X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 27.03.2023 р. № 685/ІПК/99-00-21-02-02-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства з обмеженою відповідальністю «______» (далі – Товариство) щодо окремих питань застосування податкового законодавства за операціями з викупу частки у власному статутному капіталі Товариства, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), у межах компетенції повідомляє.

Згідно із зверненням Товариство має намір викупити у свого учасника, що є фізичною особою (громадянин України), корпоративні права – частку у власному статутному капіталі. Викуп частки у власному статутному капіталі буде здійснено за грошові кошти за номінальною вартістю.

У зв’язку з викладеним вище платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з такого питання:

Чи буде прирівнюватися до дивідендів виплата у грошовій формі, що здійснюватиметься Товариством на користь його учасника, що є фізичною особою - резидентом України, у зв’язку з викупом частки у власному статутному капіталі за номінальною вартістю?

Правовий статус товариств з обмеженою відповідальністю та товариств з додатковою відповідальністю, порядок їх створення, діяльності та припинення, права та обов'язки їх учасників визначає Закон України від 6 лютого 2018 року  № 2275-VIII «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» (зі змінами).

Відповідно до п.п. 14.1.49 п. 14.1 ст. 14 Кодексу  дивіденди – це платіж, що здійснюється юридичною особою, в тому числі емітентом корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів, на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв'язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.

Для цілей оподаткування до дивідендів прирівнюються також, зокрема, виплата в грошовій або негрошовій формі, що здійснюється юридичною особою на користь її засновника та/або учасника - нерезидента України у зв'язку зі зменшенням статутного капіталу, викупом юридичною особою корпоративних прав у власному статутному капіталі, виходом учасника зі складу господарського товариства або іншої аналогічної операції між юридичною особою та її учасником, у розмірі, що призводить до зменшення нерозподіленого прибутку юридичної особи.

Тобто для цілей оподаткування виплата в грошовій або негрошовій формі, що здійснюється юридичною особою на користь її засновника та/або учасника у зв'язку з викупом юридичною особою корпоративних прав у власному статутному капіталі у розмірі, що призводить до зменшення нерозподіленого прибутку юридичної особи, прирівнюється до дивідендів, якщо такий учасник є нерезидентом України.

Отже, виплата у грошовій формі, що здійснюється платником податків-юридичною особою на користь його учасника, що є фізичною особою- резидентом України, у зв’язку з викупом частки у власному статутному капіталі за номінальною вартістю не прирівнюється до дивідендів для цілей оподаткування згідно з п.п. 14.1.49  п. 14.1 ст. 14 Кодексу. 

Відповідно до п. 52 8 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 цього Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу для платників податків та контролюючих органів тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, з урахуванням особливостей, встановлених цим підпунктом. 

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).