.03 «Діяльність із керування комп’ютерних устаткуванням», 62.09 «Інша діяльність у сфері інформаційних технологій і комп’ютерним систем», 63.11 «Обробка даних, розміщення інформатизації на веб-вузлах».

Для ведення підприємницької діяльності на території України платником податків відкрито рахунок в банківській установі, яка знаходиться на території України.

З ….. року платник виїхав за межі України до Республіки Польща та планує продовжувати здійснювати підприємницьку діяльність.

При цьому замовники знаходяться у різних країнах, включаючи Польщу.

Крім того, платник податків планує отримати дозвіл на тимчасове проживання на території Польщі, що дозволить йому легально працювати як робітнику.

Грошові кошти від здійснення підприємницької діяльності будуть надходити на банківський рахунок, відкритий на території України.

Таким чином, платникподатків просить надатиіндивідуальнуподатковуконсультаціюз наступних питань:

1.Податковий резидент якої країни (Республіки Польща або Україна)є….., враховуючи, що вона є громадянкою України тафізичною особою–підприємцем, але буде знаходитись на території України менше ніж 183 дні і мати дозвіл на тимчасове перебування в Республіці Польща?

2. В якій країні повинна сплачувати платник податків податок з доходів, отриманих від нерезидента, якщо замовники знаходяться врізних країнах, включаючи Польщу, грошові кошти від здійснення підприємницької діяльності будуть надходити на банківський рахунок на території України?

3. Чи використання власного персонального ноутбука (комп’ютера) на території Польщі при здійснені видів підприємницької діяльності буде підпадати під визначення «володіння регулярною доступною постійною базою», яке передбачене ст.14 Конвенції?

4. У випадку одночасного здійснення підприємницької діяльності та роботи на підприємстві як працівниця, у якій державі повинні оподатковуватися доходи, отримані від підприємницької діяльності та заробітна плата? Чи необхідно у звітах до податкових органів України вказувати суму отриманої заробітної плати і сплачених з заробітної плати податків?

Визначення резидентського статусу фізичної особи є визначальним для з'ясування порядку оподаткування доходів такої особи згідно з нормами Кодексу.

Так, нерезиденти – цефізичні особи, які не є резидентами України (п.п. «в»
п.п. 14.1.122 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Порядок визначеннярезидентського статусу фізичної особи регулюєтьсяп.п. «в» п.п. 14.1.213 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, зокрема, достатньою (але не виключною) підставою для визначення особи резидентом єїїреєстрації як суб'єктапідприємницькоїдіяльності.

Одночаснослідзазначити, що наказом МіністерствафінансівУкраїни
від 19.08.2022 № 248 затвердженоформу довідки-підтвердження статусу податкового резидента України для уникненняподвійногооподаткуваннявідповідно до норм міжнароднихдоговорів.

Порядок застосуванняспрощеноїсистемиоподаткування, обліку та звітностірегулюється главою 1 розділу XIV Кодексу.

Відповідно до п. 292.1 ст. 292 Кодексу доходом для фізичної особи – підприємця є дохід, отриманийпротягомподаткового (звітного) періоду в грошовійформі (готівковій та/абобезготівковій); матеріальнійабонематеріальнійформі, визначеній п. 292.3 ст. 292 Кодексу.При цьомудо доходу не включаютьсяотримані такою фізичною особою пасивні доходи у виглядіпроцентів, дивідендів, роялті, страховівиплати і відшкодування, доходи у виглядібюджетнихгрантів, а також доходи, отриманівід продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на правівласностіфізичнійособі та використовується в їїгосподарськійдіяльності.

Дохід, виражений в іноземнійвалюті, перераховується у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземноївалюти, встановленимНаціональним банком України на дату отримання такого доходу (п. 292.5 ст. 292 Кодексу).

Датою отримання доходу платникаєдиногоподатку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).

Сплата єдиного податку платниками першої – третьої груп здійснюється за місцем податкової адреси (п. 295.4 ст. 295 Кодексу).

Податковою адресою платника податків – фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі. Платник податків – фізична особа може мати одночасно не більше однієї податкової адреси (п. 45.1 ст. 45 Кодексу).

Враховуючи те, що достатньою підставою для визначення особи резидентом є її реєстрація як суб’єкта підприємницької діяльності, то оподаткування доходів, отриманих від здійснення господарської діяльності на розрахунковий рахунок, відкритий на території України, здійснюється фізичною особою – підприємцем – платником єдиного податкуу порядку, визначеному Кодексом.

Разом з тим, якщо фізичною особою – підприємцем – платником єдиного податкуотримуються як фізичною особою інші доходи на територіїіноземнихдержав, то сума таких доходіввключається до загальногорічногооподатковуваного доходу платника податків як іноземний дохід та оподатковується податком на доходи фізичних осібі військовим збором на загальних підставах з урахуванням положень Кодексу і міжнародних угод. 

Порядок оподаткування іноземних доходів встановлено п.170.11 ст. 170 Кодексу, відповідно до п.п. 170.11.1 якого у разі якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку – отримувача, який зобов'язаний подати річну податкову декларацію, та оподатковується за ставкою, визначеною п. 167.1 ст. 167 Кодексу, крім:

а) доходів, визначених п.п. 167.5.4 п. 167.5 ст. 167 Кодексу, що оподатковуються за ставкою, визначеною п.п. 167.5.4 п. 167.5 ст. 167 Кодексу;

б) прибутку від операцій з інвестиційними активами, що оподатковується в порядку, визначеному п. 170.2 ст. 170 Кодексу;

в) прибутку контрольованих іноземних компаній, що оподатковується в порядку, визначеному п.170.13 ст. 170 Кодексу;

г) виплат у грошовій чи негрошовій формі у зв'язку з розподілом прибутку, або його частини, джерелом яких є утворення без статусу юридичної особи, створене на підставі правочину або зареєстроване відповідно до законодавства іноземної держави (території) без створення юридичної особи, що оподатковуються в порядку, визначеному п. 170.11¹ст. 170 Кодексу.

Під час нарахування (отримання) доходів, отриманих у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражена в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), такі доходи перераховуються у гривні за валютним курсом Національного банку України, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів (п. 164.4 ст. 164 Кодексу).

Також зазначені доходи є об’єктом оподаткування військовим збором (п.п.1.2 п.161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення»Кодексу).

Ставка військового збору становить 1,5 відс. об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичнихосіб та військовогозбору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу, згідно з п.п. 168.2.1 п. 168.2 якоїплатникподатку, щоотримує, зокрема, іноземні доходи, зобов’язанийвключити суму таких доходів до загальногорічногооподатковуваного доходу та подати податковудекларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок (військовий збір) з таких доходів.

Порядок подання річної декларації про майновий стан і доходи (податкової декларації) визначено ст. 179 Кодексу.

Одночаснозауважуємо, щовідповідно до п. 13.4 ст. 13 Кодексу сумиподатків та зборів, сплачені за межами України, зараховуються під час розрахунку податків та зборів в Україні за правилами, встановленими Кодексом.

Для отримання права на зарахування податків та зборів, сплачених за межами України, платник зобов’язаний отримати від державного органу країни, де отримується такий дохід (прибуток), уповноваженого справляти такий податок, довідку про суму сплаченого податку та збору, а також про базу та/або об'єкт оподаткування. Зазначена довідка підлягає легалізації у відповідній країні, відповідній закордонній дипломатичній установі України, якщо інше не передбачено чинними міжнародними договорами України. (п.13.5 ст.13 Кодексу).

Зауважуємо, що відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Так, згідно із п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом Кодексу.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.