Головне управління ДПС у м. Києві (далі – ГУ ДПС)за результатами розглядузверненнящодо окремих питань, пов’язаних із застосуванням режиму звільнення від оподаткування податком на додану вартість, встановленого пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ, в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариством у січні 2023 року були імпортовані акумуляторні батареї (код УКТ ЗЕД 8507 20 80 90) без сплати ПДВ при розмитненні товару.
З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1) Чи нараховується ПДВ та за якою ставкою податку при здійсненні операцій з реалізації на території України акумуляторних батарей (код УКТ ЗЕД 8507 20 80 90), що були ввезені без сплати ПДВ та мита?
2) Який код пільги зазначається в податковій накладній у разі, якщо ПДВ при здійсненні зазначених операцій не нараховується?
3) Чи вважатиме система електронного адміністрування ПДВ ризиковими зазначені операції, та чи буде зупинена реєстрація податкових накладних в разі нарахування по них ПДВ за ставкою 20 відсотків?
4) Чи можливо постачання на митній території України товару з кодом УКТ ЗЕД 8507 20 80 90 без ПДВ, якщо такий код УКТ ЗЕД не зазначений у Постанові Кабінету Міністрів від 20.03.2020 № 224?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Правові основи оподаткування податком на додану вартість встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ (з урахуванням внесених змін) тимчасово, на період, що закінчується останнім календарним днем місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України, від оподаткування ПДВ звільняються такі операції з:
ввезення на митну територію України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України;
постачання на митній території України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.
У разі здійснення операцій, звільнених відповідно до вказаного пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, положення пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ та положення статті 199 розділу V ПКУ не застосовуються щодо таких операцій.
Перелік товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість та які звільняються від сплати ввізного мита (далі - Перелік № 224) затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224 зі змінами та доповненнями (далі - Постанова № 224). Постанова № 224 є чинною протягом строку дії пункту 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ та пункту 915 розділу XXI Митного кодексу України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09 листопада 2022 № 1260 «Про внесення змін до переліку товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість та які звільняються від сплати ввізного мита» (далі – Постанова № 1260), яка набрала чинності 11.11.2022, було внесено зміни до підрозділу «Інше» розділу «Медичні вироби, медичне обладнання та інші товари, що необхідні для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (далі – Розділ «Медичні вироби та інші товари») Переліку № 224, а саме доповнено окремими товарними позиціями.
Крім того, з 02.12.2022 підрозділ «Інше» Розділу «Медичні вироби та інші товари» Переліку № 224 Постановою Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2022 року № 1340 «Про внесення змін до переліку товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість та які звільняються від сплати ввізного мита» (далі – Постанова № 1340) доповнено новими товарними позиціями.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПКУ на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) у встановлений ПКУ термін.
Порядок заповнення податкової накладної затверджено Наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 (далі – Порядок № 1307).
Підпунктом 7 пункту 16 Порядку № 1307 передбачено, що графа 9 табличної частини податкової накладної заповнюється у разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг, звільнених від оподаткування ПДВ.
У графі 9 зазначається код відповідної пільги з ПДВ згідно з Довідниками податкових пільг (Довідник податкових пільг, що є втратами доходів бюджету, або Довідник інших податкових пільг), які затверджені ДПС України станом на дату складання податкової накладної.
Довідники розміщено на вебпорталі ДПС України https://tax.gov.ua у розділі «Довідники» (підрозділ «Довідники пільг») за посиланням https://tax.gov.ua/ dovidniki--reestri--perelik/dovidniki-/54005.html.
Згідно з пунктом 201.16 статті 201 ПКУ реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов’язки їх членів визначено Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (далі - Порядок № 1165).
Згідно з пунктом 6 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/ розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/ розрахунку коригування зупиняється.
Враховуючи викладене, виходячи з аналізу норм ПКУ і вказаних вище нормативно-правових актів, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ГУ ДПС повідомляє.
Щодо питань 1 та 4
Операції з постачання (продажу) на митній території України товарів, які включені в Перелік № 224, повинні здійснюватися без нарахування ПДВ, починаючи з дати, з якої виникли підстави для застосування вказаної пільги.
Приміткою 1 до Переліку № 224 передбачено, що основною підставою для звільнення від оподаткування ПДВ та від сплати ввізного мита товарів, що ввозяться на митну територію України, є відповідність товарів, що постачаються, назві товару, які зазначені в Переліку № 224. Коди згідно з УКТ ЗЕД наводяться у Переліку № 224 довідково.
Таким чином, у разі якщо назви товарів, зокрема акумуляторні батареї, відповідають назвам товарів, включеним до Переліку № 224 Постановами № 1260 та № 1340, то їх постачання здійснюється із застосуванням режиму звільнення від оподаткування ПДВ, встановленого пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ.
Щодо питання 2
Відповідно до Довідника інших податкових пільг № 113/2 станом на 25.01.2023, який розміщено на вебпорталі ДПС України, у розділі «Довідники» (підрозділ «Довідники пільг») операціям, що звільняються від оподаткування згідно з пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, присвоєно код 14060544.
Отже, в графі 9 табличної частини податкової накладної, що складається за операцією з постачання товарів, включених до Переліку № 224 Постановами № 1260 та № 1340, вказується код пільги 14060544.
Щодо питання 3
Реєстрація податкової накладної може бути зупинена у разі, якщо за результатами автоматизованого моніторингу буде визначено відповідність Товариства хоча б одному критерію ризиковості, які визначені у додатку 1 до Порядку № 1165.
Згідно з пунктом 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |