X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 31.03.2023 р. № 789/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо окремих питань, пов’язаних із застосуванням режиму звільнення від оподаткування ПДВ, встановленого пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), враховуючи зміни, що були внесені окремими постановами Кабінету Міністрів України до відповідного переліку товарів, та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу, повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство є виробником кільцевих струмознімачів (код згідно з УКТ ЗЕД 8536), а також імпортером систем струмовідводу (код згідно з УКТ ЗЕД 8536 9001 90).

Інформуючи про зазначене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1) яка ставка ПДВ застосовується при здійсненні операцій з постачання кільцевих струмознімачів?;

2) яка ставка ПДВ застосовується при здійсненні операцій з постачання систем струмопідводу?;

3) чи всі товари, які класифікуються за кодом згідно з УКТ ЗЕД 8536 підпадають під режим звільнення від оподаткування ПДВ при ввезенні на митну територію України та постачанні на митній території України?;

4) чи має право Товариство на податковий кредит, якщо постачальниками була складена та зареєстрована податкова накладна зі ставкою ПДВ 20% на товар, який класифікується за  кодом згідно з УКТ ЗЕД 8536, або кодом згідно з УКТ ЗЕД 8535?

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу І Кодексу).

Правові основи оподаткування податком на додану вартість встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.

Відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу (з урахуванням внесених змін) тимчасово, на період, що закінчується останнім календарним днем місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України, від оподаткування ПДВ звільняються операції з:

ввезення на митну територію України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України;

постачання на митній території України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.

У разі здійснення операцій, звільнених відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, положення пункту 198.5 статті 198 розділу V Кодексу та положення статті 199 розділу V Кодексу не застосовуються щодо таких операцій.

Перелік товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість та які звільняються від сплати ввізного мита  затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224 зі змінами та доповненнями (далі - Перелік № 224).

Враховуючи викладене та з урахуванням змін, внесених до Переліку № 224, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

Щодо питань 1 - 3

Режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу для операцій з постачання на митній території України товарів, визначених у Переліку № 224, застосовується виключно до тих товарів, назви яких зазначені в Переліку № 224. Коди згідно з УКТ ЗЕД наводяться у Переліку № 224 довідково.

Якщо товари, які виробляє або імпортує Товариство, включені до
Переліку № 224, та відповідають вимогам, що визначені у Переліку № 224, то постачання таких товарів здійснюється із застосуванням режиму звільнення від оподаткування ПДВ, встановленого пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, починаючи з дати, з якої виникли підстави для застосування вказаної пільги.

Якщо товари не включені до Переліку № 224 або не відповідають назвам та вимогам, встановленим таким переліком, то операції з постачання таких товарів оподатковуються ПДВ за загальними правилами.

Щодо класифікації товарів та встановлення відповідності товарів, зазначених у зверненні, назвам товарів, включених до Переліку № 224, платник податку може звернутися до Торгово-промислової палати України.

Щодо питання 4

Право на податковий кредит за податковою накладною, зареєстрованою в ЄРПН, виникає у Товариства лише за тими товарами, за якими ПДВ нараховано правомірно.

Якщо товари, які включені до Переліку № 224, були придбані на митній території України до дати початку застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ та при їх придбанні було нараховано ПДВ відповідно до Кодексу, то платник податку за операціями з придбання таких товарів має право віднести суми ПДВ, сплачені при такому придбанні, до податкового кредиту (за наявності належним чином зареєстрованої в ЄРПН відповідної податкової накладної).

Якщо за операціями, що підлягали звільненню від оподаткування ПДВ, постачальником (платником ПДВ) були складені податкові накладні з ПДВ, то такі податкові накладні вважаються такими, що складені з порушенням (не відповідають вимогам) норм пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, і, відповідно, у покупця (платника ПДВ) відсутні підстави для віднесення зазначених у них сум ПДВ до складу податкового кредиту.

Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані Кодексі.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).