Головне управління ДПС у м. Києві (далі – ГУ ДПС) за результатами розглядузверненнящодо окремих питань, пов’язаних із застосуванням режиму звільнення від оподаткування податком на додану вартість, встановленого пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ, в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариством у січні 2023 року були імпортованіакумуляторні батареї (код УКТ ЗЕД 8507 20 80 90)без сплати ПДВ при розмитненні товару.
З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1) Чи нараховується ПДВта за якою ставкою податкупри здійсненні операцій зреалізаціїна території України акумуляторних батарей(кодУКТ ЗЕД 8507 20 80 90), що були ввезені без сплати ПДВ та мита?
2) Який код пільги зазначається в податковій накладній у разі, якщо ПДВ при здійсненні зазначених операцій не нараховується?
3) Чи вважатиме система електронного адміністрування ПДВ ризиковимизазначені операції,та чи буде зупинена реєстрація податкових накладнихв разі нарахування по них ПДВ за ставкою 20 відсотків?
4) Чи можливо постачання на митній території України товару з кодом УКТ ЗЕД 8507 20 80 90 без ПДВ, якщо такий код УКТ ЗЕД не зазначений у Постанові Кабінету Міністрів від 20.03.2020 № 224?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Правові основи оподаткування податком на додану вартість встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ (з урахуванням внесених змін) тимчасово, на період, що закінчується останнім календарним днем місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України, від оподаткування ПДВ звільняються такі операції з:
ввезення на митну територію України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України;
постачання на митній території України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.
У разі здійснення операцій, звільнених відповідно до вказаного пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, положення пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ та положення статті 199 розділу V ПКУ не застосовуються щодо таких операцій.
Перелік товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість та які звільняються від сплати ввізного мита (далі - Перелік № 224) затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224 зі змінами та доповненнями (далі - Постанова № 224). Постанова № 224 є чинною протягом строку дії пункту 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ та пункту 915 розділу XXI Митного кодексу України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09 листопада 2022 № 1260 «Про внесення змін до переліку товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість та які звільняються від сплати ввізного мита» (далі – Постанова № 1260), яка набрала чинності 11.11.2022, було внесено зміни до підрозділу «Інше» розділу «Медичні вироби, медичне обладнання та інші товари, що необхідні для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (далі – Розділ «Медичні вироби та інші товари») Переліку № 224, а саме доповнено окремими товарними позиціями.
Крім того, з 02.12.2022 підрозділ «Інше» Розділу «Медичні вироби та інші товари» Переліку № 224 Постановою Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2022 року № 1340 «Про внесення змін до переліку товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість та які звільняються від сплати ввізного мита» (далі – Постанова № 1340) доповнено новими товарними позиціями.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПКУ на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) у встановлений ПКУ термін.
Порядок заповнення податкової накладної затверджено Наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 (далі – Порядок № 1307).
Підпунктом 7 пункту 16 Порядку № 1307 передбачено, що графа 9 табличної частини податкової накладної заповнюється у разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг, звільнених від оподаткування ПДВ.
У графі 9 зазначається код відповідної пільги з ПДВ згідно з Довідниками податкових пільг (Довідник податкових пільг, що є втратами доходів бюджету, або Довідник інших податкових пільг), які затверджені ДПС України станом на дату складання податкової накладної.
Довідники розміщено на вебпорталі ДПС України https://tax.gov.ua у розділі «Довідники» (підрозділ «Довідники пільг») за посиланням https://tax.gov.ua/dovidniki--reestri--perelik/dovidniki-/54005.html.
Згідно з пунктом 201.16 статті 201 ПКУ реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов’язки їх членів визначено Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (далі - Порядок № 1165).
Згідно з пунктом 6 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/ розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/ розрахунку коригування зупиняється.
Враховуючи викладене, виходячи з аналізу норм ПКУ і вказаних вище нормативно-правовихактів, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ГУ ДПС повідомляє.
Щодо питань 1 та 4
Операції з постачання (продажу) на митній території України товарів, які включені в Перелік № 224, повинні здійснюватися без нарахування ПДВ, починаючи з дати, з якої виникли підстави для застосування вказаної пільги.
Приміткою 1 до Переліку № 224 передбачено, що основною підставою для звільнення від оподаткування ПДВ та від сплати ввізного мита товарів, що ввозяться на митну територію України, є відповідність товарів, що постачаються, назві товару, які зазначені в Переліку № 224. Коди згідно з УКТ ЗЕД наводяться у Переліку № 224 довідково.
Таким чином, у разі якщо назви товарів, зокрема акумуляторні батареї, відповідають назвам товарів, включеним до Переліку № 224 Постановами № 1260 та № 1340, то їх постачання здійснюється із застосуванням режиму звільнення від оподаткування ПДВ, встановленого пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ.
Щодо питання 2
Відповідно до Довідника інших податкових пільг № 113/2 станом на 25.01.2023, який розміщено на вебпорталі ДПС України, у розділі «Довідники» (підрозділ «Довідники пільг») операціям, що звільняються від оподаткування згідно з пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, присвоєно код 14060544.
Отже, в графі 9 табличної частини податкової накладної, що складається за операцією з постачання товарів, включених до Переліку № 224 Постановами № 1260 та № 1340, вказується код пільги 14060544.
Щодо питання 3
Реєстрація податкової накладної може бути зупинена у разі, якщо за результатами автоматизованого моніторингу буде визначено відповідність Товариства хоча б одному критерію ризиковості, які визначені у додатку 1 до Порядку № 1165.
Згідно з пунктом 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |