Головне управління Державної податкової служби в Одеській області за результатами розгляду звернення Товариства з обмеженою відповідальністю (далі - Товариство) про надання індивідуальної податкової консультації щодо порядку заповнення розрахункової частини декларації для юридичних осіб податкової декларації платників єдиного податку четвертої групи та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI (далі – Кодекс), повідомляє.
У своєму звернені Товариство повідомило про проблемні питання щодо правильності заповнення рядків 4 та 5 «Розрахункової частини декларації для юридичних осіб» Податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи (далі - Розрахункова частина декларації).
У зв’язку із зазначеним заявник просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1.Якою нормою Кодексу регламентовано віднесення в повному розмірі позитивного значення різниці між сумою загального мінімального податкового зобов’язання та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок (рядок 4, графа 7) до зобов’язань саме першого кварталу (рядок 5, графа 7)?;
2.Чи вірно буде, включити позитивне значення різниці між сумою загального мінімального податкового зобов’язання та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок (рядок 4, графа 7) до загального податкового зобов’язання єдиного податку (рядок 5, графа 6)?;
3.Чи вірно буде, як частину зобов’язань з єдиного податку четвертої групи, розподілити позитивне значення різниці між сумою загального мінімального податкового зобов’язання та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок (рядок 4, графа 7), поквартально (рядок 5, графи 7, 8, 9, 10) та в розмірах обумовлених пп. 295.9.2 п. 295.9 ст. 295 Кодексу?
Щодо питання 1
Відповідно до абзацу першого п. 297 1.1. ст. 297 1 Кодексу платники єдиного податку - власники, орендарі, користувачі на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, а також голови сімейних фермерських господарств, у тому числі щодо земельних ділянок, що належать членам такого сімейного фермерського господарства та використовуються таким сімейним фермерським господарством, зобов'язані подавати додаток з розрахунком загального мінімального податкового зобов'язання у складі податкової декларації за податковий (звітний) рік.
Згідно визначення пп. 14.1.114 2 п. 14.1. ст. 14 Кодексу мінімальне податкове зобов'язання - мінімальна величина податкового зобов'язання із сплати податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, пов'язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь, розрахована відповідно до цього Кодексу. Сума мінімальних податкових зобов'язань, визначених щодо кожної із земельних ділянок, право користування якими належить одній юридичній або фізичній особі, у тому числі фізичній особі - підприємцю, є загальним мінімальним податковим зобов'язанням.
Порядок обчислення мінімального податкового зобов'язання визначено положеннями ст. 38 1 Кодексу.
Позитивне значення різниці між сумою загального мінімального податкового зобов'язання та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок є частиною зобов'язань з єдиного податку ( п. 297 1.1. ст. 297 1 Кодексу Кодексу).
Першим роком, за який визначається мінімальне податкове зобов'язання, є 2022 рік (п. 64 підрозд. 10 розд. XX "Перехідні положення" Кодексу).
Підпунктом 295.9.2 п. 295.9 ст. 295 Кодексу встановлено, що платники єдиного податку четвертої групи сплачують податок щоквартально протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, у таких розмірах: у I кварталі - 10 відс.; у II кварталі - 10 відс.; у III кварталі - 50 відс.; у IV кварталі - 30 відсотків.
Форма податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи затверджена наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 N 578 із змінами та доповненнями.
Одним із додатків, який подається разом з Декларацією, є додаток 3 "Розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний) рік" (далі - Додаток 3).
Згідно з приміткою до розділу Розрахункової частини декларації та абзацу другого п. 297 1.7 ст. 297 1 Кодексу платник єдиного податку четвертої групи зобов'язаний збільшити визначену в Декларації за наступний за звітним податковий (звітний) рік суму єдиного податку, що підлягає сплаті до бюджету, на суму позитивного значення різниці між сумою загального мінімального податкового зобов'язання та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок (далі - Позитивне значення МПЗ).
Для декларування на 2023 рік показник Позитивного значення МПЗ, розрахований за 2022 податковий (звітний) рік у Додатку 3, відображається у рядку 4 графи 7 Розрахункової частини Декларації на 2023 рік та відповідає значенню показника у рядку 04 графи 3 розділу II Додатка 3.
Формою Декларації передбачено збільшення суми єдиного податку, нарахованого за I квартал 2023 року, на суму Позитивного значення МПЗ, розрахованого за 2022 податковий (звітний) рік (графа 7 рядка 5 Розрахункової частини Декларації "Загальні податкові зобов'язання з єдиного податку").
Згідно поданих декларацій узгоджені суми податкових зобов'язань з єдиного податку (поквартально) (графи 7 - 10 рядка 5 Розрахункової частини Декларації) переносяться до інтегрованої картки платника податків. Сума позитивного значення за 2022 рік, на яку збільшується сума єдиного податку, визначена за I квартал 2023 року, як складова загальної суми єдиного податку підлягає сплаті за такий звітний період протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем I кварталу 2023 року.
При цьому, якщо граничний строк сплати податкового зобов'язання припадає на вихідний або святковий день, останнім днем сплати податкового зобов'язання вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем (абзац тринадцятий п. 57.1 ст. 57 Кодексу).
Щодо правомірності збільшення суми єдиного податку, що підлягає нарахуванню за I квартал 2023 року, на всю суму Позитивного значення МПЗ, як те передбачено алгоритмом заповнення рядка 5 графи 7 Розрахункової частини Декларації, то такий спосіб нарахування не суперечить нормам Кодексу, оскільки відповідно до положень п.294.1 ст.294 Кодексу податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку четвертої групи є календарний рік.
Щодо питання 2
Відповідно до форми «Розрахункової частини декларації для юридичних осіб» Податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи у рядку 5 графи 6 відображається сума Позитивного значення МПЗ (рядок 4, графа 7) та показника рядка 3 графи 6. Таким чином, показник рядка 5 графи 6 відображає загальне річне податкове зобов’язання зі сплати єдиного податку четвертої групи на звітний рік, розраховане з урахуванням мінімального податкового зобов’язання.
Щодо питання 3
Форма Розрахункової частини декларації передбачає збільшення суми єдиного податку на всю суму Позитивного значення МПЗ одноразово у I кварталі звітного року.
Відповідно до п. 52 8 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 цього Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу для платників податків та контролюючих органів тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, з урахуванням особливостей, встановлених цим підпунктом.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |